על הקשר-שקר האפשרי בין העברת מחלות מפינת-חי להודיות של הקיבוץ

www.pinat-hay.com

 

מדי פעם עולה טענה, לפיה כביכול יש קשר בין פינת החי של הקיבוץ למחלות שנגרמות להודיות. יש קיבוצים בהם הגיעו הדברים לידי כך שנאסר על פינת החי לגדל עופות וציפורים כלל. להלן מספר טעונים ובדיקת סבירותם בהתייחס למקרה של פינת חי במשמר השרון - כדוגמה לאחרים.

1. חיות יכולות להעביר מחלות מזו לזו ואז גם אלו שבפינת חי יכולות להעביר להודיה מחלות- טיעון נכון, אך במקרה של פינת החי שלנו הוא לא רלוונטי. יש תקן של משרד החקלאות שצריך מרחק של מאות מטרים בין הודיה למקום אחר עם עופות. במקרה שלנו מדובר במספר קילומטרים, על כן טעון זה לא רלוונטי.

יתר על כן, ההודיות של הקיבוץ הרבה יותר קרובות זו לזו מלפינת חי. והרבה פעמים ידוע שבאחת יש מחלה - כך שדווקא זה שיש הרבה הודיות יותר מסוכן; יש הודיות ליד מאגר המיים שמכיל בעונות מסויימות המוני ציפורים, וחמור מכך ישנן ציפורים ועופות בר שעומדות ממש על הגדר של ההודיות ומליוני זבובים שנכנסים ממש פנימה ועולים על ההודים - אז למה לחפש רחוק כשיש קרוב ?

ממתי זבובים סטריליים ?

חוץ מזה, גם במטבח ובכל מכולת יש עופות מתים. בדרך-כלל לא מבושלים.

יונים על גג הרפת ליד ביתו של רכז אחת ההודיות.

2. בני אדם הם נשאים של מחלות. אם במקום אחד רחוק יש מחלה - אדם שמגיע לאיזור אחר כול להעביר אותה. נימוק נכון. במקרה של פינת החי זה לא רלוונטי. אנשים שעובדים בהודיה מקפידים לא להיכנס לפינת חי, ומי שעובד בפינת חי לא נכנס להודיות - אפילו לא אחרי מקלחת. עכשיו, כשאין עבודת חובה של ילדים בפינת החי -בפועל ילדים של העובדים בהודיות לא נמצאים בפינת חי באופן משמעותי יותר ממה שממילא מבקרים בפינות חי של קיבוצים אחרים, בית פרטי שבו מגדלים תוכי, ביקור בגן חיות/ספארי, וכן מגע עם סביבה של ציפורי בר על שאריותיהן והפרשותיהן.

ואם זה לא מספיק אז ממילא לפני כל כניסה של עובדי ההודיות להודיה - הם מתקלחים, מסתבנים, חופפים את הראש ומחליפים את בגדיהם.

 

    

ענפות במגרש הכדורגל שבו משחקים חלק מעובדי ההודיות ועורבים על עץ הפקאן הסמוך.

3. עופות בקיבוץ זה יותר מסוכן, כי מי שבא במגע עם עוף חולה קרוב יותר לעובד אחר, משתמשים לפעמים באותו רכב, יושבים בלי כוונה על אותו כיסא בחדר אוכל וכו'. טיעון נכון, אבל לא רלוונטי במקרה של הודיות ופינת חי. בפינת החי עוד לא פרצה מעולם מגפה אצל העופות, בעוד שבהודיות היו צרות רבות. לכן, זה שיש מספר לולים של תרנגולי הודו - זו הבעיה העיקרית.

יתר על כן, להודיות עצמן נכנסים אנשים שהיו במגע עם הרבה עופות במקומות שונים, כמו בעלי-מלאכה שונים, קבלנים שעושים חיסונים, מנקים, ווטרינר אשר עובר ממקום עם מחלה אחת למקום עם מחלה אחרת ומעביר לכולם הכל. אנשים מהודיות שונות יושבים יחד, ולעיתים נפגשים ממפגשים מקצועיים עם מגדלי הודים מישובים אחרים. אז למה לחפש רחוק כשיש קרוב ?

ענפות על גג ביתו של אחד מעובדי ההודיה ומאחורי בית של עובד נוסף.

4. נו, אבל אולי בכל זאת, עובדי האולפן קרובים לפינת החי - ואולי הם מעבירים מחלות אם הם עובדים בהודיות - אז יש מגורי אולפן שגם רחוקים מפינת החי ואפשר לקחת עובדים משם. וציפורים על העצים כאמור יש לידם יותר קרוב.

יונים חגות באזור הבתי ילדים והאולפן.

 

בחורף: להקת מגלנים חונה עם שחר ליד ביתו של עובד הודיה בקיבוץ.

 

5. אבל הווטרינר אמר ואפילו מצא חיידקים בפינת חי- כן ? מה הווטרינר בדיוק אמר ? הוא בדק גם את הציפורים שעולות על הגדר של ההודיות ? הוא מחפש את המטבע רק איפה שיש פנס ? הוא בודק את כל מי שנכנס להודיות אם הוא מעביר מחלות ? הוא בודק את עצמו אם הוא מעביר מחלות ? יש לו בכלל תעודה כלשהי שמראה על התמחות בעופות ? (את המאסטר שלו הוא עשה בהתמחות על כלבים !) אם הוא כל כך מבין במחלות, למה הוא לא מצליח לרפא אותם ? את הסטריליות של הזבובים בהודיות הוא גם בדק ?
יש ווטרינר אחד שאמר את זה. ויש הרבה שגם אמרו את ההיפך.
בפינת החי קורה שעוף פה ושם חולה, ואפילו מת. אבל מגפה כמו שיש בהודיות אף פעם לא היתה ! החיות ששם יותר עמידות, וחיות בתנאים הרבה יותר טובים - קודם כל עם פחות צפיפות.

ענפות על הדשא ביתם של שניים מעובדי ההודיות + עורבים באוויר ועל הגג.

בעידן של מחאות נגד הגלובליזציה - הסיפור הזה של תאגידים גדולים של הודיות שמנסים להשתלט על האנשים הפשוטים, עד כדי כך שלא יוכלו אפילו לגדל כמה עופות בחצר מוגזם לחלוטין. אם היו עושים את זה בסיאטל - כבר מזמן היו שוברים להם את השמשות של הרכב. אבל אפילו שם, אין שום תאגיד שיעז לדרוש מאיזשהו מוסד חינוכי הנמצא מספר קילומטרים ממנו לא לגדל כמה עופות.

אם כן ניתן לסכם ולומר שהעולם לא סטרילי, ופינת החי היא מקסימום טיפה בים הלא סטרילי הזה. עוד טיפה באוקיאנוס או פחות טיפה - לא משנה דבר. הים נשאר אותו הים והשמש אותה השמש. המחשבה שדיאטה בכמות החיות בפינת חי תמנע בעיות בהודיות, היא כמו אותו סיפור על זו שהחליטה לעשות דייאטת הרזיה, ומיד באה למסעדה: הזמינה מנה ענקית של צ'יפס והמבורגר, עוגת שמנת ענקית... ו... דיאט קולה. כי דיאט קולה לא משמין.
נכון שבדיאט קולה מעט קלוריות אבל ככה לא מרפאים את מחלת ההשמנה. כך גם אין שום צורך ב"דיאט פינת חי".

וגם המשל של לתת אקמול לאדם גוסס - רלוונטי לסיפור הזה.

 

תגובות, תוספות, והשאר אפשר לכתוב לpinat_hay@hotmail.com

 

חזרה לדף הראשי

 

מה שנמצא במסעדת מקדונלד'ס בארה"ב, פרטים כאן

 

  שיטת השקשוקה   

הסרט החשוב והאמיץ ביותר שנעשה השנה.

סרטם של מיקי רוזנטל ואילן עבודי.

 קישור לפרטים

 

 
קית' לייר, הסופרת

ספר חדש: המיתוס הצמחוני-טבעוני

"בשר זה רצח" ?
"כדי לחמול על בעלי חיים צריך להיות צמחוניים" ?"
"בשר זה לא בריא" ?

אלו דוגמאות למיתוסים שצמחוניים רבים מאמינים, כך טוענת מחברת הספר, שהיתה טבעונית במשך 20 שנה. הספר נכתב תוך כבוד רב לצמחונות ולחמלה על בעלי חיים.

"אין זה ניסיון ללעוג למושג של זכויות בעלי חיים או ללעוג לאנשים אשר רוצים עולם נעים ואצילי. ספר זה דווקא מהווה מאמץ לכבד את הכמיהה העמוקה שלנו לעולם צודק. אבל כמיהות אלו לחמלה, לקיימות לחלוקה צודקת של משאבים – אינן נתרמות מהפילוסופיה או מהיישום של צמחונות".

הספר יצא באנגלית. 14 דפיו הראשונים מתורגמים לעברית לעיון חופשי.  ליחצו על הקישור הבא:
 צמחונות טבעונות - מיתוס

 
כריכת הספר

 

 

חשיפה: מותר לרסס מזון אורגני, גם בחומרים כימים

כולנו קוראים בעלוני פרסום ועל אריזות מוצרים אורגניים, שהם מצמחים ללא דשנים כימים וללא ריסוס. אולם די בעיון קצר בתקנות של משרד החקלאות, ולראות שמותרים חומרים רבים לשימוש בחקלאות אורגנית כמו: גופרת אשלגן, מגנזיום סולפט, סודיום הידרוקסיד, חומצה גופריתית, קרבונט האשלגן, כלוריד האשלגן, טרטראת הנתרן, תרכובת נחושת ועוד.

על כך ועל מיתוסים נוספים לגבי מזון אורגאני תוכלו לקרוא אם תלחצו על הקישור הבא:

מזון אורגאני - מיתוסים

 

 

 

כדאי לדעת:

מיתוסים נפוצים בתחום טבע ובעלי חיים

מיתוס הצמחונות והטבעונות - ספר חדש

מיתוס המזון האורגני

מיתוס אנונימוס - מיתוסים באתרים כמו אנונימוס בעלי חיים

מיתוס - גידול חיות משק - דומה לנאצים

מיתוס המזון המסחרי לכלבים וחתולים מדוע כן כדאי להאכיל בשאריות

האם מותר להאכיל כלבים בעצמות ?

מיתוס: צריכת בשר תורמת לרעב ולריקון משאביו הטבעיים של כדור הארץ

מיתוס: חלב או בשר - לא בריא (בטח שבריא!)

מאמר מקיף על תפיסות לא נכונות על זכויות בעלי חיים וצמחונות

מיתוס "מחקר סין" - ספר שסילף מדע -
א. הספר "מחקר סין" - טעויות והטעיות

ב. מחקר סין - המסקנות האמיתיות

 

 

 "הארי פוטר קבור ברמלה" אומרת כותרת בעיתון

בעיר רמלה, קבור הארי פוטר. בדומה להארי מהסיפור של ג'יי. קיי רולינג, מדובר על אדם צעיר, בריטי, שהתגייס לפעילות צעיר מהמקובל, לא סיים את בית הספר, וגם הוא לא ידע שיום אחד יהיה מפורסם (גם על הארי הזה כתבו בעיתונים ובאתרי אינטרנט).

אבל יש גם שונה. זה לא אותו אחד מהסיפור, גם לא אמרנו שזה "קבר הארי הקדוש". ובכל זאת מרגש.

הפרטים והתמונות במאמר: הארי פוטר ישראל

 

 

 

 

שניצל עוף או שניצל סויה ?

מי מזיק יותר לסביבה ?

 

בהרבה מקרים דווקא השניצל סויה !

 

וגם חלב סויה מזיק יותר לסביבה מחלב פרה

 

מחקר חדש: הדיילי מייל נתן לו את הכותרת: "איך צמחונות גורמת יותר נזק לסביבה מאכילת בשר", והטיימס: "טופו יכול להזיק לסביבה יותר מאשר בשר, כך מצא מחקר של WWF"

 

 

 

 

המלצה על ספר

"הגנת מעברות פתיים"

ספר ישן וטוב, ואקטואלי עד היום

לפרטים - הגנת מעברות פתיים - ספר מומלץ, המלצות ספרים

 

"דבש ניגר - כמי נהר

הלום נשאר - עובד תמים"

כך חווה יום עבודה עם במכוורת, ינון נאמן, שכתב את השיר.

לקראת ראש השנה הינה עמוד על השיר, יוצרו ופרשנות - דבש