"בטח שנאצים" - על האבסורד בדעה שמגדלי בעלי חיים לבשר משולים לנאצים

ביקורת בונה ועניינית, ניתן לשלוח לדוא"ל

 

 

 

השוואה לנאצים - כשל לוגי. מרגע שעשיתם את זה - הפסדם בוויכוח

יש המשווים את מה שעושים במשקים החקלאיים - כליאה, שחיטה וכו' - למעשי הנאצים, לאחר מכן הם באים לאוכלי הבשר, ואומרים להם שהם כמו הנאצים. הכשל הזה עשוי לעבוד, כי השוואה לנאצים בד"כ יוצרת רגשות של סלידה, גועל, הזדעזעות.

שימו לב - מדובר בכשל לוגי ידוע. אפילו יש לו שם - רדוקטיו אד היטלרום או ארגומנטום אד הילטרום.

למה זה כשל לוגי ?

א. על אף שהנאצים עשו מעשים איומים, עדין לא כל מה שהם עשו הוא רע. לדוגמה יש נאצים ששירתו בצבא ובמשטרה, זה לא אומר שכל מי שמשרת בצבא או במשטרה הוא רע. יש נאצים שהיו פטריוטים כלפי ארצם, וזה לא אומר שכל מי שפטריוט, הוא רע. יש גם נאצים ששתו מיים. זה לא אומר שכל מי ששותה מיים הוא רע.

ב. מצד שני, גם אי אפשר להסיק שאם הם עשו דברים רעים, אז כל מה שהם לא עשו, סימן שהוא טוב.

ג. אם עדין לא השתכנעתם, אז בגלל שמדובר בכשל לוגי, אי-אפשר להגיע איתו למסקנה, ואפשר להטות אותו לאן שרוצים, למשל, נגד צמחונות. לדוגמה, אם אכלתם מלפפון, סביר להניח שזה ממקום שבו נעשתה הדברה (לכאורה = שואה, הרג המוני, שיטתי ומכוון), ואם אתם תומכים בכשל הלוגי הזה, אז אתם כמו נאצים, כי בשביל האוכל שלכם נעשים "כמעשי הנאצים".

 

 

לפעמים הדברים חורגים, ופעילי בעלי חיים קוראים למי שפוגע בחיות, בלא פחות מנאצי. חביב עליהם במיוחד לצטט את יצחק בשביס זינגר, ניצול שואה, ש"אמר" (הוא לא אמר, דמות בסיפור שהוא כתב אומרת את זה. בנוסף למרות שפעילי זכויות בעלי חיים מציגים אותו לעיתים כניצול שואה, ולכן הדברים כביכול אוטנטיים ובעלי ערך מוסף - אולם אין כך פני הדברים, הוא היגר לארה"ב ב1935, ולא היה במחנות) שעבור בעלי החיים כל יום זה טרוולינקה, נכתב אפילו (על ידי מחבר אחר, כמובן) ספר על בסיס המשפט הזה שבתרגום חופשי נקרא "טרוולינקה הנצחית" (Eternal Treblinka: Our Treatment of Animals and the Holocaust", By Charles Patterson, Lantern Books, New York, 2002 ), ארגון Peta העולמי יצא בעבר בקמפיין שבו הוצגו תמונות מהשואה לצד מה שלדעתם שואת בעלי החיים (למרות שהם בעצמם אירגון הורג בעלי חיים בצורה רבה - ראו http://www.petakillsanimals.com/ שם מסופר לנו שפטה הורגת מעל 90% מהחיות שתחת חסותם). ההשוואה לשואה  לא היה כגימיק, אלא אמונה בצדקת דרכם האידיאולוגית. התמונות הללו הוסרו בסופו של דבר בגלל מחאות. שרידים של קמפיין זה אפשר למצוא באתר שלהם בהזמנה לתערוכה למשל, http://www.peta.org/news/NewsItem.asp?id=2201, גם בפורומים השונים באינטרנט השוואות כאלה לא חסרות. פורום "זכויות בעלי חיים" בוואלה נסגר עקב השוואות לנאצים מסוג זה, ולאחר משפט נקנסה מנהלתו, במאה אלף שקלים + הוצאות משפט כ20,000 ש"ח לא כולל מע"מ (שני קישורים לנושא בסוף סעיף זה). גם אתר אנונימוס הישראלי מפרסם מאמרים עם כותרת "שואת בעלי-החיים" (http://www.anonymous.org.il/artTreblinka.html), וחוזר על הנושא מדי פעם. יחד עם אתרי צמחונות אחרים מריץ אתר אנונימוס את הרצאתו של גארי יורופסקי, תוך הכתרתה בתארים מופרכים כמו "ההרצאה הכי טובה שתשמעו אי פעם", המטיף הטבעוני  חוזר ללא הרף על השוואות של גידול בעלי חיים לשואה ולאנצים, וזכה לצפיות שיא. (* ביקורת ספציפית עליו כאן).

אז אם זה ככה. אם למשל, לגדל פרה, לחלוב את חלבה, ולשחוט אותה כעבור כמה שנים, זה בדיוק כמו להיות נאצי, אז מסתבר שלא ידענו. לא ידענו שהתאחדות הרפתנים עלתה לשילטון, לאחר שבראשה עמד אחד שבעברו היה צייר רעב, צמחוני ולא מעשן. דרכה היתה רצופה בהשלטת שילטון אימים ברחובות, עינוי ורציחת מתנגדים,  גם כאילה שאינם פרים ופרות. חברי הממשלה החדשה שללו את כל הזכויות של הפרות שהיו קודם, ושהיו נהוגים בעמי עולם (כמו הזכות לקניין, הזכות להיות אזרחי מדינה). למעשה גם אם ראש המפלגה נבחר בצורה דמוקרטית, אין זה בדיוק הדמוקרטיה במיטבה ("שלטון העם"), אך זה לא הפריע לו להמשיך ליישם את מדיניות, שראתה ברפתנים לדורותיהם גזע נעלה (זה שהמנהיג עצמו לא היה טהור דם לגמרי, לא ממש הפריע לו ולחסידיו), ואילו כלפי הפרות היה יחס כגזע הנחות ביותר, שכלל במידה רבה שינאה עזה, וראייתם כגורם הראשי לצרות העולם, ושהן הגורם המלכלך והמטמא את הגזע הרפתנים טהור הדם. בין הפרות והפרים היו גם מהנדסים, רופאים, סופרים, משוררים, אנשי רוח ואנשי כלכלה, אנשי חינוך ותרבות, רבים מהם עסקו במסחר והלוו בריבית, והשילוב הזה לא נראה לרפתנים. מה פתאום שכל זה יהיה שייך לפרות, ומה פתאום שכך ינצלו גזע עליון זך וטהור, טענו במפלגה.

מאחר שההבדל הפיזי בין פרות לבני אדם כמעט לא מורגש, הם גם עשו עיון בארכיונים המדינה של 4 דורות אחורה כדי לבדוק מי היתה פרה, ומי שנמצאו אצלה שרידים כאלה, אולצה לענוד עליה טלאי צהוב. תחילה הם התחילו בפרוגרומים ספונטאנים בעידוד הממשל, בזזו את רכושן של הפרות, ציוו עליהם לעשות עבודות משפילות כמו לצחצח את הכבישים עם מברשות שיניים. ככה, השפלה לצורך השפלה. אחר פעילות אכזרית ומרובה, הוחלט שאין די בכך, וחבל לגמגם ולא לעשות את הדבר האמיתי, החליטו בהתאחדות שהגיע השעה ל"פתרון סופי", והוא להשמיד את כול הבקר וקרובי משפחתם לנצח נצחים, לשרוף את גופם ולפזר את עפרם, אחרי ניצול פיזי אכזרי מאין כמוהו של מי שאפשר. ניצול עם תום, עד שמה שנשאר זה מעין גוויה מהלכת, שאותה לא נותר אלא להשמיד. הם החלו בפעילות ההשמדה במלוא העוצמה המרץ, והעולם שתק.

במקביל לפעולתם נגד פרות, פעלה המפלגה לכבוש את הכל העולם, צבאה הענק פלש לארצות שכנות, ויצא למלחמה מול מעצמות העולם במלחמה שבה מתו מיליוני חיילים, ואזרחים תמימים גם כאלה שלא היו פרות.

אכן ממש נאצים.

מי שמתנגד לדעתם מוצא להורג.

לא ידענו.

הייל הרפתן הראשי.

----

אפשר לכתוב את אותו דבר אך בדרך יותר "חיובית":

לא ידענו. אבל הינה, אם לגדל בעלי חיים ולאכול אותם זה כמו להיות נאצי, אז מסתבר ש... כמו שברוב תרבויות העולם בכל הזמנים היתה מסורת להרוג חיות ולאכול אותם, כך גם הנאצים, נהגו כמדורי דורות. תמיד אספו גזעי אדם, ריכזו אותם והרגו אותם באופן שיטתי אף אם הם לא פתחו בשום מלחמה, ואפילו לא היו בני ארץ אחת. במסורת האנושית תמיד היה הבדל ביחס בין הרג אדם להרג חיה. טוב, לפי צמחונים אין הבדל. הם יכולים אפילו לצטט מהתנ"ך, מעקדת יצחק.

ולא רק זה דבר "חיובי" שאפשר להגיד על נאצים וחקלאים. כמו שחקלאי דואג לחיסונים וטיפול ווטרינרי לבעלי החיים שלו, גם הנאצים דאגו לפחות לחיסונים לכל היהודים בגטאות, חקלאי דואג למזון בריא ומשובח לבעלי החיים שלו, וברור גם הנאצים דאגו לזה.עד המוות. התמונות ממחנות ההשמדה מוכיחות.

ובכלל - חקלאים מגדלים בעיקר בעלי חיים מבוייתים, כאלה שלא מסתדרים בטבע, הנאצים החזיקו במחנות השמדה ומחנות עבודות כפיה באותו אופן - כאלה שלא יכלו להסתדר בלי מחנות השמדה ועבודות כפיה, והנאצים דאגו להם למזון, הגנה מטורפים, טיפולים רפואיים כולל רפואה מונעת ואפילו הצטערו מאוד אם מתו להם הרבה במחנות ההשמדה בגלל מחלה, ואמרו שזה גורם להם הפסדים. ליתר ביטחון הנאצים נהגו לעשות ביטוח, שם תהיה תמותה יהיה מאיפה לשלם. לפחות לכסות את הוצאות המזון והחימום במגורים.

לצד העבודה החקלאית היומיומית מומחים שונים מפתחים תרופות וטיפולים שונים ואף יקרים ומורכבים עבור בעלי חיים. פקולטות לחקלאות יש ברחבי העולם. גם הנאצים דאגו כך ל"בני חסותם" בגטאות, בפיתוח תרופות ורפואה מונעת, ייחודית עבורם, בתקציבי עתק והכשרת מומחים מיוחדים. בדומה לווטרינרים אותם מומחים נאצים נשבעו בשבועת ההסמכה שלהם לפעול למען הצלת יהודים.

חקלאים מגדלים בקר לצורך מאוד בסיסי - כדי שיהיה אוכל. גם הנאצים "כמובן" עשו זאת מצורך מאוד בסיסי, שיהיה אוכל. כל צמחוני שצועק "נאצים" יודע את זה, ואם הם צודקים, אז גם בטח שכשם דמויות מופת בכל העולם עסקו בגידול בעלי חיים ואכילתם: משה, אברהם, דוד בן גוריון, קרישנה, תלמידיו של ישוע היו דייגים ועוד. גם לנאצים היו מופת ? (סליחה שלא מצאתי שמות).

רוב חיות המשק פטורות מעבודות כפיה בזמן שהן גדלות. פשוט אוכלים, שובעים וגדלים עד המוות. גם אצל הנאצים לא היו עבודות כפייה.

 חקלאים דואגים לריבוי, ואם פרה מתקשה בלידה יעזרו לה ויקראו לרופא אם צריך. גם הנאצים דאגו ליולדות ולתינוקות היהודים. בטח. אותו דבר. אחד לאחד.

לא ידענו.

הנאצים התנהגו לבני אדם כמו לחיות ואפילו יותר גרוע. חקלאים גם. בכלל חקלאים הם לא דואגים לאוכל לאנושות, זבל לזיבול השדות, לא משלמים מיסים ולא משתתפים בהגנת המדינה. אז מי כן עושה את זה ? כמובן - צמחונים ופעלי אנונימוס שלא רק דואגים לכל זה, גם מתגייסים ליחידות הכי קרביות, מגנים על המולדת, ועוד מספיקים לצעוק על אחרים "נאצים". בכלל המטרה של נאצים ושל חקלאים זה לא לעשות אוכל אלא לכבוש את כל העולם, ומצידם שכל המתנגדים ימותו. עוד נקודת דמיון.  ברור. האם אינכם רואים איך חקלאים מפציצים ערים בצרפת, בריטניה  ועוד רבות אחרות ואיך מטוסים של חקלאים עושים קמיקזה על ספינות אמריקאיות ?

בחיי, לא ידעתי. גם היום אני לא יודע את זה.

 

 

מי שלא מבין מה ההבדל בין מעשי הנאצים לגידול חיות משק למאכל - נוקט קיצוניות שונה מזו של הנאצים

שאלת תם: אם לאכול בשר או לגדל אותו זה כמו להיות נאצי, אז איך זה שהיטלר הנאצי היה צמחוני ?

בעיקר בפורומים של זכויות בעלי חיים וצמחונות, אני רואה שמשתמשים בהטיות של השורש ר.צ.ח, לגבי הרג בעלי חיים: מי שאוכל שניצל - רוצח, כי אשם ב"רצח" התרנגולת וביטויים דומים. דיברתי עם כמה מהם, והם מתעקשים על המילה, הם לא רואים הבדל בין אדם שהורג אדם, לאדם שהורג חייה, ומספרים לי שזה כמו שהנאצים החליטו שיש זנים נחותים והרגו "מיני בני אדם", ככה אנחנו החלטנו שיש זנים נחותים והורגים חיות. "מי שם אותך לאלוהים להחליט מי יחיה ומי ימות", שואלים. כמובן בשביל מזון צמחוני גם הורגים המוני בעלי חייים בשדות בריסוס והדברה, ולזה הם לא מתייחסים.

כך, שוב - הם נוקטים בגישה קיצונית  שלא בהרבה שונה מטענה מרכזית של נאצים. למה הכוונה: והרי הנאצים טענו על יהודים וסוגי אדם אחרים שהם בשפל המדרגה, "תת אדם", "לא שונים מחיות". אם ה"צדיקים"  (הצמחונייים) שמגנים על חיות משק, וקוראים, "רוצח", לחקלאי שדאג להם לאוכל - אז הינה אותם "צדיקים" מורידים אדם לשפל המדרגה. "רוצחים", נחשבים בעיניהם גם למי שקונה את תוצרתו.

אם מחשיבים אדם לרוצח (למרות שלא הרג אדם), הרי ששמים אותו בשפל המדרגה. מהו הייחס לרוצחי אדם בקרב עמי העולם ?- אלו האנשים בשפל המדרגה, שמנודים מהחברה שנכלאים למאסרי עולם, ובהתאם לזמן ולמקום יש חברות שאף מוצאים להורג מי שמורשע ברצח ועושים נקמת דם במשפחה בחלק מהחברות. הרי זהו אחד המעשים הבזויים ביותר. אז הינה חזרנו לאותה נקודה. הנאצים קיטלגו בני אדם לסוגים לפי היררכיה שחשבו, וגם קוראי: "בשר זה רצח", שמים את אותם "רוצחים" בשפל המדרגה. מחלקים גם לקטגוריות: מי שצדיק, "טהור דם" (צימחוני) ומי שבשפל המדרגה - אוכל בשר, רוצח. כך בנסותם להתרחק מהתיאוריה הנאצית, הם בעצם מתקרבים אליה.
 הנאצים היו בני אדם שהרגו בני אדם. אין אף בן אדם שחייו אינם קשורים בהריגת חיות, גם אם בעקיפין
(למשל, מי שקונה חסה אורגנית, שרוססה בריסוס אורגני להדברת המזיקים). למקרה שמישהו צריך הסבר, הינה קישור שמסביר מדוע "בשר זה לא רצח".

דיברתי עם כמה אנשים שטענו שבשר זה רצח, וזה כמו הנאצים. חשבתי שאם אעיר להם שזה לא אותו דבר יגידו משהו כמו: "טוב, זו הגזמה כדי להבהיר את המצב", זה היה רק דוגמה... אבל לא, הם התעקשו שזה אותו דבר.

איפה החינוך שלהם, איך זה אותו דבר. אם היה יהודי בגטו שהשיג אישהו מנת בשר, אז גם הוא כמו נאצי ?. ברור שלא. אבל יש כאלה שלא ברור להם.

נקודה חשובה נוספת. ההשוואות לשואה מתעלמות מנקודה המרכזית, שהיא שיש הבדל בין אדם לחיה (מאמר למי שצריך פירוט למה). גישה לפיה אין הבדל בין אדם לחיה, לכן לכאורה מה שעושים לחיות זה "כמו להיות נאצי", זוהי אולי סוג של גישה קיצונית לכיוון אחר מזו של הנאצים. למה ? - כי הנאצים, טענו שיש גזעים אנושיים שהם כמו חיות, על כן מותר מותר לכלוא אותם, להעביד אותם, להרוג אותם ועוד שאר רעיונות מעוררי חלחלה. הגישה שאני שומע מקיצונים צמחוניים יותר ויותר היא שהחיות שוות לכל בני האדם, ועל כן צריך להחיל עליהן זכויות שוות ויחס שווה. במילים אחרות, לפי הגישה הזו, לא רק שנאצים צדקו שיהודים הם כמו עכברים, חולדות וחזירים, אלא שכל האנושות כזו, ואם כן דין יהודי/גרמני/נוצרי/מוסלמי כדין חזירים ועכברושים - להיות עם חופשי בארצם.

במילים אחרות: הנאצים טענו שיהודים הם כמו ג'וקים עכברים וחזירים לכן צריך להרוג אותם. צמחוניים קיצוניים טוענים שכולם כמו ג'וקים עכברים וחזירים, לכאן אסור להרוג אף אחד.
אותם קיצונים דומים לנאצים בהשוואת אדם לג'וק, ושונים במסקנה המתבקשת מכך.

הבדל נוסף, הנאצים פעלו שנים בודדות, גידול ואכילת בשר - מסורת של אלפי שנים.

* "שואה" בשלולית ? - תנו דעתכם למקרה הזה, נניח שבאיזור מסויים אוכלוסיית הצפרדעים פחות או יותר יציבה. כל צפרדע נקבה מטילה נניח 10,000 ביצים, ויש שם לא מעט צפרדעים, וסביר להניח שהיו לפחות 6 מליון בקיעות ואפילו הרבה יותר. אבל, אמרנו, שאוכלוסיית הצפרדעים במקום יציבה, כלומר בסופו של דבר, על כל זוג צפרדים שמת, שורדים 2 אחרים, למרות שבקעו מליונים. כלומר מתים כל שנה מליונים, או אם תרצו "שואה בשלולית". גם בארץ, ניתן לראות שלוליות ובהם ראשנים (הצאצאים של הצפרדע), אך השלוליות בחלק מהמקרים פשוט מתייבשות לפני שהראשנים מסוגל לנשום מחוץ למיים, ולפיכך מתים ללא רחם. זה דבר רגיל. אם כך, לכאורה אפשר לטעון ששואת היהודים היא דבר רגיל (כמובן אין זו דעתי).

 

       

 

תמונה משמאל, בשלולית די גדולה עם צפרדעים ושבלולים, נשארו קצת מיים בתחילת הקייץ, כבר אז התמעטו עד מאוד החיים. הראשונים למעשה"כלואים במקום, בצפיפות, בתוך ההפרשות של עצמם", אם נשתמש במושגים שמתנגדי הבשר הרבה פעמים משתמשים לתיאור רפתות לולים, ופה זה יותר גרוע - בשמש, אפילו חמצן לא בטוח שיש מספיק.

 

 כמה ימים לאחר מכן בתמונה הנוספת לא נשארו כלל מיים, ולראשנים שלא הפכו לצפרדעים - לא נשאר סיכוי. גם לצפרדעים לא נשארו שם מיים, ליתר החיות ששתו שם מיים, וליתר היצורים שחיו בשלולית מיים. הכלבה בתמונה התרגלה לשתות שם, ולהנות מהמיים הצוננים.

 

 הטבע לא דואג לה, האדם ידאג לה.

 

* למתעניינים למה האבולוציה "העדיפה" דבר כזה, נציין לראשונים יש יתרון השרדותי בשלולית חורף, כי אין שם דגים שהיו אוכלים אותם, אך "הטבע אכזר", גם בלי דגים.

 

 

* טבעונים שקוראים "רוצח, נאצי, שואה" כלפי מליארדי האנשים שאוכלים בשר, בעצם עושים להם דה-הומניזציה, ודמוניזציה. האם זה לא מה שהנאצים עשו כלי אוכלוסיות שלמות ?

 

 

 

 

לקריאה נוספת

לראשונה: מנהלת פורום בוואלה תפצה ב-100 אלף שקל בשל אחריות להשמצות הגולשים - בפורום של וואלה הושווה מנהל חוות מחקר של קופים לנאצי.

ענת רפואה-אהרונוביץ', המשמשת כדוברת האגודה נגד ניסויים בבעלי חיים, הייתה גם מנהלת פורום "זכויות בעלי חיים" בפורטל וואלה!. ד"ר בושמיץ הוא שותף בחווה לגידול ורביית קופים במושב מזור, המיוצאים לצורך מחקר רפואי בחו"ל ולמכוני מחקר ואוניברסיטאות בארץ. בפורום שבניהולה, בין היתר, נעשתה הקבלה בין ניהול החווה לבין ניהול מחנה השמדה נאצי ובין ד"ר יוזף מנגלה לד"ר בושמיץ. בהשמצות, שחלקן הקטן נכתב על-ידי אהרונוביץ' עצמה, נעשה שימוש בכינויים "מושחת", "רוצח", "ד"ר מוות מאיים", "מנקה המחראות במחנה הקופים 'אושוויץ'", "אושוויץ בושמיץ" ועוד. ב-2003 החליטה וואלה! לסגור את הפורום בשל הביטויים משום ש"חרגו מהנורמה הציבורית". ד"ר בושמץ טען באמצעות פקליטיו, כי הפרסומים פגעו בשמו הטוב ואף פגעו בו אישית בהיותו בן לניצולי שואה. לדבריו, מאז הפרסומים הוא ומשפחתו הפכו מושא לאיומים במעשי אלימות וברצח. כאמור לעיל חייבה ענת רפואה בתשלום הנ"ל. המאמר המלא: http://www.globes.co.il/serve/globes/DocView.asp?did=1000324116

פסק הדין מהכתבה לעיל (א 032986/03) - http://img2.tapuz.co.il/forums/1_114381925.doc. ציטוט העונש: "בהתחשב באמור לעיל, אני מחייבת את הנתבעת לשלם לתובע פיצוי בסך 100,000 ₪, בתוספת ריבית והפרשי הצמדה מהיום ועד למועד התשלום המלא בפועל. כן תשא הנתבעת בהוצאות התובע ושכרֿֿטרחת פרקליטו, בסך השווה לֿֿ20% מהסכום הפסוק, בצירוף מסֿֿערךֿֿמוסף כחוק."

רפתן הושמץ וקולל בפייסבוק, הושווה לנאצי וקיבל עוד נאצות. הגיש תביעת דיבה, וזכה ב70 אלף ש"ח + 10 אלפים ש"ח הוצאות משפט - (ת"א 11289-09-13 אשרי נ' קורן), וזה אפילו שהדברים נמחקו די מהר מדף הפייסבוק.
    - פסק הדין מהדף של קרניבורים עם חיוך על השפתיים (תצטרכו להעתיק את הכתובת הארוכה הזו, ולהדביק בדפדפן)

https://www.facebook.com/notes/%D7%A7%D7%A8%D7%A0%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A2%D7%9D-%D7%97%D7%99%D7%95%D7%9A-%D7%A2%D7%9C-%D7%94%D7%A9%D7%A4%D7%AA%D7%99%D7%99%D7%9D/%D7%9E%D7%98%D7%99%D7%A4%D7%A2%D7%95%D7%A0%D7%99-%D7%A7%D7%A8%D7%90-%D7%9C%D7%A8%D7%A4%D7%AA%D7%9F-%D7%A0%D7%90%D7%A6%D7%99-%D7%95%D7%97%D7%95%D7%99%D7%91-%D7%9C%D7%A9%D7%9C%D7%9D-%D7%9C%D7%95-%D7%A1%D7%94%D7%9B-80000-%D7%A9%D7%97-%D7%9B%D7%95%D7%9C%D7%9C-%D7%94%D7%95%D7%A6%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%9E%D7%A9%D7%A4%D7%98/816124088410384

    - כתבה - פעיל בקבוצה נגד צריכת חלב השווה רפתן לנאצי - ויפצה אותו ב-70 אלף שקל.

    - כתבה - השווה ונפגע - פעיל נגד צריכת חלב שניאץ רפתן בפייסבוק יפצה אותו משום שהשווה את מעשיו לאלה של הנאצים.

- כתבה - הרפתן הושווה לנאצי ופוצה ב-70 אלף שקלים.

יד ושם נגד קמפיין ארגוני חיות: "פרובוקציה וזילות השואה" - מוסד הנצחת השואה "יד ושם" גינה את הקמפיין שהשיקו ארגוני "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות" נגד הובלת עגלים חיים, ובו כונו משלוחי הבקר "מסעות מוות" ו"משלוחים חיים".

 

גרמניה: נפסל קמפיין הצמחונות "שואה בצלחת" - בית המשפט לחוקה של גרמניה פסל את הקמפיין של ארגון PETA, שנועד לעודד הימנעות מאכילת בשר. שימוש בכותרת כזו  משמעו גימוד והפיכת זעקתם של קורבנות השואה

 לדבר יומיומי, ויפגע בכבודם של היהודים ששרדו את השואה, פסק בית המשפט. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3692833,00.html.
בתגובה מס' 5 למאמר זה נכתב: יש הבדל בין צמחונים לבין צמחולנים... הוגה הקמפיין הזה בהחלט יכול להתהדר בתואר צימחולני ..... כמה חסרי רגישות יכולים להיות אנשים .

כצאן לטבח: קמפיין נגד אכילת בשר שהלך רחוק מדי - כתבה נוספת מאת אביב לביא על הקמפיין של פטה - http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/875/214.html

 

 

PETA Turns Holocaust into Pig Pen  - בארצות הברית נעשה בעבר נסיון דומה על ידי הארגון הקיצוני פטה. הם עוררו ביקורת חריפה מצד הליגה נגד השמצה. "מאמצי PETA להשוות את הרצח המכוון והשיטתי של מיליוני יהודים לנושא כמו זכויות בעלי חיים הוא מגונה", כתב אז אברהם פוקסמן, ראש הליגה נגד השמצה. "הניסיון של PETA לקבל הכרה עבור הקמפיין שלהם תחת הסיסמא 'שואה בצלחת שלכם' מקומם, פוגעני ולוקח את המושג 'חוצפה' לשיאים חדשים". ראו מאמר באנגלית - http://www.tolerance.org/news/article_hate.jsp?id=724

הנאצים: חיות או בני אדם? - הנאצים ראו בחיות יצורים נעלים מבחינה מוסרית והזדהו עימן, עם כוחן ועם תכונותיהן. "לא-ארים" נחשבו לגורם מזהם המאיים על החברה. כך התקיימו זו לצד זו חמלה כלפי בעלי חיים ואכזריות חסרת רסן נגד יצורים נחותים, שהוּרדו לדרגת "תת-אדם"
גרסה מקוצרת של המאמר:  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3704346,00.html
גרסה מלאה: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3704399,00.html

הבית התחתון בהולנד: שחיטה כשירה אסורה - בYNET http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4088627,00.html; בNRG הכותרת: הולנד: איחוד בין דתי נגד איסור השחיטה -
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/254/817.html?hp=1&cat=312&loc=39. הכתבה מדברת על ניסיון לאיסור חוקי על שחיטה כשרה בהולנד. ומה הקשר/כשר לעניינו ? - בשני הכתבות מובלט הקשר הנאצי: בהולנד זה היה החוק הראשון שחוקקו הגרמנים עם כיבוש הנאצים, טוען הרב הראשי של הונלד, לכן לדעת הרב, לא צריך לחוקק אותו. בNRG נכתב: "המתנגדים לחוק מזכירים את השימוש שעשו בו הנאצים במסעם להוקעת היהודים. בגרמניה נאסרה השחיטה הכשרה עם עליית היטלר לשלטון ב-1933."
אם כן, אנו רואים שכל אחד יכול "לנכס" את השואה למה שהוא רוצה. אתרי צמחונות קיצוניים טוענים שגידול חיות בכלובים ושחיטתם זה כמו מעשי הנאצים, לכן, לדעתם, אסור לשחוט. ואילו בכתבות כאן גם מזכירים את הנאצים, גם אבל עם מסקנה הפוכה - שצריך להמשיך לשחוט. אם כן, אילו רציתי להיות "חוכמולוג", יכולתי להגיד: תשחטו שחיטה כשרה, או לפחות תהיו בעד שחיטה כשירה, אחרת אתם כמו הנאצים.

 

חיה ובועטת - סטודנטית צמחונית, חולה במחלות קשות, ניסתה לגייס תרומות עבור מחקר רפואי, הכולל ניסויים בבעלי חיים. היא קיבלה תגובות איומות מ"חובבי חיות", ובין היתר אמרה על זה: "הקיצוניים שבהם מבקשים לסגור את כל מי שחולה בגטאות ולתת לו למות, ובלבד שלא יעשו ניסויים בבעלי חיים. זה מזכיר לי דמויות מהמאה הקודמת".
שוב, מי פה ה"נאצי". (כתבה).

 

ביה"ד האירופי: לא לקמפיין הצמחוני שואה בצלחת (2012) - מסתבר מהכתבה שPETA רצו לעשות קמפיין תוך השוואה לשואה ובתי המשפט לא נתנו להם. מזה עשור PETA נאבקים על זה - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4303059,00.html.

 

היטלר היה צמחוני: מספרת ומשאשרת טועמת המזון שלו, מארגוט וולק, - (אנגלית) - מארגוט בת ה95 מתראיינת בנושא, ואומרת שגם דגים לא היה בתפריט. היא הוכרחה לטעום את המזון לפני היטלר, כדי לוודא שהמזון אינו מורעל. - http://www.huffingtonpost.com/2013/02/13/adolf-hitler-vegetarian_n_2680264.html
כתבות נוספות על כך: 1. מהדיילי מייל, 2. מהטלגרף.

 

צמחונות היא לא ערובה להומניזם - טור של אריאל סג"ל שבין היתר סוקר את הוויכוח סביב צמחוניותו של היטלר. גם גבלס היה צמחוני. ועוד - http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/532/360.html?hp=1&cat=479&loc=4

 

קללות של טבעונים יכולות להיות שוות לכם כסף - רפתן הושמץ וקולל בפייסבוק, הושווה לנאצי וקיבל עוד נאצות. הגיש תביעת דיבה, וזכה ב70 אלף ש"ח + 10 אלפים ש"ח הוצעת משפט (ת"א 11289-09-13 אשרי נ' קורן), וזה אפילו שהדברים נמחקו די מהר מדף הפייסבוק.
    - פסק הדין מהדף של "קרניבורים עם חיוך על השפתיים".

    - כתבה - פעיל בקבוצה נגד צריכת חלב השווה רפתן לנאצי - ויפצה אותו ב-70 אלף שקל.

    - כתבה - השווה ונפגע - פעיל נגד צריכת חלב שניאץ רפתן בפייסבוק יפצה אותו משום שהשווה את מעשיו לאלה של הנאצים.

 

 

 

מוטיב הרשע אוהב החיות

יש להדגיש כי יש רבים וטובים, גדולי אומות עולם שגילו אכפתיות רבה לחיות.

אך יש גם רשעים, ואף הרשעים ביותר שגילו אהבה לחיות, אך לא לבני אדם. הידוע שבהם הוא אדולף היטלר הצמחוני, שגם גידל בחיבה רבה כלב. יש עוד רוצחי המונים צמחוניים - פרטים בקישור הזה, מה שמלמד אותנו שאהבת חיות, אינה בהכרח אומרת אם יש או אין אהבה לבני אדם. את זה גם אפשר לראות לא פעם בפורומים באינטרנט למען צמחונות, שמלאים גידופים וחרפות כלפי מי שדעתו אינה כשל הקיצונים בפורום.

זהו גם מוטיב ידוע בסיפרות ובקולנוע, שבו רשע, סדיסט, רוצח המונים יושב על כורסא ומלטף חתול. נכון שזה "רק סרט" או "רק סיפור", אבל הצופים המציאותיים מבינים היטב במה מדובר. דוגמאות ידועות בקולנוע הן בסצנת הפתיחה בסרט "הסנדק", שבו פונה אב לסנדק, בבקשה לרצוח מישהו, הסנדק עונה לו בקול צרוד ("למה פנית קודם למשטרה, ולא אלי")... ובסופו של דבר מבטיח לטפל בנושא - כלומר לשלוח מישהו לרצוח, תוך שהוא, הסנדק, ראש המאפיה, מלטף חתלתול שמתפנק על ברכיו... כך גם ב"חוש-חש הבלש" אשר בו האיש ה"רע" לא נראה ממש, אלא חלק אדם עם יד מלטפת חתול... כך גם גרגמל הרשע ב"הדרדסים" ועוד.

מדי פעם מתגלה אדם שעשה מעשה נבלה כלפי אדם. מכריו ושכניו המומים ואומרים בפליאה והפתעה: "הוא לא היה מסוגל לפגוע אפילו בזבוב...".

 

 

 

מאמרים נוספים בתחום

מאמר זה הינו חלק ממאמר שלם יותר: תפיסות מוטעות לגבי צמחונות, זכויות בעלי חיים ויחס חיובי לחיות

 

מאמרים קצרים בנושא:

יש הבדל בין אדם לחיה - בוחן מציאות פשוט

מזון אורגאני ודרכים נוספות ליצור תדמית מזוייפת של חיות ללא סבל ושל אי-פגיעה בסביבה

חשבונות מסולפים אשר מציגים כדי להצדיק צמחונות

האם רק בתעשיית הבשר נגרם לחיות סבל בלתי הכרחי ובתעשיית המזון הצמחי לא ?

מיתוס הצמחונות כבריאה יותר

האם באמת כל החיות במשקים המתועשים כל כך סובלות  - או שמדובר בעוד מיתוס ?

אתרי הסתה לצמחונות - אתר אנונימוס בעלי חיים ודומיו - מהם בעיותיו

"בטח שנאצים" - על האבסורד בדעה שמגדלי בעלי חיים לבשר משולים לנאצים

קישורים ומובאות מן הכתובים על השטות בצמחונות, ועל סילופים כלפי בעלי חיים

אם קירות המשחטות היו שקופים - לא כולם היו צמחוניים

האכלת חיות בשאריות ממוצרים שנוצרו למען האדם

חלב, בשר ובריאות

ולסיום...

בדיחות ואמרות

 

הפסקה לפרסומות

לא רוצה ג'אנק-פוד (אתר על הבעיתיות של מקדונלד'ס -כאן)

 

  שיטת השקשוקה   

הסרט החשוב והאמיץ ביותר שנעשה השנה.

סרטם של מיקי רוזנטל ואילן עבודי.

 קישור לפרטים

 

 

לתגובות ופניות ניתן לכתובת ל:
pinat_hay@hotmail.com

 

חזרה לדף  הראשי - אתר פינת החי

 

הידעתם ? - בית משפט לתביעות קטנות בנתניה חייב את מועצת לב-השרון לפצות את בעליו של כלב ב-4,000 שקלים, לאחר שלוכד המועצה סירב לשחרר כלב שברח בנוכחות בעליו מחצר המשפחה. "הלוכד מנצל לרעה את תפקידו ואת סמכויותיו", פסקה השופטת - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3675566,00.html

 

שניצל עוף או שניצל סויה ?

מי מזיק יותר לסביבה ?

 

בהרבה מקרים דווקא השניצל סויה !

 

וגם חלב סויה מזיק יותר לסביבה מחלב פרה

 

מחקר חדש: הדיילי מייל נתן לו את הכותרת: "איך צמחונות גורמת יותר נזק לסביבה מאכילת בשר", והטיימס: "טופו יכול להזיק לסביבה יותר מאשר בשר, כך מצא מחקר של WWF"

 

 

 

 

 
קית' לייר, הסופרת

ספר חדש: המיתוס הצמחוני-טבעוני

"בשר זה רצח" ?
"כדי לחמול על בעלי חיים צריך להיות צמחוניים" ?"
"בשר זה לא בריא" ?

אלו דוגמאות למיתוסים שצמחוניים רבים מאמינים, כך טוענת מחברת הספר, שהיתה טבעונית במשך 20 שנה. הספר נכתב תוך כבוד רב לצמחונות ולחמלה על בעלי חיים.

"אין זה ניסיון ללעוג למושג של זכויות בעלי חיים או ללעוג לאנשים אשר רוצים עולם נעים ואצילי. ספר זה דווקא מהווה מאמץ לכבד את הכמיהה העמוקה שלנו לעולם צודק. אבל כמיהות אלו לחמלה, לקיימות לחלוקה צודקת של משאבים אינן נתרמות מהפילוסופיה או מהיישום של צמחונות".

הספר יצא באנגלית. 14 דפיו הראשונים מתורגמים לעברית לעיון חופשי.  ליחצו על הקישור הבא:
 צמחונות טבעונות - מיתוס

 
כריכת הספר

 

 

חשיפה: מותר לרסס מזון אורגני, גם בחומרים כימים

כולנו קוראים בעלוני פרסום ועל אריזות מוצרים אורגניים, שהם מצמחים ללא דשנים כימים וללא ריסוס. אולם די בעיון קצר בתקנות של משרד החקלאות, ולראות שמותרים חומרים רבים לשימוש בחקלאות אורגנית כמו: גופרת אשלגן, מגנזיום סולפט, סודיום הידרוקסיד, חומצה גופריתית, קרבונט האשלגן, כלוריד האשלגן, טרטראת הנתרן, תרכובת נחושת ועוד.

על כך ועל מיתוסים נוספים לגבי מזון אורגאני תוכלו לקרוא אם תלחצו על הקישור הבא:

מזון אורגאני - מיתוסים

 

 

 

כדאי לדעת:

מיתוסים נפוצים בתחום טבע ובעלי חיים

 

מה הקשר בין צריכת בשר לבין תוחלת חיים - תוצאות מחקר חדש

 מיתוס דו"ח האו"ם - הצל הארוך של משק החי

מיתוסים על חוות מזור

החלק הראשון של הספר "מיתוס הצמחונות"

מיתוס המזון האורגני

מיתוס אנונימוס - מיתוסים באתרים כמו אנונימוס בעלי חיים

מיתוס - גידול חיות משק - דומה לנאצים

מיתוס המזון המסחרי לכלבים וחתולים מדוע כן כדאי להאכיל בשאריות

האם מותר להאכיל כלבים בעצמות ?

מיתוס: צריכת בשר תורמת לרעב ולריקון משאביו הטבעיים של כדור הארץ

מיתוס: חלב או בשר - לא בריא (בטח שבריא!)

מאמר מקיף על תפיסות לא נכונות על זכויות בעלי חיים וצמחונות

מיתוס "מחקר סין" - ספר שסילף מדע -
א. הספר "מחקר סין" - טעויות והטעיות

ב. מחקר סין - המסקנות האמיתיות

דיאטת אטקינס לעומת דיאטת אורניש - סיקור מחקר.

מכתב זוכי הנובל וראשי האוניברסיטאות לראש הממשלה בנושא ניסויים בבעלי חיים.

מאמרים על הנזקים מצמחונות וטבעונות- אוסף קישורים.

משרד הבריאות מודיע: ד"ר עדיאל תל אורן חשוד בהתחזות לרופא.

 

J בפייסבוק: קרניבורים עם חיוך על השפתיים

ועוד ברשת החברתית - חפשו בפייסבוק: "האמת הלא מצונזרת על ניסויים בבע"ח ובקופים".

 

 

 "הארי פוטר קבור ברמלה" אומרת כותרת בעיתון

בעיר רמלה, קבור הארי פוטר. בדומה להארי מהסיפור של ג'יי. קיי רולינג, מדובר על אדם צעיר, בריטי, שהתגייס לפעילות צעיר מהמקובל, לא סיים את בית הספר, וגם הוא לא ידע שיום אחד יהיה מפורסם (גם על הארי הזה כתבו בעיתונים ובאתרי אינטרנט).
אבל יש גם שונה. זה לא אותו אחד מהסיפור, גם לא אמרנו שזה "קבר הארי הקדוש". ובכל זאת מרגש.
הפרטים והתמונות במאמר: הארי פוטר ישראל
   

 

המלצה על ספר

"הגנת מעברות פתיים"

ספר ישן וטוב, ואקטואלי עד היום

לפרטים - ספר מומלץ, המלצות ספרים - הגנת מעברות פתיים

 

   
 

 

חידות זה מאתגר ונחמד

שני דפי חידות גדולים:

חידות כלליות

אוסף גדול של חידות על חיות