דעת ביקורת על כתבה וראיון של ד"ר צביה שיפר חרובי

כתב: עמיחי אלינסון, כתובת לתגובות: pinat_hay@hotmail.com

ד"ר צביה שיפר חרובי הופיעה בתקשורת הפופולארית, והפחידה את הציבור שאם לא יהיו טבעונים, יהיה להם בסבירות גבוהה סרטן, מחלות לב, סוכרת ועוד ועוד, ועשתה זאת בביטחון עצמי רב תוך שהיא מוצגת כרופאה.

1. היא אינה מומחית לתזונה, אך מציגה את דבריה כנכונים ביותר ומסבירה לנו: "חלק מהדיאטניות רכשו את הידע בהמשך, אך חלקן אינן מתמצאות בנושא. למרבה הצער, גם בקרב הרופאים המצב דומה".

2. היא מעלימה לכאורה מעיני הציבור מחקרים האומרים אחרת מדעתה, ומציגה את דבריה כאילו הם סיכום המחקרים בעולם. בניגוד לדבריה, מחקרים רבים בעולם הראו יתרונות בריאותיים לבשר, ביצים ומוצרי חלב במידה הנכונה.

3. מחקרים שהיא מביאה - לא מדובר בהם על קשר סיבתי, אלא על קשר סטטיסטי. היא מבלבלת את הציבור שלא מודע לכך. דוגמה, מאמר שלה בYNET תחת הכותרת " הקשר בין תזונה למחלות: מה אומרים המחקרים?" - היא מתייחסת לנתונים שמראים שלטבעונים פחות מחלות לב אסכמיות, כותבת "מכאן שישנו יתרון משמעותי במניעת התקפי לב לתזונה מבוססת צמחים בלבד".
קשר סטטיסטי הוא לא קשר סיבתי. יתכן שלמשל שטבעונים מעשנים פחות וזו הסיבה. בנוסף יש מחקרים אחרים, שהיא לא מספרת עליהם.

4. הצגת נתונים בעייתית. דוגמה

א. בתוכנית של גבי גזית ששודרה אמש, היא אומרת "לא לאכול בשר, עוף, ביצים, חלב ומוצרי חלב וגם לא דגים. האוכלוסייה הזאת נמצאה כאוכלוסיה הבריאה ביותר".
היא לא צודקת שזו התזונה הבריאה ביותר או שזו האוכלוסיה הבריאה ביותר. ראו נספח להלן.

ב. בכל ההפניות שהבאתי היא מסתמכת הרבה על המאמר של הADA. ומציגה אותו בצורה מסולפת. ראו בנספח או במאמר המקורי.

 

 

נספח

מחקר מטא-אנליזה שבדק תוחלת חיים של טבעונים מול לא טבעונים - התבסס על 5 מחקרים, מצא ששיעור התמותה של טבעונים הוא כמו של אוכלי בשר (ראו טבלא 7). מחלות לב היו הכי נמוכות אצל מי שאכל דגים וגם חלב וביצים. המחקר בדק רק עם התחשבות בעניין העישון (כלומר לא השוו למשל מעשנים טבעונים ללא-מעשנים שאינם טבעונים), אך לא התחשב בדברים חשובים אחרים כמו פעילות גופנית. אילו היו מתחשבים, יתכן והיו תוצאות אחרות. בסעיף תמותה כללית, השיעור הנמוך ביותר היה אצל אוכלי דגים, אח"כ צמחונים, אח"כ אוכלי בשר וטבעונים שהיו בעלי שיעור תמותה דומה (ללא הבדל עם משמעות ססטיסטית). מדובר במחקר הזה גם על מחקר בשם Health food shoppers מחקר שלא הוכלל במטא-אנליזה. במחקר זה אצל צמחונים שיעור התמותה היה גבוהה ב11 אחוזים, אך גם זה ללא מובהקות סטטיסטית. קישור למטא-אנליזה - http://ajcn.nutrition.org/content/70/3/516s.full.

מחקר של EPIC מהשנה שלא התפרסם במטא אנליזה, והיה על כ450 אלף איש מ10 ארצות, מצא שלצריכת בשר לא מעובד – גם בשר אדום כמו בשר בקר, וגם בשר לבן כמו עוף - אין קשר עם תמותה. יתר על כן לבשר לבן היה קשר הפוך עם תמותה, אך עם מובהקות סטטיסטית נמוכה.
 
לגבי בשר מעובד )כמו נקניק ונקניקיות, ובשר טחון הנמכר כמוכן לאכילה) נמצא שאלו שאכלו יותר מ160 גר' של בשר מעובד היו בסיכון למוות הגבוה ב44% ביחס לאלה שצרכו כ10-20 גרם ביום. הסיבה, היא ככל הנראה המלח והכימיקלים שכרוכים בעיבוד הבשר. המחקר הזה כן התחשב בגורמים כמו עישון, פעילות גופנית ועוד.

מאמר המאמר של הADA, שד"ר שיפר מזכירה רבות (אגב, הגוף הזה נקרא כיום A.N.D) – המאמר לא אומר שבשר לא בריא, ויתר על כן במאמר מומלץ על אכילת מוצרי חלב, דגים וביצים. לא מומלץ בו על בשר, שכן מאמר זה מדבר על תזונה לטבעונים ולצמחונים. במשפט הראשון בתקציר נכתב שצמחונות או טבעונות כאשר הן מתוכננות היטב הן בריאות, מספקות מבחינה תזונתית ו:
 may provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases. 
(ההדגשות הן שלי).
זה הכל. לא כתוב הכי בריא, לא נאמר שבשר לא בריא.
שימו לב , כי מקרה הטענה לעיל היא לא רק לטבעונות, אלא גם כלפי צמחונות. צמחונות כוללת גם מוצרי חלב, ביצים ודגים, ולפיכך גם אלה עשויים להיות בריאים.
במאמרים אחרים של גוף זה הוא ממליץ באופן עקבי להמליץ על אכילת בשר כחלק מתזונה בריאה.
המאמר מזהיר רבות מפני חוסרים בדיאטה טבעונית וצמחונית.
מאמר זה לא פורסם בכתב עת מדעי עם ביקורת עמיתים.

 

 

תגובות

לאחר פניה עם דברים אלה, פניתי במכתב נוסף. התגובות שהתקבלו, מופיעים בסוף הדברים כאן - ד"ר צביה שיפר חרובי - דעת ביקורת על הרצאה שלה ועל מאמר נוסף.

 

 

 

 

כדאי לדעת:

מיתוסים נפוצים בתחום טבע ובעלי חיים

 

מה הקשר בין צריכת בשר לבין תוחלת חיים - תוצאות מחקר חדש

 מיתוס דו"ח האו"ם - הצל הארוך של משק החי

מיתוסים על חוות מזור

החלק הראשון של הספר "מיתוס הצמחונות"

מיתוס המזון האורגני

מיתוס אנונימוס - מיתוסים באתרים כמו אנונימוס בעלי חיים

מיתוס - גידול חיות משק - דומה לנאצים

מיתוס המזון המסחרי לכלבים וחתולים מדוע כן כדאי להאכיל בשאריות

האם מותר להאכיל כלבים בעצמות ?

מיתוס: צריכת בשר תורמת לרעב ולריקון משאביו הטבעיים של כדור הארץ

מיתוס: חלב או בשר - לא בריא (בטח שבריא!)

מאמר מקיף על תפיסות לא נכונות על זכויות בעלי חיים וצמחונות

מיתוס "מחקר סין" - ספר שסילף מדע -
א. הספר "מחקר סין" - טעויות והטעיות

ב. מחקר סין - המסקנות האמיתיות

דיאטת אטקינס לעומת דיאטת אורניש - סיקור מחקר.

מכתב זוכי הנובל וראשי האוניברסיטאות לראש הממשלה בנושא ניסויים בבעלי חיים.

מאמרים על הנזקים מצמחונות וטבעונות- אוסף קישורים.

משרד הבריאות מודיע: ד"ר עדיאל תל אורן חשוד בהתחזות לרופא.

 

J בפייסבוק: קרניבורים עם חיוך על השפתיים

ועוד ברשת החברתית - חפשו בפייסבוק: "האמת הלא מצונזרת על ניסויים בבע"ח ובקופים".