חלב ובשר - האם הם בריאים לפי המקורות הכי אמינים ?
בעקבות השמועות על החלב, ובאתרי צמחונות - גם שמועות על בשר
 

ביקורת בונה ועניינית, ניתן לשלוח לדוא"ל

 

 

במאמר זה:
א. חלב, בשר, ביצים - ובריאות לפי ארגון התזונאים האמריקאי
ב. חלב, בשר ובריאות לפי מקורות פורמליים כמו משרד הבריאות, קופות חולים,
FDA - גופים שמחליטים לפי הממצאים המדעיים.

 

א. חלב, בשר, ביצים - ובריאות לפי ארגון התזונאים האמריקאי
 

כמעט כל התזונאים אומרים שכמות נכונה של בשר רזה זה בריא. יש המון מקורות, וכל אחד מוזמן לבדוק בדרך המקובלת עליו. בגלל שיש צמחונים שאומרים שהתזונאים והרופאים מוטים ברובם לטובת תעשיית הבשר, ננסה למצוא גוף שיהיה מקובל אפילו על אנומימוס. אז הינה נכנסנו לאתר אנונימוס, בחיפוש כתבנו את המילים "בריאות טבעונות" והינה קיבלנו הפניה למאמר שכותרתו: "ADA על צמחונות וטבעונות: עמדת ארגון התזונה האמריקאי על תזונות צמחוניות 2009 (אפשר לראות באתר אנונימוס כאן http://veg.anonymous.org.il/art441.html). המאמר, אם נתמצת מדבר בשבחו של ארגון התזונה האמריקאי. נכתב שם ש"הוא הארגון הגדול בעולם של אנשי מקצוע בתחום המזון והתזונה. בארגון חברים כ-70,000 איש, ביניהם כ-75% דיאטניות ודיאטנים". דבר זה גם מתאים לנו, כי אנו רוצים לדעת עמדת רוב אנשי המקצוע בתחום. בהמשך המאמר של אנונימוס מדובר על עמדת הארגון שתזונה צמחונית מתוכננת כהלכה בריאה לכל אחד. נציין כי במאמרי אנונימוס מסתמכים על מקור זה בעוד מקומות.

אם כן, הינה יש לנו גם ידע על צמחונות שיכולה להיות בריאה, וגם כי יש גוף מומחה בענייני תזונה, המקובל אפילו על אנונימוס. עכשיו נמשיך לשאול, האם גם בשר במידה זה בריא, לפי ארגון אמין זה ?

הבה נקרא מה כתוב שם, בלי תיווך מצד אנונימוס. נקרא את דבריהם הבסיסים, ולא ניכנס לעניין קטן זה או אחר. אם כן, (כל אחד יכול לעשות זאת), ניכנס לדף הראשי של ארגון התזונאים האמריקאי - בכתובת http://www.eatright.org - בדף עצמו צריך לבחור (בפס הירוק) מידע לציבור, לחברים, לסטודנטים ועוד... נצביע עם העכבר (בלי ללחוץ) על For the public (מידע לציבור), למטה יפתחו 7 נושאים, כמה מהם נראים לא רלוונטים לנושא (בטיחות, אלרגיות). נראה שהכי רלוונטי לנושא זה "לאכול נכון, טיפים לתזונה" או כפי שכתוב באנגלית Eat right nutrition tips. יש שם רשימת מאמרים, הראשון מדבר על המלצות ליהנות מיותר ירקות ופירות - זה חשוב, אבל לא הנושא שלנו. השני "לאכול נכון למשקל בריא" - נשמע רלוונטי. לוחצים עליו, ונפתח דף PDF.

הינה לכם ציטוט, ומיד אחריו תרגום"

"Balance your plate with the right portions of a variety of foods. Half your plate should be filled with vegetables, one fourth with lean meat, poultry or fish and one fourth with grains. To round out your meal, add a glass of fat-free or low-fat milk and a serving of fruit for dessert".

"תאזנו את המזון על צלחתכם במידות נכונות של מגוון מזון. חצי מהצלחת צריך להיות מורכב מירקות, רבע מבשר רזה, עופות או דגים, ורבע מזרעים. כדי לסיים את הארוחה, הוסיפו חלב דל שומן או חלב ללא שומן ומנת פירות לקינוח".

עד כאן הציטוט, והינה לנו מידע מהארגון האמין, אפילו לפי אנונימוס, שמידה כמתואר של בשר זה בריא, ובלי שביקשנו גם ענו לסוגיה של חלב ובריאות - הינה הארגון המליץ. אפילו לשאלה האם מומלץ מבחינה בריאותית לאכול חלב עם בשר קיבלנו תשובה. "הכל בכרטיס אחד".

אולי זה מקרה ?

נעבור למאמר השני - Healthy Eating on the Run - אכילה בריאה כשאתם בדרך

הינה טיפ כשקונים פיצה - שוב קודם באנגלית, אחר התרגום:

"Load up your pizza with vegetable toppings. If you add meat, make it lean ham, Canadian bacon, chicken or shrimp".

"העמיסו על הפיצה ציפוי של ירקות. אם אתם מוסיפים בשר, שימו חזיר רזה, חזיר קנדי, עוף או שרימס".

עד כאן הציטוט, ושוב מומלץ גם על חלקים רזים של בשר, וגם על פיצה - שזה עם מרכיב של מוצרי חלב. כמובן גם ירקות, אבל זה לא סותר. גם כאן הצירוף חלב ובשר מומלץ.

 

ניגש למאמר הרביעי שמא "במקרה" נפלנו על מאמרים חריגים, למרות המאמץ לא לעשות את זה.

 הכותרת - Step Up to Nutrition and Health או בתרגום - התקדמו לתזונה ובריאות.

שוב ציטוט, ולאחריו תרגום:

"A healthy eating plan:

• Emphasizes fruits, vegetables, whole grains and fat-free or low-fat milk and milk products.

• Includes lean meats, poultry, fish, beans, eggs and nuts"".

"תוכנית לאכילה בריאה:

* דגש על פירות, ירקות, זרעים מלאים, וחלב ומוצרי חלב ללא שומן או דל שומן.

* הכלילו בשר רזה, עוף, דג, קטניות, ביצים ואגוזים."

 

עד כאן הציטוט. אם כן, גם במאמר זה אנו למדים שמומלצים: עוף, דג וחלב רזה.

 

לא מספיק ? - בואו נעשה עוד נסיון, והפעם נחפש ממש את המאמר הספציפי שהומלץ באנונימוס - זה שכותרתו: Position of the American Dietetic Association:Vegetarian Diets. את הקישור מספק לנו אתר אנונימוס ברשימת המקורות. http://www.eatright.org/WorkArea/linkit.aspx?LinkIdentifier=id&ItemID=8417
והינה, כשקוראים ללא עזרת אנונימוס מסתבר ש:

חלב פרה מומלץ מספר פעמים. דוגמאות:

סעיף אוסטיאופורוזיס פותח ב:*

Dairy products, green leafy vegetables, and calcium-fortified plant foods (including some brands of ready-toeat cereals, soy and rice beverages, and juices) can provide ample calcium for vegetarians.

תרגום:

מוצרי חלב, עלים ירוקים, ומזונות צמחיים מועשרים בסידן (כולל כמה סוגם של דגני בוקר, משקאות סויה ואורז ומיצים) יכולים לספק הרבה סידן לצמחונים.

 

בסעיף פעוטות (Infants) ממליצים גם ביצה, וגם על חלב פרה, ומוצרי חלב - יוגורט וקוטג':

Solid foods should be introduced in the same progression as for nonvegetarian infants, replacing strained meat  with mashed or pureed tofu, legumes (pureed and strained if necessary), soy or dairy yogurt, cooked egg yolk, and cottage cheese. Later, around 7 to 10 months, foods such as cubed tofu, cheese, or soy cheese and bite-size pieces of veggie burgers can be started. Commercial, full-fat, fortified soy milk or pasteurized cow’s milk can be used as a primary beverage starting at age 1 year or older for a child who is growing normally and eating a variety of foods.

 תרגום: 

מזונות מוצקים יש להוסיף לתפריט התינוק באותו קצב כמו אצל ילדים שאינם צמחונים, כשמחית הבשר מוחלפת במחית טופו, קטניות (מחית קטניות אם יש צורך), יוגורט חלב או יוגורט סויה, חלמון ביצה מבושל וגבינת קוטג'. מאוחר יותר, בגיל 7 עד 10 חודשים, אפשר להתחיל לתת מזונות מוצקים, כגון קוביות טופו, גבינה או גבינת סויה, או קציצות טבעוניות בגודל נגיסה. חלב סויה מסחרי מועשר מלא או חלב פרה מפוסטר יכול להיות המשקה הראשון החל מגיל שנה לילד שמתפתח באופן נורמלי ואוכל מגוון מזונות.

במסגרת העוסקת בתכנון תפריט נכתב:

● Choose a variety of foods, including whole grains, vegetables, fruits, legumes, nuts, seeds, and, if desired, dairy products, and eggs.
תרגום: בחרו מגוון מזונות, הכוללים דגנים, ירקות, פירות, קטניות, אגוזים, זרעים, ואם אתם רוצים מוצרי חלב וביצים
 

בהמשך של אותה מסגרת, מציעים מתינות (אך לא מציינים בדיוק כמה)
If animal foods such as dairy products and eggs are used, choose lower-fat dairy products and use both eggs and dairy products in moderation.
תרגום: אם נעשה שימוש במוצרים מהחי כמו מוצרי חלב וביצים, בחרו מוצרי חלב דלי שומן, והשתמשו הן במוצרי החלב והן בביצים במתינות

 

 

 

בסעיף סידן (Calcium) מספרים לנו:

Calcium intakes of lacto-ovo-vegetarians are similar to, or higher than,those of nonvegetarians (12), whereas intakes of vegans tend to be lower than both groups and may fall below recommended intakes (12). In the Oxford component of the European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition (EPIC-Oxford) study, the risk of bone fracture was similar for lacto-ovo-vegetarians and meat eaters, whereas vegans had a 30% higher risk of fracture possibly due to their considerably lower mean calcium intake (38).

מי מי שקורא אתרי צמחונות שונים ורפואה אלטרנטיבת, חשוף לעיתים לשמועות לפיה חלב גורם לאי-ספיגת סידן. אך לא זה מה שכתוב. הינה התרגום

צריכת סידן אצל צמחונים שאוכלים ביצים וחלב דומה לזו שאצל לא צמחוניים או גבוהה ממנה, זאת בעוד שאצל טבעונים יש נטיה לצריכה נמוכה משתי הקבוצות האלה והיא עשוייה להיות נמוכה מהצריכה הממולצת. במחקר של אוקספורד - (מחקר EPIC-Oxford), נמצא שהסיכון לשברים בעצמות של צמחונייים אשר אוכלים ביצים וחלב, וכאלה שאינם צמחונים היה דומה. אבל, אצל טבעונים (שאינם צורכים בשר וחלב) הסיכון לשברים בעצמות היה גבוהה ב%30, כנראה בגלל צריכה ממוצעת נמוכה באופן משמעותי של סידן.
(
קישור למאמר המדעי המלא על ה30% יותר שברים אצל טבעונים - Comparative fracture risk in vegetarians and nonvegetarians in EPIC-Oxford)

  זו לא רק סטיגמה שטבעוניים יותר שבריריים. זה גם מגובה מחקרית. הסיכון לשברים אצל טבעוניים גבוהה בשלושים אחוזים ביחס ללא-צמחוניים וביחס לצמחונים שצורכים חלב וביצים.

בסעיף אוסטיאופורוזיס (Osteoporosis) נכתב:

Although very little data exist on the bone health of vegans, some studies suggest that bone density is lower among vegans compared with nonvegetarians (164,165). The Asian vegan women in these studies had very low intakes of protein and calcium. An inadequate protein and low calcium intake has been shown to be associated with bone loss and fractures at the hip and spine in elderly adults (166,167). In addition, vitamin D status is compromised in some vegans (168). Results from the EPIC-Oxford study provide evidence that the risk of bone fractures for vegetarians is similar to that of omnivores (38). The higher risk of bone fracture in vegans appeared to be a consequence of a lower calcium intake. However, the fracture rates of  the vegans who consumed over 525 mg calcium/day were not different from the fracture rates in omnivores (38). Other factors associated with a vegetarian diet, such as fruit and vegetable consumption, soy intake, and intake of vitamin K-rich leafy greens must be considered when examining bone health.

תרגום:
למרות שיש מעט מאוד נתונים לגבי בריאו
ת העצמות אצל טבעונים, לפי כמה מחקרים צפיפות העצמות אצל טבעונים נמוכה בהשוואה ללא-צמחוניים. נשים טבעוניות אסייאתיות שהשתתפו במחקרים אלה צרכו מעט מאוד חלבון וסידן. הוכח שצריכה לא לא מספקת של חלבון ושל סידן מקושרות לאובדן עצם ולשברים בירך ובעמוד השדרה אצל קשישים. בנוסף, הימצאות וויטמין D אצל חלק מהטבעונים בינונית. תוצאות מחקר EPIC-Oxford הוכיח שהסיכון ששברים בעצמות אצל צמחוניים (שאוכלים גם מוצרי חלב וביצים) דומה לזו של אוכלי כל. הסיכון הגבוה יותר לשברים אצל טבעונים (שלא אוכלים מוצרי חלב וביצים) יכול להיות בגלל צריכת סידן נמוכה יותר. עם זאת, שיעור השברים אצל טבעונים אשר צרכו מעל 525 מ"ג ליום לא היו שונה משיעור השברים אצל אוכלי כל. גורמים נוספים המקושרים עם תפריט צמחוני כמו צריכת ירקות ופירות, צריכת סויה, וצריכת עלים ירוקים העשירים בוויטמין K צריכים להילקח בחשבון כאשר בודקים את חוזק העצמות.

 

אנונימוס לא הזכירו לנו את זה. הם לא הזכירו כלל צריכת חלב פרה. אה, בעצם יש מקום אחד. הינה סיפורו במסגרת.

 

אנונימוס או "שקרנימוס"
המקום היחיד שבו אנונימוס הזכירו חלב

סקירת המאמר באתר אנונימוס, סילפה את ההמלצות על ביצים, וגם על חלב פרה. יש איזכור אחד לחלב, עם סילוף בולט, שהפך אמירה חיובית (במקור) לשלילית (באנונימוס).

1. הם לא מציינים אותו כבריא ומומלץ כפי שבמאמר.

2. במקרה האחד שהם מתייחסים לחלב (שאינו חלב אם), הם מצטטים מהפיסקה על הסרטן וכותבים: "במקביל לכך, בשר, ובעיקר בשר אדום ובשר מעובד, מגדילים במיוחד את הסיכון לחלות בסרטן. למרות זאת, ההבדלים בתמותה מסרטן בצמחונים ובלא-צמחונים אינם גדולים, ויתכן שהדבר קשור בעיבוד מוצרים צמחיים הפוגע בתכונותיהם הבריאותיות, וכן בצריכת חלב בקרב צמחונים, אשר ככל הנראה מגדילה את הסיכון ללקות בסרטן הערמונית" (ציטוט התרגום מאתר אנונימוס).

הם מצטטים שצריכת חלב כאמור עשויה להגדיל את הסיכון לסרטן הערמונית, שזה אכן כתוב, אך משום מה הם משמיטים את המשפט שמופיע מיד לאחר מכן. הינה מה שנכתב באנגלית:

 

Use of dairy and other calcium-rich foods have been associated with an increased risk of prostate cancer (בסוגרים הפניה למקורות), although not all studies support this finding (הפניה למקור).

נתרגם לעברית, ונדגיש את את הדברים שבאופן מכוון אנונימוס לא תרגם

שימוש במוצרי חלב, ובמאכלים אחרים עשירים בסידן קושרו עם סיכון מוגבר לסרטן הערמונית (מקורות), אולם לא כל המחקרים תמכו בממצאים האלה (הפניה למקור).

הבנתם ? לקחו את החלב שהוא מומלץ במאמר, הציגו אותו כגורם לסרטן, בלי להציג שמדובר במוצרים עשירים בסידן שחלב אחד מהם, וגם זה לא בטוח, כי יש מחקרים סותרים.

 הם משתמשים באתר, שטוען באופן ברור וחוזר שבשר, ביצים ומוצרי חלב בריאים, "אונסים" את האתר הזה להיות מתאים לגישה הטבעונית שלהם, דרך סילופים, ודרך יצירת רושם מוטעה.

 

 

 

האם צמחונות מוכחת כטובה יותר מבחינה בריאותית ? במשפט הראשון בתקציר נכתב שצמחונות או טבעונות כאשר הן מתוכננות היטב הן בריאות, מספקות מבחינה תזונתית ו:
may provide health benefits in the  prevention and treatment of certain diseases.
ההדגשות שלי: המילה may, כלומר עשוי, אולי, "הלוואי" שיכולה לספק יתרונות בריאותיים במניעה ובטיפול במחלות מסויימות. זה לא בדיוק  דרך לתאר משהו מוכח, סופי, בריא במיוחד.
 

למיטב ידיעתי, גם תזונה מאוזנת של לא-צמחונים יכולה לספק יתרונות בריאותיים במניעה ובטיפול במחלות מסויימות.

 

בנוסף במאמר כתוב גם על חוסרים אפשריים, לדוגמה:

However, vegans and some other vegetarians may have lower intakes of vitamin B-12, calcium, vitamin D, zinc, and long-chain n-3 fatty acids

תרגום: עם זאת, אצל טבעוניים וכמה צמחוניים אחרים עשוייה להיות צריכה נמוכה יותר של וויטמין B-12, סידן, וויטמין D, אבץ וחומצות שומן ארוכות של אומגה 3.

דוגמה נוספת:

Many vegans may find it is easier to meet their calcium needs if calcium- fortified foods or dietary supplements are utilized

תרגום: טבעונים רבים עשויים להבין שקל יותר לצרוך את הסידן שהם צריכים במזונות מועשרים או בתוספי מזון.

 

ויש דוגמאות נוספות.

לא נמשיך לפרט לכם כל דבר שכתוב לטובת מוצרים מהחי במאמר עם כל המלל באנגלית, נזכיר בקיצור, שכתוב שחלב עשיר בוויטמין D, שצמחונים שאוכלים ביצים וחלב יכולים לקבל ממוצרים אלה כמות מספקת של B12, כתוב בו גם ששום מזון צמחי לא מועשר אינו מכיל כמות מספקת של וויטמין B12 פעיל. צמחונים יכולים לקבל מספיק B12 אם הם צורכים חלב וביצים, אם הם נצרכים באופן סדיר. בתפריט צמחוני יש הרבה פעמים חומצה פולית אשר מסתירה את הסימפטומים ההמטולוגים של חוסר B12, ולכן יתכן שהוא לא יתגלה עד אשר יהיו סימנים נוירולוגים. כאשר תינוק מתחיל לאוכל מזון מוצק מומלץ לתת לו גם מוצרי חלב. עבור תינוקות שנגמלו מחלב לפני גיל שנה, יש להשתמש בתחליפי חלב מסחריים. הם יכולים להיות על בסיס סויה, אך חלב סויה כשלעצמו או חלב אורז אינו תחליף ראוי. חלב סויה מסחרי מועשר מלא או חלב פרה מפוסטר יכול להיות המשקה הראשון החל מגיל שנה לילד שמתפתח באופן נורמלי ואוכל מגוון מזונות. לגבי מחלות לב - הוכח שדיאטה "כמעט טבעונית", שבה הותרה צריכה מוגבלת של מוצרי חלב ללא שומן וחלבון ביצה, יחד עם כושר גופני, הפסקת עישון וניהול מתחים - הפחיתה את רמות השומן בדם, את לחץ הדם והמשקל, ושיפרה את היכולת לביצוע תרגילי כושר. במחקר אחר שבו הנבדקים אכלו דיאטת דלת שומן עשירה בפירות, ירקות ומוצרי חלב והיה לכך תפקיד חשוב בהפחתת רמות לחץ הדם.

אוכלי בשר כדאי שתדעו: אם אתם צורכים בשר אדום ובשר מעובד - יש קשר עקבי להגדלת הסיכון לסרטן המעי הגס, אך מצד שני לצריכת קטניות יחס הפוך בסיכון לסרטן המעי הגס אצל אוכלי בשר.

--------------

לבריאות לכולם.

 

** עכשיו אם משהו יטען שגוף זה אינו אמין - טענה זו תצטרך לחול גם על הטענות שלהם בעד צמחונות.

 

(נכתב באוקטובר 2010)

ב. חלב, בשר ובריאות לפי מקורות פורמליים כמו משרד הבריאות, קופות חולים, FDA - גופים שמחליטים לפי הממצאים המדעיים
עוד כתבות בנושא חלב, בשר ובריאות - המלצות גופים פורמליים

 

 

מה משרד הבריאות הישראלי אומר על חלב ובריאות ?

 

עדכון 2022: המלצות התזונה  החדשות בארץ שהוציא משרד הבריאות, "קשת המזון לתזונה בריאה". בהחלט מומלץ שם מוצרים מהחי, כולל מוצרי חלב, ובשר. החידושים בולטים: להמעיט בבשר אדום. חידוש בולט נוסף שלא הופיע במדריכים קודמים דגש מאוד בולט, על הימנעות ממוצרים מעובדים מאוד, או בלשון הלעז שנקטו בה "אולטרה מעובדים". אלה כוללים גם נקניקים ושניצלים מהחי, אך גם תחלפי הבשר הטבעוניים שמעובדים מאוד",  כמו "חלבון מבודד מהצומח", כך כתוב במפורש במצגת שהוציאו.


קישורים 

התחלה - 

https://www.gov.il/he/Departments/Guides/dietary-guidelines


מצגת יותר מפורטת

https://www.gov.il/BlobFolder/guide/dietary-guidelines/he/files_publications_food_dietary-guidelines-presentation.pdfהמשך חומר יותר ישן.


 

הינה כתבה מה24/10/2010 שנעשתה אחרי שאנשים מטעם עצמם כתבו מודעות הפחדה על חלב (רבים מכם ראו דברים דומים ברשת), ובכתבה מובאת תגובת משרד הבריאות: "המודעות שהופצו הן שיקריות ומזוייפות ולא יצאו מטעם המשרד. משרד הבריאות רואה בחומרה שימוש בסמל המשרד ובשם המשרד, הבא להטעות את הציבור. המחלקה המשפטית במשרד הבריאות פונה למשטרה בבקשה לפתוח בחקירת הנושא". במשרד הבריאות הוסיפו כי "החלב ומוצריו הם מרכיב חיוני באבני היסוד של התזונה". הכתבה במלואה כאן: אלמונים זייפו מודעה מטעם משרד הבריאות: "שתיית חלב גורמת לסרטן"

באתר משרד הבריאות ממליצים על מוצרי מזון מהחי במספר מקומות. הינה מקור בולט אחד - תפריטי מזון לכיתה א' - מוצאים שם 4 תפריטים לפי סוג המטבח: ישראלי, מזרחי, מזרח ארופאי, אתיופי. בכל אחד מהתפריטים יש המלצה על מוצרי מזון מהחי.

קישור נוסף באתר משרד הבריאות הישראלי - פירמידת המזון הידועה.

מדיניות צריכת פיטואסטרוגנים וסויה - היסוס או ביסוס - מתוך אתר משרד הבריאות - http://www.old.health.gov.il/Download/pages/soya.pdf - כבר בתקציר שבתחילת המאמר נכתב: "אין כיום מידע מבוסס על הסיכון או התועלת ארוכי הטווח שבצריכת תרכובות מזון לתינוקות (תמ"ל) על בסיס סויה בינקות. אי לכך, לתינוקות שאינם יונקים מומלץ לצרוך תמ"ל על בסיס חלב פרה". במאמר סקירה ארוכה לגבי אכילת סויה והמחקרים בנושא.

מדריך הזנה בבתי ספר לחינוך מיוחד גילאים 6-21 שנים - מסמך בן 35 עמודים, בין היתר כתוב בפירוש (ציטוט) "יש להעדיף את המזונות מהחי על המנה הצמחונית, מאחר שהם עשירים בחלבון בעל ערך ביולוגי גבוה ובברזל בעל ספיגה טובה יותר" - http://www.old.health.gov.il/Download/pages/foodSchool6_21.pdf

תזונת ילדים ובני נוער בבית ובבית הספר – מומלצים מוצרי חלב ובשר - קישור - http://www.health.gov.il/PublicationsFiles/foodSchool.pdf

תזונה נבונה בהריון - סעיף 1 מדבר על צורך במגוון במזון ושהם... בין היתר חלבונים - הינה ציטוט רלוונטי: מזונות עשירים בחלבונים כגון: יוגורט, חלב, גבינות, לבן, ביצים, קטניות ומוצריהם, בשר הודו, בקר, עוף, ודגים.
יש להימנע מדגים העלולים להכיל כספית (ראו פירוט בהמשך)".... אם כן נדלג להמשך לסעיף 14:
יש להימנע מאכילת דגים העלולים להכיל כספית . מומלץ להימנע מאכילת דגים גדולים, כגון: כריש (Shark), דג החרב (Swordfish), מקרל ((King mackerel, Tilefish, סטייק טונה, טונה לבנה וטונה אלבקור, בשל אפשרות של תכולה גבוהה של כספית בגופם. לעומת זאת ניתן ורצוי לאכול מיתר מבחר הדגים המצוי בארץ כולל דגי ברכות וטונה בהירה (Light Tuna) מקופסאות שימורים. מומלץ לגוון את סוגי הדגים בתפריט. קישור http://www.health.gov.il/Subjects/pregnancy/during/Pages/proper_nutrition_during_pregnancy.aspx

תזונת ילדים ובני נוער - צריכת מזון דל בשומן רווי מומלץ לאכול מוצרי חלב עד 5% שומן, בשר בקר רזה ועוף ללא עור. מבין החטיפים עדיפים חטיפים דלי שומן.
­
גיוון בקבוצת המזון העשירה בחלבון
המזון בקבוצה זו מכיל רכיבי תזונה חיוניים לגדילה ולהתפתחות: יש להקפיד על צריכת חלב ומוצריו העשירים בסידן לשמירה על בריאות העצמות והשיניים (לפחות 3 יחידות ביום) ועל צריכת מוצרי עוף, בשר ודגים, העשירים בברזל, למניעת אנמיה (מנת בשר ביום). קישור - http://www.health.gov.il/Subjects/FoodAndNutrition/Nutrition/children/Pages/healthy_nutrition.aspx

תזונה בגיל המבוגר  - גם מומלץ חלב ובשר. קישור - http://www.health.gov.il/Subjects/Geriatrics/HealthPromotionAndPreventiveMedicine/Pages/nutrition-elderly.aspx

 

 

סיפרנו לכם קודם מה אומרים במאמר של התזונאים האמריקאים. הינה מאמר מאתר התזונאים הישראלי IDA (עתיד)
מוצרי חלב ובריאות העצם - המיתוסים והעובדות - http://www.atid-eatright.org.il/?CategoryID=0&ArticleID=936

פרמידת המזון של הרווארד - בפירמידה הזו בקומה הראשונה, ה"בסיסית" לא אוכל, אלא אימון יומי ושמירה על משקל תקין. בקומה השלישית 1. כחצי זרעים, קטניות, טופו אגוזים. 2. כחצי דגים עופות וביצים. קומה רביעית מוצרי חלב 1-2 מנות או תוסף וויטמין D וסידן.

צלחת המזון של USDA - ב2011 הוחלפה פירמידת המזון בצלחת המזון שלי "MyPlate". מדובר בצלחת מחולקת ל4 מחלקות עיקריות, ובנוסף מוצרי חלב. אחת המחלקות היא חלבונים ובתוך קטגוריה זו קטניות, ביצים בשר. נוסף על כך קטגוריה של של מוצרי חלב - 3 כוסות ביום לאדם מעל גיל 9 (קישור לפירוט כמויות החלב). בסעיף החלבונים לא אומרים שחייבים בשר או חייבים קטניות, אך אומרים לגוון, שהבשר יהיה דל שומן, ושיהיה לפחות 8 אונקיות (227 גר') מאכלי ים לשבוע (מוסיפים שלא לצמחונים, פירוט המגוון כאן). אדם בוגר שעושה פחות מ30 דק' פעילות גופנית ליום צריך כ170 גר' ליום מקבוצה זו - פירוט מלא יותר לפי גיל ומין כאן.

צלחת המזון של הרווארד- בעקבות המעבר של USDA לעיל מפירמידה לצלחת מזון - עשו צלחת מזון גם בהרווארד. הקישור הזה - הוא לאתר של הרווארד. שימו לב בטבלא ששם השוואה בין הצלחת המומלצת ע"י הרווארד (צד שמאל) ביחס לצלחת המומלצת על ידי USDA (צד ימין). יש הבדלים, אבל בכל מקרה מומלצים מוצרים מהחי - בגרסת הרווארד בעיקר עופות ודגים, ואת החלב/מוצרי חלב הם ממליצים להגביל ל1-2 מנות. לחיצה על תמונת הצלחות תגדיל אותן ותוכלו לקרוא את הפירוט.

* לאכול כל יום בשר אדום כנראה לא בריא, ועוד יותר לא בריא אם זה מעובד למשל בצורת נקניקיות. כתבה - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4202187,00.html
אבל לאכול בשר או חלב במידה - בריא מאוד. הינה המאמרים / כתבות

חלב ומוצריו - יתרונות בריאותיים - נייר עמדה של האיגוד הישראלי לרפואת ילדים 2012 - http://www.milk.org.il/cgi-webaxy/sal/sal.pl?lang=he&ID=645657_milk&act=view&dbid=katavot&dataid=milk_adv_health&fid=f4&name=LETTER_2012.pdf

צריכה מומלצת של חלב פרה ומוצריו על-ידי תינקות, ילדים ומתבגרים - ניר עמדה, סיכום דיון והמלצות הועדה מטעם האיגוד הישראלי לרפואת ילדים - 2014 - http://www.ima.org.il/Ima/FormStorage/Type7/Ne29_MilkProduct.pdf

 

שתיית חלב: האם מיליארד סינים טועים? - כתבה אשר בה מתראיינים מספר תזונאים.

* מחקר שפורסם בAmerican Journal of Nutrition מצא שלטבעונים צפיפות עצם נמוכה ב5% בייחס ללא-טבעוניים (פרטים: Vegan diet leads to less dense bones).

משרד הבריאות ממליץ דווקא להגביל את צריכת חלב סויה, ומוצרי סויה אצל ילדים - כתבות:
משרד הבריאות קובע: הסויה מזיקה לבריאות - http://www.nrg.co.il/online/1/ART/960/588.html
משרד הבריאות: להפחית השימוש בתחליפי חלב צמחיים לתינוקות - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2895977,00.html

גם ביצים בריא - כתבה מ2011:
קפה וביצים מזיקים ללב ? - קרדיולוגים טוענים אחרת - http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-4064831,00.html

מאמר של הFDA - מנהל המזון והתרופות האמריקאי. גם כאן המלצות חוזרות לאכילת בשר וחלב. לדוגמה המאמר: "Eat for a Healthy Heart" "אכילה ללב בריא" - מומלץ שם במפורש גם בשר, וגם מוצרי חלב דלי שומן (באנגלית - מוצרי חלב = dairy products) - המאמר - http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm199058.htm

מדריך התזונה החדש - רשויות התזונה החדשות USDA הכוללת את משרד החקלאות ואת שירותי בריאות הציבור בארה"ב, ומוציאות אחת ל5 שנים מדריך תזונה חדש. במוסף "זמנים בריאים" של ידיעות אחרונות פירסמו המלצות, "כשהן מותאמות לתזונה הישראלית" ביניהם
* אכלו מזון חלבוני מגוון ממקור בשרי, כמו בקר רזה, עוף, הודו ודגים או ממקור צמחי...
* אכלו מדי יום מוצרי חלב דלי-שומן...
* אכלו ארבע עד שבע ביצים לשבוע, בהתאם לרמת הכולסטרול.
את הכתבה במלואה ניתן לראות כאן - http://tal-health.co.il/var/ag/12384/629297-%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A%20%D7%94%D7%AA%D7%96%D7%95%D7%A0%D7%94%20%D7%94%D7%97%D7%93%D7%A9.pdf

בריא לאכול ביצים מלח וחלב ? - 8 מזונות במחלוקת - תת כותרת: פעם חשבנו שסויה, חמאה, ביצים ועוד כמה מוצרים בסיסיים דווקא בריאים, אחר כך המחקרים הפחידו אותנו ודיברו על שומנים וסרטן. אז מה מותר עדיין להכניס לצלחת? הנה ההמלצות העדכניות לשנת 2011 על המזונות הכי שנויים במחלוקת - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4128389,00.html

מחקר מאוניברסיטת בן גוריון: שתיית חלב מעודדת ירידה במשקל - מחקר חדש, שהובל על ידי חוקרי אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, חושף, כי מי ממשתתפיו שצרך יותר חלב ומוצריו ירדו יותר במשקל, בהשוואה לצרכני חלב נמוכים, ללא קשר בסוג הדיאטה, צריכת הקלוריות או המשקל ההתחלתי. המחקר התפרסם החודש בעיתוןAmerican journal of Clinical Nutrition - בעבר היה על המחקר באתר אוניברסיטה כאן: http://bgu.ac.il/Home/Archive/News/2010/calcium_intake.htm  ניתן לקרוא בעברית כאן

חלב ופריון האישה - מחקר מ2006 מצא שנשים אשר רוצות להיכנס להריון – בקרב אלה אשר צרכו מוצרי חלב עם השומן המלא של החלב – היתה עליה מעטה בפריון, בעוד שאלו אשר צרכו מוצרי חלב דלי שומן - ירדו במעט בפריון  - Chavarro JE, Rich-Edwards JW, Rosner B, Willett WC (May 2007). "A prospective study of dairy foods intake and anovulatory infertility". Human Reproduction 22 (5): 1340–7. doi:10.1093/humrep/dem019. PMID 17329264.

Dietary patterns and osteoporosis risk in postmenopausal korean women - מחקר, מסקנתו: התוצאות מראות שצריכה גבוהה של חלב, מוצרי חלב ותה ירוק עשויים להקטין את הסיכון לאוסטאופרוזיס בנשים קוראניות בתקופה שלאחר הווסת - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24159515

מטא אנליזה - (סקירה של מחקרים רבים והסקת מסקנות) בכתב העת הרפואי - The American Journal of Clinical Nutrition - מוצא שאין קשר בין צריכת חלב ותמותה, אך עשוי להיות קשר עם פחות סיכון למחלות לב וככלי דם. עם זאת הממצאים מבוססים על מספר נמוך יחסית של ממצאים - http://www.ajcn.org/content/93/1/158.short

מחקר מצא: מהי הארוחה הבריאה ביותר ? - כתבה מYNET, יוני 2012. ציטוט הפיסקה הראשונה: "הארוחה הכי בריאה אי פעם: חוקרי תזונה בריטיים עברו על כ-4,000 מוצרים שיצרניהם ומשווקיהם מייחסים להם סגולות בריאות שונות ומשונות, וצמצמו אותם ל-222 בלבד שמתוכם הרכיבו לבסוף את ארוחת הערב האולטימטיבית. מה בתפריט? תבשיל סלמון למנה ראשונה, קדירת עוף למנה העיקרית ולקינוח - יוגורט" - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4243853,00.html

אוכל בריא - רשימת 50 המזונות הכי טובים בעולם - מגזין Huffingtonpost, לענייני בריאות הכין כתבה שבה המלצה על 50 המזונות הבריאים ביותר. הרכיבו אותו רשימה ארוכה של מומחים, והיא מפורטת בכתבה. ברשימה כמובן גם דברים מתחום הצומח - אף אחד לא טען שאין שם דברים בריאים מאוד.גם מיים ברשימה, אך לעיניינו גם מתחום החי: טונה, סרדינים, ביצים, חלב רזה, יוגורט, כפיר (מוצר חלב). הכתבה המקורית באנגלית ובה גם רשימת המומחים כאן - http://www.huffingtonpost.com/2012/06/29/healthy-food-healthiest-list_n_1636409.html#slide=1162291 כתבה בעברית על בסיס המגזין כאן http://food.nana10.co.il/Article/?ArticleID=907588

מחקר מ2012 לגבי חלב פרה וחלב סויה מועשרים בסידן:
Bone mineral density in postmenopausal Chinese women treated with calcium fortification in soymilk and cow's milk - המחקר פורסם באנגלית. נתרגם את הכותרת והתקציר. לשאר מצורף קישור.
הכותרת: צפיפות המינרלים בעצם אצל נשים סיניות בגיל שלאחר הפסקת הווסת טופל באמצעות סידן מועשר בחלב סויה ובחלב פרה.
התקציר: צריכה יומית בת שמונה חודשים של חלב המכיל 250 מיליגרם סידן,  מנע ירידה בצפיפות המינרלים בעצם בירך ובמפרק הירך (
hip and the femoral neck) בנשים בגיל בגיל של לאחר הפסקת הווסת - גיל 45-65 .
קישור: למאמר המלא: http://link.springer.com/article/10.1007/s00198-012-1895-z

 

מאתר קופ"ח כללית
* בנושא בשר על האש - מנגל ובריאות - "אם נקפיד על מספר כללים ותכנון מראש, אפשר ליהנות מארוחה ובטוחה, ולהימנע מתוספת קלוריות מיותרת" - המאמר המלא - http://www.clalit.co.il/HE-IL/Women/nutrition/eating+right/articles/cook+out+fest.htm
* הקשר בין חלב לסוכרת - חוקרים: אכילת מוצרי חלב דלי שומן מפחיתה את הסיכון להופעת סוכרת מסוג 2 בנשים. לעומת זאת, מוצרי חלב שמנים אינם יעילים להשגת המטרה. עוד מהכתבה: "בהוספת מוצרים אלו כמרכיב קבוע לתזונה שלנו אנו משיגים מספר השפעות מיטיבות, הכוללות ירידה בסיכון לסוכרת, ירידה בלחץ הדם וכן השפעה מיטיבה על משקל הגוף" - http://www.clalit.co.il/HE-IL/Women/nutrition/nutritional+aproach/articles/חלב+וסוכרת.htm
* פירמידת המזון הישראלית - http://www.clalit.co.il/HE-IL/Women/nutrition/eating+right/articles/pyramid.htm

חלב על הזמן כמה שזה בריא - על חלב ובריאות. כתבה דיאטנית קלינית. הרבה מילים טובות על חלב ומוצריו, וכלל התייחסות לדעות נגד - http://www.clalit.co.il/he/lifestyle/nutrition/Pages/milk_health.aspx

רגישות ללקטוז ? - לא חייבים לוותר על מוצרי חלב - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4014358,00.html

מוצרי חלב מורידים את הסיכון לסוכרת  - חוקרים זיהו חומרים טבעיים הנמצאים במוצרי חלב ואינם מיוצרים על ידי הגוף, ומורידים סיכון לסוכרת - http://www.news1.co.il/Archive/001-D-257327-00.html

---

אירית פורז, הדיאטנית הראשית של שירותי בריאות 'כללית' ומנהלת המחלקה לתזונה במרכז הרפואי 'שניידר', משוחחת עם מיכל על חלב ועל מוצריו - http://www.103.fm/programs/Media.aspx?ZrqvnVq=FJEFKD&c41t4nzVQ=IM

 

 

מה עם השמועות על הבעיות בחלב ?
רועי צנזה עונה

חלב קטלני: האמנם ? - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4182129,00.html
דומאות מהכתבה:

""קח לדוגמה את הטענה שהסינים והיפנים לא שותים חלב כי הם מבינים שהוא מזיק לבריאות. אפילו אם היינו לוקחים את סין כמודל מושלם לרפואה, שהיא ממש לא, עדיין כדאי לשים לב למשל לעובדה שבסין תוחלת החיים נמוכה בעשר שנים מזו שבישראל. וישראלים אוכלים שפע של מוצרי חלב, בעוד שסינים כמעט לא נוגעים בחומר. אז לא היית מצפה לראות את ההשפעה המזיקה של החלב על תוחלת החיים שלנו?"
לטענה שאולי זה לא טבעי... התשובה: "אני לא יודע מי זה הטבע הזה", אמרתי, "אבל החתול הטבעי שלי שותה בהנאה רבה חלב פרה. ובכלל, כל הטיעון של טבעיות מגוחך בעיני. האם לבישת בגדים היא מעשה טבעי? האם לאכול את בשרו של בעל-חיים ממין אחר היא מעשה טבעי? אפילו אכילת ירקות נראית לי מטורפת לגמרי! הרי הצמח דואג רק לעצמו, והוא שייך למין כל-כך שונה מהמין האנושי! ובכל-זאת, הוא מייצר חומרים שמתאימים לתזונה שלנו. בדיוק כמו הפרה שמייצרת עבורנו את החלב"

ומה עם הסרטן ? והרי "אמרו שחלב גורם לכל סוגי הסרטן! אמרו שבסין יש רק אלפית ממספר מקרי סרטן השחלה מבישראל, כי הסינים לא שותים חלב!"

התשובה "סיפרו גם שסין מובילה בעולם במקרי הסרטן בוושט?" , התעניינתי. "וגם ביפן כמעט לא שותים חלב. סיפרו לך על העובדה שיפן אלופה עולמית במקרי הסרטן בקיבה? שביפן יש הרבה יותר מקרים - יותר מפי שניים מבישראל - של סרטן הכבד הקטלני? או שהיא מקום שני בעולם בסרטן הלבלב? מקום שלישי בעולם בסרטן המעי?"
 

ולגבי הטענה על הסידן והאוסטאופרוזיס : "זאת עוד סטטיסטיקה הזויה שהמרפאים-בגרוש מנסים למכור לך. טוענים שמדינות שהן אלופות בצריכת חלב, כמו שוודיה ונורבגיה, גם אלופות באוסטאופורוזיס - דלדול מסת העצם שגורם לשברים. וזה נכון, אבל שוכחים לספר לך ששוודיה ונורבגיה גם זוכות למינימום אור-שמש בשנה. אם אין אור שמש, יש מעט מאוד ויטמין D- והעצמות נפגעות בלי קשר בכלל לחלב. אם כבר, סביר שהאירופאים באותן מדינות התרגלו לשתות הרבה חלב כדי למנוע החמרה של מצבם הבריאותי. החלב מספק לעצמות את הסידן שנדרש להן כדי להתחזק. לפעמים מוצרי חלב שונים מעלים את החומציות בדם ולכן גורמים ליציאת סידן מהעצמות, אבל מיד לאחר מכן כשהחומציות יורדת, העצמות סופגות את הסידן מחדש לתוכן, ומקבלות כתוספת גם את שפע הסידן שבגבינה או בחלב''.
 

מאתר "ספק סביר"

מענה יפה על הסירטון שהופץ ביוטיוב והפיץ שמועות בעייתיות על חלב. עונים שם על הכשלים, על הטוענים ועל הטענות, על ההצגה הלא נכונה; עם קישורים והפניות.

36 דקות - ניתן לצפות ביוטיוב - בהלת החלב - מישהו עדיין מאמין למעשיות ביוטיוב ?

ניתן להוריד להאזנה בפורמט MP3 באתר של "ספק סביר"

ניתן גם להוריד בפורמטים נוספים, לקרוא את רשימת המקורות לתגובות, לראות את הסרטון המדובר ותגובות גולשים - כאן - בהלת החלב – מישהו עדיין מאמין למעשיות ביוטיוב? (+וידאו)

 

הזהרה - בשר מעובד כמו נקניק ונקניקיות - בכמות גדולה - מזיק. אם הבנתם שלאכול בשר אדום כל יום, נקנקיות וכו' זה בריא - אז היה באותיות גדולות במיוחד לגבי בשר מעובד זה לא בריא. הכתבות לעיל גם לא הציעו לנהוג כך. הינה שוב הכתבה מYNET
מחקר: קשר בין אכילת בשר אדום לתמותה מוקדמת - http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4202187,00.html

 

שתי כתבות נוספות עפ"י ארגון הבריאות העולמי -  WHO - בשר מעובד לא בריא. לא הבשר עצמו, אלא העיבוד והחומרים שמוסיפים לו. תאכלו בשר לא מעובד, ביצים, מוצרי חלב. היזהרו ממוצרים מעובדים כמו פסטרמה.
1.
ארגון הבריאות העולמי: בשר מעובד מסרטן כמו סיגריות.
2. ארגון הבריאות העולמי: בשר מעובד גורם לסרטן.

 

 

אבל יש גם מחקרים אחרים:  אצל צרכני בשר אדום לא מעובד היתה תוחלת חיים גבוהה יותר, לפי המחקר הזה: Dietary questions as determinants of mortality: the OXCHECK experience

מחקר מטא-אנליזה שבדק תוחלת חיים של טבעונים מול לא טבעונים - התבסס על 4 מחקרים, ומצא ששיעור התמותה של טבעונים הוא כמו של אוכלי בשר (ראו טבלא 7). מחלות לב היו הכי נמוכות אצל מי שאכל דגים וגם חלב וביצים. המחקר בדק רק עם התחשבות בעניין העישון (כלומר לא השוו למשל מעשנים טבעונים ללא-מעשנים שאינם טבעונים), אך לא התחשב בדברים חשובים אחרים כמו פעילות גופנית. אילו היו מתחשבים, יתכן והיו תוצאות אחרות. בסעיף תמותה כללית, השיעור הנמוך ביותר היה אצל אוכלי דגים, אח"כ צמחונים, אח"כ אוכלי בשר וטבעונים שהיו בעלי שיעור תמותה דומה (ללא הבדל עם משמעות ססטיסטית). מדובר במחקר הזה גם על מחקר בשם Health food shoppers מחקר שלא הוכלל במטא-אנליזה. במחקר זה אצל צמחונים שיעור התמותה היה גבוהה ב11 אחוזים, אך גם זה ללא מובהקות סטטיסטית. קישור למחקר המלא - http://ajcn.nutrition.org/content/70/3/516s.full.

מחקר עדכני יותר (מרץ 2013) - מצא שלצריכת בשר לא מעובד, גם בשר אדום (בקר, חזיר, סוס, כבש, עז) וגם בשר לבן (תרנגולות, תרנגולי הודו, ברווזים) וכן ארנבים אין קשר עם תמותה. יתר על כן לבשר לבן  היה קשר הפוך עם תמותה, אך עם מובהקות סטטיסטית נמוכה. המחקר - Meat consumption and mortality - results from the Eu    ropean Prospective Investigation into Cancer and Nutrition.
לגבי בשר מעובד (כמו נקניק ונקניקיות, ובשר טחון נמכר כמוכן לאכילה) נמצא שאלו שאכלו יותר מ160 גר' של בשר מעובד היו בסיכון למוות הגבוה ב%44 ביחס לאלה שצרכו כ10-20 גרם ביום. הסיבה, היא ככל הנראה המלח והכימיקלים שכרוכים בעיבוד הבשר. קישור נוסף בקובץ
PDF כאן. המחקר הזה כן התחשב בגורמים כמו עישון, פעילות גופנית ועוד.
הרחבה בעברית על מחקר זה - מחקר על צמחונות ותוחלת חיים / שיעור תמותה בקרב צמחונים ואוכלי בשר.

מחקר עדכני נוסף (2013) - בדק צריכת בשר וקשר לתמותה באסיה. לא נמצא יותר סיכון בתמותה מסיבה כלשהי, ונמצא קשר הפוך לתמותה (כלומר אלה עם יותר צריכת בשר - פחות תמותה) עם בשר אדום, עופות, דגים ופירות ים (קשר הפוך, כלומר אלה שצרכו יותר - מתו פחות). בשר אדום הראה קשר הפוך עם מחלות לב וכלי דם בגברים, ומתמותה מסרטן אצל נשים בארצות אסייתיות - http://ajcn.nutrition.org/content/early/2013/07/31/ajcn.113.062638.abstract

מתנגדי החלב נוהגים להפחיד אנשים עם הIGF-1 שבחלב. רוב האנשים לא יודעים מה זה, אבל נשמע להם מפחיד. לפי המחקר הזה  אצל מי שצרך חלבון על בסיס סויה, נמצא יותר IGF-1, לעומת  מי שצרך חלבון על בסיס חלב פרה. זה לא אומר שזה רע, רק לידיעה.

המלצות תזונתיות למניעת מחלות קרדיווסקולריות" -  מסמך עמדה משותף מטעם: האיגוד הקרדיולוגי בישראל ועמותת עתיד – עמותת הדיאטנים והתזונאים בישראל - בין היתר ממליצים על ביצים, דגים כמו הרינג , מקרל , סלמון , סרדינים , פורל וכדו' ( לפחות פעמיים בשבוע) - http://www.ima.org.il/Ima/FormStorage/Type7/Ne36_CardNutrition.pdf

 

פאנל המומחים של ה- World Cancer Research Fund  וה- American Institute for Cancer Research (WCRF/AICR) :

  World Cancer Research Fund / American Institute for Cancer Research. Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Cancer: a Global Perspective. Washington DC: AICR, 2007  -http://www.dietandcancerreport.org/cancer_resource_center/downloads/Second_Expert_Report_full.pdf

 

2.    World Cancer Research Fund / American Institute for Cancer Research. Food, Nutrition, Physical Activity, and the Prevention of Colorectal Cancer Continuous Update Project. May 2011 - http://www.wcrf.org/PDFs/Colorectal-cancer-report-summary-2011.pdf

 

 

סידרה של 3 מאמרים על החלב - מכון דוודסון: 1. כמה עובדות על חלב. 2. איפה הסידן. 3. הורמונים וחלב.

 

עמדת משרד הבריאות לגבי צמחונות, טבעונות, וטיעונים לא מבוססים בנושא - כותב פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור: "באופן כללי נוכל לציין, כי ניתן לצרוך תפריט מאוזן ובריא או לחליפין תפריט מעודד תחלואה ללא קשר לצמחונות/ טבעונות או לצריכת מזון מהחי 2 תפריט צמחוני/ טבעוני מתוכנן היטב ע"י דיאטנית יכול לספק את מלוא רכיבי התזונה להם זקוק הגוף 2 עלינו לכבד את רצונו של אדם והעדפותיו לצרוך או שלא לצרוך מזונות אלו או אחרים". האם משרד הבריאות צריך לפקח על אנשי מקצוע שאומרים דברים לא מבוססים ברשת ובתקשורת ? - לטענתו לא. הוא כותב: "קיים מספר כמעט אינסופי של אתרי אינטרנט בארץ ובעולם, ובו שפע המלצות ועצות בתחום התזונה והרפואה. מבחינה מעשית, לא ניתן לפקח על הנאמר באתרים השונים וחשוב לזכור, כי האינטרנט והרשתות החברתיות הן כר נרחב, בה כל אדם יכול להביע באופן חופשי את דעותיו האישיות והמקצועיות. כמו בכל תחום הקשור לרפואה, קיימות אסכולות הנעות על ספקטרום רחב ביותר, חלקן דוגלות בטבעונות/ צמחונות וחלקן דוגלות בצריכת מזונות מהחי. לאור האמור לעיל ולסיכום הנושא, אין אנו מוצאים מקום וגם אין בידינו כלים להתערבות נוספת".
אם כך, לא תוכלו לסמוך על משרד הבריאות שיעשה עבורכם את העבודה. צר לי להגיד. המכתב המלא כאן.
במכתב אחר נאמר בשמו של פרופ' גרוטו ""טבעונות מאוזנת יכולה להיות תחליף לתזונה המכילה מזונות מן החי בהשלמות תזונתיות מתאימות אך אין לה יתרונות בריאותיים על תזונה לא טבעונית מאוזנת באותה מידה".

 

 

J

נסיים בבדיחה
הרבה פעמים מזכירים לנו שהחלב מיועד בכלל לעגלים. אז הינה הבדיחה:

-  ישבתי בערב לשתות קפה, ולידי היה טבעוני שהעיר לי: "אתה יודע שאת החלב הזה העגל היה אמור לקבל " ?
-  מה ענית לו ?
-  שאת העגל כבר אכלתי לארוחת צהריים.

 

עוד בדיחות על צמחונות ועל זכויות בעלי חיים - לחצו על הקישור

 

 

 

 

 

המלצה על ספר

"הגנת מעברות פתיים"

ספר ישן וטוב, ואקטואלי עד היום

לפרטים - ספר מומלץ, המלצות ספרים - הגנת מעברות פתיים

 

 

קניית סמרטפון או טאבלט בחו"ל - מאמר על כל מה שצריך לדעת

למאמר - קניית סמארטפון בחו"ל

 

שניצל עוף או שניצל סויה ?

מי מזיק יותר לסביבה ?

 

בהרבה מקרים דווקא השניצל סויה !

 

וגם חלב סויה מזיק יותר לסביבה מחלב פרה

 

מחקר חדש: הדיילי מייל נתן לו את הכותרת: "איך צמחונות גורמת יותר נזק לסביבה מאכילת בשר", והטיימס: "טופו יכול להזיק לסביבה יותר מאשר בשר, כך מצא מחקר של WWF"

 

 

 

?

 

הופיע דף חידות חדש -
100 חידות טרוייה חדשות - לחצו על הקישור

 

דפי חידות קודמות

חידות וחידונים כלליים

אוסף גדול של חידות על חיות

חידות טרוויה

חידות קלות מאוד לילדים (עם ניקוד)

 

 

 

@

איך לקנות נכון דרך האינטרנט ?

 

- על מה יש פטור ממיסים

- תשלום בטוח

- אתרים מומלצים

- מה לעשות כאשר מעוניינים במוצר מאתר שלא עושה משלוחים לארץ 

- עצות נוספות

 

  באתר הבא - הזמנת מוצרים מחו"ל דרך האינטרנט

 

 

 

האדם והחיה - ספרו של ד"ר אלכס צפרירי

"תנועות להגנת בעלי חיים שהוקמו תחילה באנגליה הוויקטוריאנית, תבעו להימנע מלהתעלל בחיות, הביעו דאגה לשלומן ובקשו לשמור על רווחתן. בשנות השבעים והשמונים של המאה שעברה הוחלפה הדאגה לרווחת בעלי החיים ולמניעת אכזריות כלפיהם בדרישה, קיצונית לאין ערוך, לתת משקל שווה באינטרסים של החיות ולאלה של בני האדם, לפי גרסה אחת, או להעניק זכויות לחיות, לפי גרסה אחרת. שתי הגישות מתנגדות לכל שימוש בבעלי חיים לטובת האדם ורואות בו 'ניצול מגונה'.

על מדף הספרים העברי מונחים תרגומים לספרים אחדים של שוחרי רווחת בעלי החיים, שהמשותף להם הוא התנגדות לכל שימוש בחיות למען האדם... הספר שלפניכם נועד למלא את החסר בתחום בעברית.

... הספר מיועד גם לחובבי בעלי חיים ושוחרי רווחתם, ומכוון לספק להם מידע ודעות שאינם מקבלים ביטוי אמין בספרות ובתעמולה שהם נחשפים אליהן בדרך כלל".

(מתוך המבוא לספר)

הספר זמין בחנויות הספרים ובהזמנה דרך האינטרנט. מומלץ.

 

כדאי לדעת:

מיתוסים נפוצים בתחום טבע ובעלי חיים

 

מה הקשר בין צריכת בשר לבין תוחלת חיים - תוצאות מחקר חדש

 מיתוס דו"ח האו"ם - הצל הארוך של משק החי

מיתוסים על חוות מזור

החלק הראשון של הספר "מיתוס הצמחונות"

מיתוס המזון האורגני

מיתוס אנונימוס - מיתוסים באתרים כמו אנונימוס בעלי חיים

מיתוס - גידול חיות משק - דומה לנאצים

מיתוס המזון המסחרי לכלבים וחתולים מדוע כן כדאי להאכיל בשאריות

האם מותר להאכיל כלבים בעצמות ?

מיתוס: צריכת בשר תורמת לרעב ולריקון משאביו הטבעיים של כדור הארץ

מיתוס: חלב או בשר - לא בריא (בטח שבריא!)

מאמר מקיף על תפיסות לא נכונות על זכויות בעלי חיים וצמחונות

מיתוס "מחקר סין" - ספר שסילף מדע -
א. הספר "מחקר סין" - טעויות והטעיות

ב. מחקר סין - המסקנות האמיתיות

דיאטת אטקינס לעומת דיאטת אורניש - סיקור מחקר.

מכתב זוכי הנובל וראשי האוניברסיטאות לראש הממשלה בנושא ניסויים בבעלי חיים.

מאמרים על הנזקים מצמחונות וטבעונות- אוסף קישורים.

משרד הבריאות מודיע: ד"ר עדיאל תל אורן חשוד בהתחזות לרופא.

 

J בפייסבוק: קרניבורים עם חיוך על השפתיים

ועוד ברשת החברתית - חפשו בפייסבוק: "האמת הלא מצונזרת על ניסויים בבע"ח ובקופים".