הארי פוטר,שקבור ברמלה, ונהרג בפיגוע באזור חברון 1939

הארי פוטר, חייל בריטי, שנרצח במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט (המרד הערבי הגדול) באזור חברון. קבור בארץ.

 

יש לכם מה להעיר ? מה להוסיף ? - שילחו לדוא"ל

 

 

הארי פוטר, מאת ג'יי. קיי רולינג הוא סיפור פנטזיה ידוע ביותר. יש גם אנשים אמיתיים שנולדו בשם הזה. כאן תקראו על אדם אמיתי בשם הארי פוטר.

סיפורנו מתחיל במרד הערבי הגדול, התקוממות ערבית נגד יהודים ונגד הבריטים שהיו בארץ. תגבורת של הצבא הבריטי נשלחה, וביניהם החייל  הארי פוטר, אדם אמיתי, שנולד בשם זה לפני שג'י קי. רולינג כתבה ספר או אפילו נולדה.

הארי פוטר היה חייל בריטי שהגיע לכאן, ארץ הקודש, ישראל, ירד בנמל חיפה והמשיך למחנה הצבאי "צריפין", שירת בעיקר באזור חברון. אחרי כשנה וחצי מיום גיוסו לצבא הוד מעלתה, נהרג בפיגוע ליד חברון, בן 19 במותו, ונקבר בבית העלמין הצבאי הבריטי בעיר רמלה.

 בדומה להארי מהסיפור של רולינג, מדובר על אדם צעיר, בריטי, שהתגייס לפעילות צעיר מהמקובל, לא סיים את בית הספר, וגם הוא לא ידע שיום אחד יהיה מפורסם (כתבו עליו בשנים האחרונות בעיתונים ובאתרי אינטרנט).

אבל יש גם שונה. זה לא אותו אחד מהסיפור, גם לא אמרנו שזה "קבר הארי הקדוש".

או שהמוגלגים לא מבינים.

"קבר הארי" - קִברוֹ של הארי פוטר - Harry Potter, אשר נהרג באזור חברון בידי פורעים ערבים בשנת 1939, נקבר בבית העלמין של חללי הצבא הבריטי ברמלה. 

 

 

בית הקברות הבריטי ברמלה.

 

לפני שאתם ממשיכים לקרוא שימו לב, אם התחום הזה מעניין אתכם - גוגל שמה פרסומות לפי המילים באתר - יתכן שיש שם דברים שמעניינים אתכם. הינה המודעות

פרסומות 1

 

 

פרסומות 2

 

 

המשך

 

מהו אותו בית קברות ? - בכתבה "עיר עם כבוד" שפורסמה בידיעות אחרונות, 06/12/2007 נכתב בין היתר: "בארצנו מוכת המלחמות יש בתי קברות למכביר. על פי החוק הבריטי משלהי מלחמת העולם הראשונה, כל חייל בריטי שנהרג בשם הוד מלכותה מחוץ לבריטניה נקבר במדינה בה מצא את מותו למען המולדת. כך "זכינו" לשישה בתי קברות בריטיים בארץ: בירושלים, חיפה, עזה ורמלה. בבית הקברות הזה נמצאות 3,000 מצבות של חללים...

בחלקו הצפון-מזרחי של בית הקברות, קבור חייל לא מוכר ששמו הפך רלוונטי במפתיע בשנים האחרונות - Harry Potter (שורה 12 מהסוף, קבר מס' 4). פּוטר נהרג בשנת 1939 בפעולה בחברון דרומית לירושלים. בבדיקה שנעשתה מול משפחתו הוכח כי אין שום קשר לסופרת הבריטית ג'יי קיי רולינג ומדובר בצירוף מקרים לחלוטין. אגב, בבית הקברות המקביל בהר הצופים בירושלים, קבור חייל בריטי בשם וויליאם שייקספיר ללא ספק ספרות בריטית במיטבה כאן בא"י. "

הכתבה מלואה בכתובת: http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3478489,00.html

** תמונה של קבר החייל וויליאם שקספיר אפשר לראות בכתובת http://www.aplaton.co.il/story?id=258&NewOnly=1&LastView=2009-11-15%2022:22:48

בית הקברות מטופח מאוד ומוחזק על ידי הממשלה הבריטית. הוא נפתח ב1917, קבורים בו מעל חמשת אלפים חללים, מכוחות שונים וממדינות שונות שלחמו יחד עם האימפריה הבריטית, ואף יש במקום מעט חללי אוייב. סה"כ בבתי הקברות הבריטים בארץ קרוב ל17,000 קברים. הקבר של פוטר הוא רק אחד מהם.

בית קברות גדול נוסף נמצא בבאר שבע. וקיימים בתי קברות קטנים יותר נוספים.  המתעניינים יוכלו למצוא פרטים נוספים, למשל בוויקיפדיה  תחת הערך "חללי האימפריה הבריטית בארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה".

 

תמונות נוספות של בית העלמין, ושל הקבר המפורסם בהמשך.

 

כתבה נוספת בנושא פורסמה בעיתון, מעריב, ב25.01.2005, עמ' 12. בין היתר מסופר שם, כי שומר בית העלמין אומר, שבכל יום מגיעים תיירים ומטיילים שמבקשים לראות את הקבר של הארי. "בהתחלה לא ידעתי למה כולם מתעניינים בקבר דווקא בקבר הזה", הוא מספר, "אבל אז סיפרו לי שיש עליו סרטים וספרים". עיריית רמלה החליטה לצרף את הקבר של פוטר ואת בית הקברות למדריך הטיולים הרשמי של העיר.

 

הארי פוטר מתוך אתר האינטרנט של החטיבה בה שירת - חטיבת ווסטרשייר

באתר האינטרנט של חטיבת ווסטרשייר (Worcestershire Regiment), החטיבה בה שירת הארי, מסופר עליו בהרחבה, ומצורפות תמונות. המקור באנגלית בכתובת http://www.worcestershireregiment.com/wr.php?main=inc/potter_palestine1939 והינה תרגום:

טוראי הארי פוטר (5251351)

הארי פוטר היה אחד משמונת הילדים של משפחת פוטר שגרו בקידרמינסטר (Kidderminster) (ליד בירמינגהם (Birmingham)) עם הוריהם. הוא עזב את בית הספר בגיל 14 ועבד שישה חודשים בGlider Dome fixing roller skates (כנראה, מקום כלשהו שקשור לגלגליות - סקטים). לאחר מכן עבר לעבוד במפעל שטיחים שם הוא הועסק בתפקיד של carpet creeler, שהיה כרוך בעבודה פיזית רבה בהרמת חבילות חוטים למכונות הטוויה.

בגיל 16 נסע הארי לבירמינגהם כדי להתגייס לצבא הבריטי, אפילו שהיה מתחת גיל הגיוס. על מנת להצטרף לצבא, שיקר הארי לגבי גילו, ואמר שהוא גדול בשנה לעומת מה שהוא באמת. כך, בשלישי לינואר 1938, הארי פוטר הוצב כחייל בגדוד הראשון של חטיבת ווטסרשייר.

אביו של הארי, דויד, היה סנדלר, ובעברו היה חייל במלחמת עולם הראשונה, ועדיין היו לו רסיסי פגז בצד אחד של ראשו, מהקרב על הסום (אחד הקרבות הגדולים ביותר, היו בו מעל מליון הרוגים לשני הצדדים ונעשה בו לראשונה שימוש בטנקים).

בשמונת החודשים הבאים, התאמן הארי עם טירונים אחרים בחטיבה של ווסטרשייר. משפחתו היתה גאה בו, במיוחד אימו. אחיו הצעיר התרגש במיוחד כאשר הוא חזר הביתה לחופשה כי הוא תמיד הביא איתו ביסקוויטים.
בספטמבר 1938, הגדוד הראשון של חטיבת ווסטרשייר,  שהוצב בעיר הבריטית אלדרשוט,  קיבל פקודה לעבור לפלסטינה.  המרד הערבי הגדול  (מאורעות תרצ"ו - תרצ"ט) עמד על סף רתיחה כבר זמן מה,  הצריך חיילים נוספים, והיה צורך לחזק את הכוח הבריטי שיהיה שם.
הארי היה גאה מאוד להיות חייל ולצאת לפלסטינה כחלק מהפלוגה הממונעת של ווסטרשייר כשגילו עלה ל-17.


תמונתו של הארי פוטר בגיל 17


H.M.T. Neuralia


ב14 לספטמבר 1938, בגיל 17 בלבד, הפליג הארי עם יתר החטיבה של ווסטרשייר מSouthampton על סיפון האוניה H.T Neuralia ופנה לנמל חיפה בפלסטינה (ישראל).

ההפלגה היתה שקטה ורגועה, וב26 לספטמבר 1938, הגיע הגדוד הראשון לחיפה, ובאותו יום הוסעו ברכבים לאורך החוף דרך תל אביב ויפו -למחנה צריפין (בשעתו קראו למחנה זה סרפנד - Sarafand), שם חנו זמנית למשך הלילה.
 

הארי היה נהג במחלקת התובלה של הגדוד. שם החיבה שלו היה 'הארי המתנגש'!. (!'Crash Harry')

בימים הבאים הם המשיכו בדרך ההררית לירושלים, שם שוכנו במחנה אוהלים ליד הגדוד השני של The Black Watch.

הנסיעה מחיפה לירושלים היתה משום הישג, שכן הגדוד סיפק את כל הנהגים ל60 כלי הרכב שהיו מעוצבים כרכבי שיירה ממוגנת. רבים מהנהגים כמו הארי היו חסרי ניסיון.

 

מחלקת התובלה של הגדוד התפצלה למספר בסיסים נפרדים: בבית לחם, חברון, ובית-חולים בחברון ודיר-שער. היו גם נהגים יהודים שהועסקו בחודשים הראשונים יחד איתם, כדי לעזור במחסור בנהגים מנוסים.

חברו הטוב ביותר של הארי בגדוד היה טוראי הולנד, שהיה מלונדון.  בתמונה להלן רואים את פוטר והולנד יחד בפלסטינה. באותו זמן טוראי הולנד סבל מפציעה בידו השמאלית (בתמונה הוא חבוש).

במשך אביב 1939, הארי פוטר צורף לפלוגה הרביעית ('D' Company) שבסיסם היה בדיר שער מאז נובמבר 1938.

למשך זמן מה הוצב טוראי פוטר בתחנת שאיבה בכביש באר שבע, 6 מייל מחברון. התחנה סיפקה מיים לחברון. הארי הזכיר את המקום הזה במכתבו הביתה לאימו. אפילו שתחנת השאיבה הייתה מקום פופולארי לשיכון חיילים מהגדוד של וורסטרשייר, זה היה גם מקום מאוד מבודד שמפעם לפעם היה סופג צליפות מהערבים.

בערב ה22 ליולי, 1939, חוזרת הפלוגה הרביעית מהכפר א-סמוע (כפר ערבי בדרום הר חברון, הבנוי על הישוב המקראי אשתמוע), הם נתקלים בכנופיה חמושה בקילומטר ה39 בכביש חברון-באר שבע. כנופיה זו הציבה מוקדם יותר מארב למכונית משוריינת של חיל האוייר המלכותי. במהלך ההתקלות נהרג טוראי הארי פוטר (5251351) ועימו נפצעו טוראים: דארבי, ווארוויק, פירסון וסימונדס. טוראי ג'וסף דארבי מת מאוחר יותר מפצעיו בבית החולים בירושלים, בשביעי לספטמבר 1939.


Private Potter and Private Holland

זמן קצר לפני שהארי פוטר נהרג, הוא כתב את המכתב להלן לאימו. למרבה הצער הגיע המכתב יום לאחר שהמשפחה קיבלה את ההודעה על מותו.

אימא יקרה,

בתשובה למכתבך אני ממשיך ובסדר. אני מצפה להיות בבית בכריסטמס, אם אני לא אהיה - זה קצת מזל רע.

כרגע אני במקום שאנו קוראים לו "המשאבות". אין לנו הרבה עבודה לעשות כרגע, ואני מקווה שאתם בסדר. אני מקווה שאבא עדין עובד. תמסרי לקן (אחיו בן ה-6) שאני לא שוכח את אופניו. אני מקווה שאליס (אחותו הגדולה) בסדר.

אני הולך לשחות הרבה פעמים לאחרונה. אולי קראת על זה.

אני לא מתפאר, אלא מקשיב לחדשות באלחוט, והקשבתי לאיזו עבודה אנו בוורסטרשייר עשינו.

     טוב, אני חושב שזה הכל לעכשיו.

                       להתראות - הארי המתנגש

הערה: הארי הבטיח לקנות אופניים לקן, אחיו בן השש, ליום הולדתו.

 


נושאי הארון בהלווייתו של טוראי הארי פוטר נכנסים לבית הקברות של רמלה

  


טוראי הארי פוטר נקברספר התשלומים של  של טוראי הארי פוטר, שבאופן לא נכון מציין את שנת לידתו כ1919, הארי למעשה נולד ב16 לספטמבר 1920 בקידרמינסר.

 

 

התמונות של הארי פוטר וטקס קבורתו ניתנו באדיבותו של אחיינו אלן הינטון

 

 

האם הארי פוטר - שם נפוץ ? - בסִפְרי הארי פוטר, ישנם קוסמים רבים בעלי שם מיוחד, או שלא מקובל בבריטניה, ודווקא על רקע זה הארי פוטר, שבמבט הראשון הוא חנון עם משקפיים ושם בריטי נפוץ, דווקא הוא המיוחד, "האחד". יש משמעות סמלית בדבר. אם יש אנשים שקיבלו את השם הזה לאחר צאת הספר,  הרי שזה בבחינת "חוכמה שלאחר מעשה". גם במקרה של החייל, וויליאם שקספיר, שקבור בארץ - שמו ניתן לו לאחר ששקספיר, ענק הספרות והמחזאות, היה ידוע ברבים, כך שגם מקרה זה אינו מקביל.

האם השם הזה נפוץ ? ישנו אתר, אשר לטענתו, הוא נותן נתונים כמה אנשים יש באותו שם, בארה"ב. שמו, howmanyofme.com ("כמה עוד כמוני"). ובכתובת http://howmanyofme.com/people/Harry_Potter/. בדיקת השם "הארי פוטר" שנעשה באתר בחודש נובמבר 2009 העלתה, שרק בארה"ב, בהחלט יש לא מעט  הארי פוטרים חיים, ועוד לא דיברנו על המתים. לפי הכתוב בו ישנם 386500 אנשים בארה"ב עם השם הפרטי הארי וזהו השם במקום ה148 בשמות הפופולאריים ביותר. ו81,173 אנשים עם שם משפחה פוטר, ושם משפחה זה הוא במקום ה413 בשמות הכי הפופולריים. לפי אתר זה 102 אנשים בעלי השם הארי פוטר קיימים בארה"ב בלבד.

בכתובת http://www.balatot.co.il/hpn/meanings.html כתוב בעברית על משמעויות של דמויות ושמות בספר הארי פוטר. בין היתר נכתב שם שהיה אדם בשם הארי ג'ימס פוטר, מנדס ומחבר ספר. בספר של רולינג, ג'ימס פוטר הוא אביו של הארי.

אם כן, יש עוד הארי פוטרים בעולם, ולא מעט. אבל הם אנשים פרטיים, ואי-אפשר לבקר, או לבוא בקבוצות מתי שרוצים בישראל. וקבר במקום ציבורי, ברמלה, אפשר. הוא גם התפרסם באופן יחסי.

חידת טרוויה - מה השם הנפוץ ביותר לתינוקות שנולדו בבריטניה ב2010 ?

תשובה - לא הארי. השם הנפוץ ביותר היה מוחמד.

האם הקבר מפורסם גם בחו"ל ? - כן, אם לשפוט לפי כמויות אתרי האינטרנט שהסיפור הזה מופיע. הם רבים מדי בשביל לסקור את כולם, מי שרוצה יכול לכתוב במנוע החיפוש מילים כמו Harry Potter + המילים חברון (Hebron) ורמלה (באנגלית נכתבת כ: Ramle, Ramla או Ranlah).

נציין, למשל, שבכתובת http://ezinearticles.com/?Harry-Potters-Grave-Attracts-Tourists&id=927836 נכתב (באנגלית) שמכיוון שמספר המבקרים לקבר עלה עם הזמן, השביל הצר שהוביל לקברו של פוטר הורחב, וחניית מכוניות הוסדרה לצד הכניסה. ביוטיוב גם הועלה סירטון http://www.youtube.com/watch?v=6bUcy2AQ1Rs, בתחתית העמוד הזה http://www.sky.com/hot-topics/Harry-Potter של רשת Sky ניתן לראות גלריה קצרה של תמונות מהקבר.

האם יש עוד כתבות בעברית על קבר הארי פוטר ? - כן. שתיהם יצאו לאחר הפרסום באתר זה.
א) כתבה מאתר חדשות 2.
ב. כתבה מYNET.

 

למה יש אנשים שמתרגשים מזה ? - סיפורה של רולינג הוא דמיוני. דמיון שמתחיל בראשה של הסופרת וממשיך בדמיונם של הקוראים. הקורא - קורא את הספר, אך לא רואה, לא פוגש את הדמויות, ויתר על כן סיפור כזה לא היה בכלל במציאות, ובכול זאת - הקורא נמצא בתוך העלילה, שמח, עצוב, מתוח, מזדהה - בהתאם למה שקורה בסיפור. הרבה מרגישים צורך להיאחז במשהו במציאות. לראות את הדמות, לפגוש, להבין. בגלל זה לפעמים מחכים מאוד לסרט שם נוכל לראות את הדמות, למרות שגם סרט הוא דמיוני. הרבה פעמים מתאכזבים מצפיה בסרט אחרי קריאת ספר, גם כי זה לא כמו שדמיינו, גם כי כשרואים באופן ברור יש פחות מקום לדמיין, וגם בגלל מגבלות אחרות, כמו קיצור נרחב, והתאמת הסרט לקהל הרחב, גם כזה שלא קרא את הספר, והכנסת אלמנטים מושכי קהל שלא היו בספר.

כך גם כאשר פוגשים משהו מציאותי, קבר אמיתי, ואדם אמיתי שעומד מאחוריו, זה עושה משהו, גם אם ברור שאין מדובר באותו אחד מהספר. אם לא הולכים עם זה  רחוק מדי, זה זה מעניין, נחמד ומרגש. במיוחד כשמדובר הארי פוטר בכבודו ובעצמו - דמות סיפרותית ידועה ביותר, עם הרבה מעריצים שעברו איתו 7 ספרים עבים, והסרטים שיצאו, כל זה במשך מספר שנים מהספר הראשון עד האחרון, ובהרבה מיקרים מעריצי הארי פוטר קראו ספר או צפו בסרט יותר מפעם אחת.

מרגש גם הסיפור האישי של נער, שהפליג למשימה צבאית הרחק מגבולות ארצו, בן לאב שנפגע במלחמה מול ארץ אחרת בקרב איימים ענק, היה פה, ומת צעיר ("הם יורים גם בהארי פוטר"), כשבסה"כ היה כאן כ10 חודשים, ולפתע התפרסם.

כישראלים אנו רגילים לשמוע סיפורים על הארץ מהזוית שלנו. הבריטים שלטו, מנעו עליית יהודים, הוציאו יותר מספר לבן אחד, היתה התקוממות נגדם יהודית וערבית. סיפורו של הארי, כפי שמופיע בדף החטיבה נכתב מהזוית של הבריטים, ששלטו בארץ, והדגש יותר על הערבים כאוייב וכמקור לחיכוך.

מה הבריטים היו טובים ליהודים ? - הנושא מורכב, נזכור להם לטובה הצהרת בלפור, ואת היותם מהראשונים לצאת למלחמה בנאצים. לא נשכח את הספר הלבן ומה שהיה בעקבותיו. מי שרוצה לקרוא על הצד היותר טוב של הבריטים בארץ, הינה מאמר בשם "מגש הכסף הבריטי".

 

תמונות נוספות בית הקברות הבריטי ברמלה, צולם ביום שישי ה13-, נובמבר 2009:

 

קבר הארי פוטר

 

מדריך הטיולים, אסף יקיר, ליד הקבר


בתמונה לעיל, קברים ככל הנראה של חיילי אוייב, שאף הם נמצאים בבית הקברות. מימין קבר עם סמל הצבא הגרמני, משמאל קבר איטלקי. האיטלקים לחמו בבריטים ובמלחמת עולם השניה הופצצה התחנה המרכזית בת"א ע"י חיל האוויר האיטלקי, אבל לא ברור באיזה נסיבות מת החייל הזה.


מבט נוסף על בית הקברות

 

המדריך אסף יקיר מסביר, מפעל נשר מֶלֶט ברקע בית העלמין

 

התמונות שהוצגו עד כה הוקטנו כך שיכנסו במסך מחשב ממוצע. התמונה הבאה היא, כפי שצולמה, "לא נגענו". יש לגלול אותה לאורך ולרוחב כדי לצפותבכולה.

 


קבר הארי פוטר

 

את החומר בדף זה ליקט ותרגם: עמיחי אלינסון. תגובות, הערות, תוספות ניתן לכתוב לכתובת: pinat_hay@hotmail.com

 

 

כדאי לדעת:

מיתוסים נפוצים בתחום טבע ובעלי חיים

 

מה הקשר בין צריכת בשר לבין תוחלת חיים - תוצאות מחקר חדש

 מיתוס דו"ח האו"ם - הצל הארוך של משק החי

החלק הראשון של הספר "מיתוס הצמחונות"

מיתוס המזון האורגני

מיתוס אנונימוס - מיתוסים באתרים כמו אנונימוס בעלי חיים

מיתוס - גידול חיות משק - דומה לנאצים

מיתוס המזון המסחרי לכלבים וחתולים מדוע כן כדאי להאכיל בשאריות

האם מותר להאכיל כלבים בעצמות ?

מיתוס: צריכת בשר תורמת לרעב ולריקון משאביו הטבעיים של כדור הארץ

מיתוס: חלב או בשר - לא בריא (בטח שבריא!)

מאמר מקיף על תפיסות לא נכונות על זכויות בעלי חיים וצמחונות

מיתוס "מחקר סין" - ספר שסילף מדע -
א. הספר "מחקר סין" - טעויות והטעיות
ב. מחקר סין - המסקנות האמיתיות

דיאטת אטקינס לעומת דיאטת אורניש - סיקור מחקר(הרבה פחממות מול הרבה חלבון).

מכתב זוכי הנובל וראשי האוניברסיטאות לראש הממשלה בנושא ניסויים בבעלי חיים.

מאמרים על הנזקים מצמחונות וטבעונות- אוסף קישורים.

משרד הבריאות מודיע: ד"ר עדיאל תל אורן חשוד בהתחזות לרופא.

רשיון הרופא של ד"ר אריה אבני הותלה למשך חודש (מאי 2015).

מיתוס: צריך לאכול כפי שהאדם הקדמון אכל

מיתוסים הקשורים בעבודה עם ווטרינרים

 מקרי הרעלות ממזון בארה"ב - עשרת המזונות המסוכנים.

טבעונות ביהדות - יש דבר כזה ??

בנושא טבעונות ביהדות - יש דף פייסבוק - דע מה שתשיב לטבעוני.

 

תזונה לפי בדיקת DNA - ביקורת

 

 

 

 

 

 

 

המלצה על ספר

"הגנת מעברות פתיים"

ספר ישן וטוב, ואקטואלי עד היום

לפרטים - הגנת מעברות פתיים - ספר מומלץ, המלצות ספרים

 

 

Tim-tam, תבנה לך את האתר בטוב-טעם.

לפרטים: עיצוב ובניית אתרים

 

 

 

 

?

 

חידות:

חידות כלליות

אוסף גדול של חידות על חיות

חידות טריוויה

 

 

חשיפה: מותר לרסס מזון אורגאני, גם בחומרים כימים

כולנו קוראים בעלוני פרסום ועל אריזות מוצרים אורגניים, שהם מצמחים ללא דשנים כימים וללא ריסוס. אולם די בעיון קצר בתקנות של משרד החקלאות, ולראות שמותרים חומרים רבים לשימוש בחקלאות אורגנית כמו: גופרת אשלגן, מגנזיום סולפט, סודיום הידרוקסיד, חומצה גופריתית, קרבונט האשלגן, כלוריד האשלגן, טרטראת הנתרן, תרכובת נחושת ועוד.

על כך ועל מיתוסים נוספים לגבי מזון אורגני תוכלו לקרוא אם תלחצו על הקישור הבא:

מזון אורגאני - מיתוסים

 

 

 

שניצל עוף או שניצל סויה ?

מי מזיק יותר לסביבה ?

 

בהרבה מקרים דווקא השניצל סויה !

 

וגם חלב סויה מזיק יותר לסביבה מחלב פרה

 

מחקר חדש: הדיילי מייל נתן לו את הכותרת: "איך צמחונות גורמת יותר נזק לסביבה מאכילת בשר", והטיימס: "טופו יכול להזיק לסביבה יותר מאשר בשר, כך מצא מחקר של WWF"

 

 

 

"דבש ניגר - כמי נהר

הלום נשאר - עובד תמים"

כך חווה יום עבודה עם במכוורת, ינון נאמן, שכתב את השיר.

לקראת ראש השנה הינה עמוד על השיר, יוצרו ופרשנות - דבש