תראפיית גננות (גידול וטיפול בצמחים) – Horticultural Therapy

 מאמר זה, הוא קטע מהמאמר המתורגם "טיפול בטבע" - לפרטים, ולמאמר המלא: http://www.pinat-hay.com/new-article/nt.htm

 

צמחים הם הבסיס לשרשרת המזון. התפתחות האנושות תלויה בצמחים לצרכי מזון בסיסיים. מלכתחילה ליקטו אותם בני האדם כאשר התפתחו, גילו שהם יכולים לבחור, לגדל ולטפח את הצמחים כאשר נדרש, וכך סיפקו את מזונם. בנוסף צמחים שימשו לרפואה, דיור, כלים, בגדים, כלי נשק ולהנאה.

 

א. היסטוריה

 

בסימוכין מהתקופה הפרה-היסטורית הקדומה מוצאים התייחסות לאפקט ריפוי של עבודה עם שהות עם צמחים (Copus, 1980). מסמכים מההיסטוריה של תושבי מצריים מראים מרשמים של רופאים לפציינטים עם הפרעות ללכת בגן, ובתחילת המאה ה-19 בתי חולים באירופה שילבו חולים בגידול ואיסוף של יבול בחוות של המוסד. ב1879 לחברי בית החולים לחולי נפש בפנסילבניה לדוגמה (מאוחר יותר חברי בית החולים) היתה חממה לשימוש של החולים עם מחלות נפש. במישיגן, הPotiac State Hospital עירב את החולים שלו בפעילות חקלאית בסוף המאה ה-19.

ההתחלה של ההתפתחות האחרונה בטיפול דרך גננות התחיל בסיום מלחמת עולם השניה (Copus, 1980). חברים של מועדון איחוד הגננים הלאומי התנדב בבתי חולים של יוצאי צבא בכל רחבים המדינה, הנחו בוגרי צבא לגדל צמחים וגינון. ב1950 דוקטור Karl Menninger תמך וסייע למעורבות חולים בפעילות בחממה בבית החולים Winter V. A. בTopeka שבקנזס. מאוחר יותר דוקטור Menninger ייסד תוכנית טיפולית בגידול צמחים כחלק מהטיפול של החולים בקליניקת Menninger.

במהלך שנות החמישים, הוצגו סדנאות סביב הטיפול בסיוע גידול צמחים ברחבי המדינה. שנות השישים והשבעים ייצגו גדילה וביסוס של הטיפול דרך גננות (Copus, 1980). סוכנויות פדרליות מימנו מספר גדל והולך של פעילויות גינון וחקלאות ותוכניות פיתוח של פרויקטים. המועצה הלאומית לתראפיה ולשיקום דרך טיפול בגננות נוסדה ב1973. תוכניות טיפול רלוונטיות למכללות פותחו. כיום איגוד לטיפול בסיוע גננות ממוקם בGaithersburg, Maryland, נותן חסות לדיונים שנתיים, מפרסם מכתב חדשות חודשי, קושר קשרים בפעילות טיפול בסיוע גננות, ונותן סיוע לחברים העוסקים בגידול צמחים באופן יצירתי אחר.

באופן לא פורמאלי, גידול וטיפול בצמחים משחק תפקיד חשוב ברבות מן מהמסורות שלנו. צמחים כמתנה הם סמל למחשבה חיובית ולאיחולים טובים. צמחים או פרחים ניתנים כדי להביע ידידות, כדי לאחל קבלת איחולים טובים, להביע התנצלות, ולאיחולים טובים לפתיחה של משהו גדול. צמחים, גם כן מהווים חלק מתוך חגיגה חשובה ואירועי חיים מיוחדים, לדוגמה נישואין, הלוויות, יום האם, ימי הולדת ובprom (נשף סיום בית ספר תיכון בארה"ב).

 

ב. מחקרים

 

דגש על מחקר הוא מרכיב חשוב לעתיד הטיפול בגננות. The People-Plant Council, נוסדה ב1990 לקדם מחקרים כאלה. הם מפרסמים מכתב חדשות חודשי ותומכים בוועידות.

 

ג. כיצד תראפיית גננות (גידול ובטיפול בצמחים) עובדת

 

ניתן למצוא תוכניות בתרפיה בגננות בהרבה מערכים, כולל בתיקון מיומנויות, מוסדות לגמילה מאלכוהול ומסמים, מרכזי הכשרה, תוכניות שיתוף עובדים עם נכויות פיזיות ומנטליות, תכניות חינוך מיוחד לתלמידים יוצאי דופן, ותוכניות לעיוורים. קיימות תוכניות נוספות בהתאם לצרכים של לאנשים עם חוסר-יכולת בתחומים אחרים.

תכניות תראפיה בגננות יכולה לכלול חווה, חממה, ותוכנית בגן, או גינה. אפשר למצוא תוכניות גם בחדרים בבתי חולים, כיתות ומטבחים. מטבחים מוזכרים פה, כדי לאזכר פעילות מעניינת שכלולים בה שתילה ונטיעה של מה שבאופן רגיל היה מחשיב מישהו כזבל: גרעיני אבוקדו, ראש גזר, זרעים של פרי עץ הדר, עיניים של תפוחי אדמה, או החלק העליון של אננס (Olszowy, 1978).

בבית חולים אחד, מקצים שתיל לכל ילד שמובא אליו, לפי מה שהתרפיסט מרגיש שהוא המתאים ביותר למצב של הילד. השתיל מקבל טיפול מהילד במקביל לטיפול, אשר הילד יקבל מצוות בית החולים. דשן מוזרק לאדמה עם מחט כמו זו שמשתמשים בה לתת זריקה לילד. איברים שבורים יכולים להסיר מהצמח והצמח ממשיך לגדול ולהיות בריא. לעיתים קרובות לוקחים חלקים מהצמח להשרשה, ונשתל בכלי אחר לציין שהילד יהיה בטוח וישמע ממשפחתו. (Rea & Stieber, 1976). בנוסף, טיפול בגינון יכול לעזור לפרט ברכישת מיומנויות חדשות: סיפוק הזדמנות לשפר מיומנויות תקשורת, דירבון סקרנות, שאילת שאלות, ומודעות של החושים (סנסורית); מספק אטראקציה חברתית, עוזר לשפר ביטחון והערכה עצמית; מסיע להקלה ממתח נפשי ומהתרגשות; יוצר הזדמנות להבעה-עצמית וליצירתיות; עזרה ללמוד על החיים ועל תהליך החיים; ומלמד סבלנות ודחית סיפוקים בקרב הרבה קליינטים אחרים או מטרות סבלניות.

תרפיה המשתמשת בגינון יכולה להתרחש בלי עבודה ישירה עם צמחים. צביון או אווירה נוחה יכולים לקרות במשרד או בבנין על ידי כך שיש צמחים בסביבה. הארכיטקט Ian McHarg מאמין, כי צמחים מגבירים את הבריאות של כל אווירה (Macharg, 1969). לעשות הליכה בגינה או בגן, ביקור בחנות פרחים, צפיה בתצוגת צמחים, ושליחת פרחים, יכולים להיות חלק מתרפיה בגינון.


 

 

ד. בעיות

מעט בעיות חיבים לקחת בחשבון לפני שמתחילים פרויקט או תוכנית של טיפול בגינון. אפילו שהמונח 'טיפול בגינון' מרמז, כי רצוי שטח של גן, גינה או חממה, הרבה פעילויות פשוטות יכולות להיעשות עם שטח מוגבל מאוד בפנים הבית. לעיתים ציוד מיוחד נחוץ, ויש להחשיב את ההוצאות. לכמה פעילויות של טיפול בגינון, כמו גידול שתילים, הזמן הוא סוגיה. כשלון בפרוייקט או מוות של צמח, עשוי לא להיות בהכרח בעיה, אך צריך להתיחס אליו. תנאים ספציפיים עשויים להיות חשובים. לפעמים אלרגיות יכולות להוות בעיה. תאונות או פציעות יכולות להתרחש, תוכנית טיפול למקרה שזה יקרה צריכה להיות קיימת. התלכלכות עשויה להטריד כמה אנשים (Nebbe, 1995).

 

ה. קווים מנחים

 

בקווים מנחים אלה יש צורך להתחשב כאשר נוטלים על עצמנו פרויקט של טיפול בגינון:

 

1.           קחו על עצמכם פרויקט שבאופן ריאלי אתם יכולים להשיג עם הלקוח שלכם או הקבוצה.

2.           פרויקט קטן ומצליח עדיף על משהו משוכלל שלא יכול להצליח. פרויקט פשוט וקטן ישמור את ההתעניינות של הלקוח שלכם ויבטיח הצלחה.

3.           אינם צריכים להיות מומחים בגננות, אך היו בטוחים שהינכם יודעים מה אתם עושים. במילים אחרות, עשו שיעורי בית או גשו למומחה להתייעצות. כמה מקורות מצוינים רשומים בנספח 1 ו2. עשו את הפעילות בעצמכם לפני הזמן כדי להיות בטוחים שאתם מבינים את הדברים.

4.           הכינו מטרות בנות השגה ויעדים כאשר אתם מתכננים כל פרוייקט: שימרו מטרות ויעדים אלה אל מול עיניכם. היו מוכנים להיות גמישים אם ציפיותיכם גבוהות מדי או שונות מהתוצאות אשר מתקבלות.

5.           היו מוכנים לתוכנית השלֵמַה כולל הניקיון. הרבה עיתונים תחת אזור העבודה, אפשרות לזרימת מים, מטלית לנקות שאריות – אלו הם מצרכים שחשוב כי יהיו בהישג יד.

6.           בתוכניות פשוטות, תאונות ופציעות הן נדירות, אך הכינו ערכת עזרה ראשונה פשוטה למקרה הצורך.

7.           היו מוכנים להתמודד עם מוות של צמח כמו עם כל אובדן. העברת הצמח למיכל קומפוסט יותר הולמת מפח זבל, ומדגישה את הרעיון של חים נותנים חיים.

8.           זכרו, אתם המודל לחיקוי אשר מלמד על החיים ! איך אתם דואגים, מטפלים ועובדים עם החיים, נותנים מסר חשוב ללקוחות שלכם. אם אתם מודל ללהט, לתשוקה ולכבוד לחיים, אתם נותנים מתנה בעלת ערך !

***  מאמר זה, הוא קטע מהמאמר המתורגם "טיפול בטבע" - לפרטים, ולמאמר המלא: http://www.pinat-hay.com/new-article/nt.htm

חזרה לאתר פינת החי

שימו לב לפירסומות של גוגל, הן נבחרו לפי תוכן האתר - ולכן יש בהם דברים רלוונטיים

 

בעזרת החיצים למטה מימין במודעה לעיל, ניתן לדפדף בין מודעות

 

-----

מודעות לא מגוגל:

 "הארי פוטר קבור ברמלה" אומרת כותרת בעיתון

בעיר רמלה, קבור הארי פוטר. בדומה להארי מהסיפור של ג'יי. קיי רולינג, מדובר על אדם צעיר, בריטי, שהתגייס לפעילות צעיר מהמקובל, לא סיים את בית הספר, וגם הוא לא ידע שיום אחד יהיה מפורסם (גם על הארי הזה כתבו בעיתונים ובאתרי אינטרנט).
אבל יש גם שונה. זה לא אותו אחד מהסיפור, גם לא אמרנו שזה "קבר הארי הקדוש".
הפרטים והתמונות במאמר: הארי פוטר ישראל
   

 

 

המלצה על ספר

"הגנת מעברות פתיים"

ספר ישן וטוב, ואקטואלי עד היום

לפרטים - ספר מומלץ, המלצות ספרים - הגנת מעברות פתיים

 

 

 
קית' לייר, הסופרת

ספר חדש: המיתוס הצמחוני-טבעוני

"בשר זה רצח" ?
"כדי לחמול על בעלי חיים צריך להיות צמחוניים" ?"
"בשר זה לא בריא" ?

אלו דוגמאות למיתוסים שצמחוניים רבים מאמינים, כך טוענת מחברת הספר, שהיתה טבעונית במשך 20 שנה. הספר נכתב תוך כבוד רב לצמחונות ולחמלה על בעלי חיים.

"אין זה ניסיון ללעוג למושג של זכויות בעלי חיים או ללעוג לאנשים אשר רוצים עולם נעים ואצילי. ספר זה דווקא מהווה מאמץ לכבד את הכמיהה העמוקה שלנו לעולם צודק. אבל כמיהות אלו לחמלה, לקיימות לחלוקה צודקת של משאבים – אינן נתרמות מהפילוסופיה או מהיישום של צמחונות".

הספר יצא באנגלית. 14 דפיו הראשונים מתורגמים לעברית לעיון חופשי.  ליחצו על הקישור הבא:
 צמחונות טבעונות - מיתוס

 
כריכת הספר

 

 

חשיפה: מותר לרסס מזון אורגני, גם בחומרים כימים

כולנו קוראים בעלוני פרסום ועל אריזות מוצרים אורגניים, שהם מצמחים ללא דשנים כימים וללא ריסוס. אולם די בעיון קצר בתקנות של משרד החקלאות, ולראות שמותרים חומרים רבים לשימוש בחקלאות אורגנית כמו: גופרת אשלגן, מגנזיום סולפט, סודיום הידרוקסיד, חומצה גופריתית, קרבונט האשלגן, כלוריד האשלגן, טרטראת הנתרן, תרכובת נחושת ועוד.

על כך ועל מיתוסים נוספים לגבי מזון אורגאני תוכלו לקרוא אם תלחצו על הקישור הבא:

מזון אורגאני - מיתוסים

 

 

חידות זה מאתגר ונחמד

שני דפי חידות גדולים:

חידות כלליות

אוסף גדול של חידות על חיות

 

 

http://www.pinat-hay.com/gaga.htm

 

שניצל עוף או שניצל סויה ?

מי מזיק יותר לסביבה ?

 

בהרבה מקרים דווקא השניצל סויה !

 

וגם חלב סויה מזיק יותר לסביבה מחלב פרה

 

מחקר חדש: הדיילי מייל נתן לו את הכותרת: "איך צמחונות גורמת יותר נזק לסביבה מאכילת בשר", והטיימס: "טופו יכול להזיק לסביבה יותר מאשר בשר, כך מצא מחקר של WWF"

 

 

 

"דבש ניגר - כמי נהר

הלום נשאר - עובד תמים"

כך חווה יום עבודה עם במכוורת, ינון נאמן, שכתב את השיר.

לקראת ראש השנה הינה עמוד על השיר, יוצרו ופרשנות - דבש

 

קניית סמרטפון או טאבלט בחו"ל - מאמר על כל מה שצריך לדעת

קישור: קניית פלאפון מחול