פלמ"ח – פלי"ם – צ.ה.ל. 1945-1950

יעקב בן ציון (מלך)

צעדי הראשונים בפלמ"ח מתחילים בספטמבר 1944 כשאני רק בן שש עשרה וחצי ומתחזה לבן שבע עשרה וחצי. אל המחלקה באיילת השחר, הגיעו מגויסים ממקומות שונים בארץ כשחלקם הגדול מיוצאי הנוער העובד.

בשלושת החודשים שלנו באיילת השחר, עברנו אימונים בסיסיים שכללו, תרגילי שדה, נשק קל וספורט שימושי. במקביל, עבדנו בענפי המשק השונים. אני שובצתי למטע תפוחי העץ, לעבודה בהשקיה. אחרי כמה תקלות, למדתי להשתלט על זרימת המים בתעלות והתחלתי ליהנות מהעבודה. ייתכן, שלחוויית ההשקיה שעברתי באיילת השחר יש חלק בהחלטתי העתידית, ללמוד הנדסה חקלאיתבמגמת מים וקרקע. מכל מקום, שמונה שנים יותר מאוחר, בטכניון, בשיעור על השקיה בתלמים (שיטה שבינתיים יצאה מהשימוש), הייתי היחידי בכיתה שחווה אותה, בפועל.

על אף השהות הקצרה יחסית בגליל, "חרשנו" את האזור. שוטטנו באגם החולה, טיפסנו על הג'בלאות וירדנו לואדיות.

חלום בלהות

זיכרונותיי מתקופת איילת השחר יהיו חסרים, אם לא אזכיר את המלריה שתקפה אותי.

בוקר אחד, התעוררתי עם חום גבוה, גופי רעד וראשי כמו עמד להתפוצץ. נלקחתי למרפאת הקיבוץ, שם הובחנתי כחולה בקדחת הביצות – מלריה. מיד אושפזתי בחדר החולים וטופלתי בכינין. ייתכן שאילולא החלום הסוריאליסטי שחלמתי שם, לא הייתי זוכר שחליתי כלל.

בחלום, היו שני מגדלים שהזדקרו מהים. על כל מגדל עמד תיש מזוקן. האחד מושך אותי בראשי, השני ברגלי ואני מתוח בין שני המגדלים כשמתחתי הים ומעלי השמים. אחלה חלום.

מחלקת גבעת חיים

בנובמבר 1944 עברנו לגבעת חיים, לפלוגה ה' של הפלמ"ח, והתארגנו במחנה המחלקה שקדמה לנו, לא רחוק ממפעל השימורים והברווזייה. את האימונים הראשונים עשינו בדגש על הכרת הסביבה הקרובה והרחוקה. השיבוץ לעבודה נעשה על פי רוב לפי צרכי סידור העבודה של הקיבוץ, תוך התחשבות בהעדפותינו.

אני, עם הניסיון שלי ברפת, העזתי ובקשתי להשתלב בענף. אף על פי שענף הרפת לא היה כלל ברשימות של סדרן העבודה, הופגשתי עם מרכז הרפת שהזמין אותי לשעת החליבה. משנוכח, שאני יודע לחלוב, הסכים לצרף אותי לצוות משמרת הבוקר. שעות העבודה שלי היו שונות מאלה של מרבית חברי המחלקה. חליבת הבוקר שלי התחילה בחמש בבוקר ובצהריים סיימתי את יום העבודה. הייתי מאוד מרוצה וגאה בעבודתי ונהניתי מידידותם של צוות הרפתנים.

החיים במחלקה נכנסו בינתיים לשגרת אימונים ועבודה. תעשיית ה"קומזיצים" מסביב למדורה החלה לשגשג. מהמפעל, זרמו אלינו המיצים והשימורים, מהלול, הביצים והעופות ומהרפת, החלב והשמנת.

הדחף להישגיות והצטיינות ליווה אותי בכול. באימונים הפרא-צבאיים, בספורט ובעבודה. השתדלתי לעשות את הכי טוב שיכולתי.

מאמצי, כפי הנראה, נשאו פרי uבינואר 1945 נשלחתי לקורס מדריכי ספורט של הפלמ"ח בחוות חפציבה שליד חדרה. הייתי אחד מתוך שני המקומות שהוקצו לפלוגה.

קורס המד"סים נמשך כחודשיים, עסקנו בעיקר בספורט שימושי כגון: טיפוס והליכה על חבל, תרגילי "אומגה", ריצות שדה למרחקים ארוכים, קפ"פ (קרבות פנים אל פנים) במקל וסכין, וג'או-ג'יצ'ו, אבל גם בספורט קלאסי כמו, התעמלות קרקע ומכשירים, אגרוף,ריצה וקפיצה. חלק ב' של הקורס – שחייה, התקיים באביב בקיבוץ גינוסר.

בשובי למחלקה בגבעת חיים, חיכתה לי הפתעה. מפקד המחלקה, חיים ויינשלבוים, הודיע לי שאני ויצחק זייד, נבחרנו לצאת לקורס מפקדי כיתות שיתחיל בעוד כחודש בג'וערה.

בינתיים אמר, תצא עם המחלקה לקורס הימי הקצר לשדות-ים. קורס זה, היה חלק מתכנית האימונים של רוב מחלקות הפלמ"ח והוא נועד להכשיר לוחמים בפעולות נחיתה והורדת עולים מאוניות המעפילים.

אחרי שחזרנו מהאימון הימי, התחלתי בהכנות לקורס המ"כים. עדיין הייתי המום ומופתע מההחלטה לשלוח אותי לקורס זה. הנה רק חזרתי מקורס המד"סים, וטרם הספקתי להיכנס ממש להדרכה וכבר אני בדרך לקורס המ"כים היוקרתי בג'וערה.

עד 1945, נהג הפלמ"ח להכשיר את מפקדי הכיתות שלו בתוך הפלוגות או במסגרת הקורסים של ה"הגנה". הקורס בג'וערה, היה הראשון המרכזי והעצמאי של הפלמ"ח, בפיקודו של יצחק רבין.

קורס המ"כים שלי בג'וערה, בבסיסו החבוי בין יערות מנשה, התחיל באפריל 1945 ונמשך כחמישה חודשים. זה היה לא היה קל. ההליכות המייגעות בשבילי הכרמל ורמת מנשה, הריצות, אימוני השדה, הנשק ותרגילי הניווט היו אינטנסיבים ומתישים. על אף העייפות וחוסר השינה, משכנו והיינו תמיד במצב רוח מרומם. ובכל זאת, מה עם איזה סיפור פיקנטי מהקורס? טוב. הנה אחד:

בשעור טקטיקה, על גבי שולחן חול, הציג המדריך, מולה כהן, בעיה של חדירה למתחם מבוצר. אף אחד מהפתרונות שהוצעו על ידי החניכים לא התקבל על ידו. להפגת המתח ובנימה של הומור, הצעתי לרדת למתחם באומגה. (מגרונו של מדריך ספורט). הצעתי התקבלה אמנם על ידי הכיתה כבדיחה טובה, אבל המדריך שפך עלי את חמתו וסילק אותי מהשעור. נקראתי לבירור אצל מפקד הקורס, יצחק רבין (לימים רמטכ"ל צ.ה.ל. וראש הממשלה). ספר לי את גירסתך למה שאירע בשעור, אמר לי רבין. אחרי שסיפרתי, שאל אותי, "איך היית אתה מגיב אם היית במקומי". הפתעתי מהשאלה ואחר שהתאוששתי, אמרתי " שאלה קשה. אני חושב שהייתי שואל כמוך". הצלחתי להעלות חיוך על פניו וכטוב ליבו בסיפור הזה, אמר לי, אתה יכול לחזור לכיתה שלך ואת הבדיחות תשאיר להפסקות.

עם סיום הקורס, חזרתי למחלקה בגבעת חיים. התברר לי ש"נמחקתי" מהמחלקה ושמעכשיו אני שייך זמנית למפקדת פלוגה ה' עד לשיבוצי כמפקד כיתה באחת המחלקות של הפלוגה. התמקמתי ללינת לילה באחת המיטות הריקות שהיו במחנה ולמחרת נסעתי לגבעת השלושה, לבסיס הזמני שלי.

במטה הפלוגה נאמר לי שאני משובץ כמ"כ ומדריך ספורט למחלקת משמר השרון החל מספטמבר הקרוב ועד אז, עלי לצאת כמד"ס למחלקת רמת הכובש. בזמן שהותי ברמת הכובש, עברתי שם קורס חבלה בסיסי שבדיעבד, השפיע מאוד על מהלכי ופעילותי בהמשך. סמוך לסיום הקורס, עוד בהיותי ברמת הכובש, יצא לי לצאת ולהשתתף במסע לילי לקטע נידח על מסילת הרכבת ליד קלקיליה, במטרה לאסוף נשק שהושלך עבורנו מהרכבת ולהביאו לסליק ברמת הכובש. עבורי, הייתה זו פעולה ראשונה "על אמת" שהייתה כרוכה במיומנות שדאית ובביצוע מדויק.

הורדת מעפילי הספינה – "דלין"

פעולה אחרת שהשתתפתי בה ושריגשה אותי במיוחד, הייתה באוגוסט 1945 - הורדת מעפילי ספינת המעפילים "דלין" וליוויים מקיבוץ שדות-ים למחנה הזמני של קיבוץ מעגן מיכאל בפרדס חנה. ה"דלין", הייתה הראשונה בגל ספינות ההעפלה שהגיעו לארץ, בין 1945 ל 1948. היא יצאה מאיטליה עם 35 מעפילים והצליחה לחמוק מעיני הבריטים, ולהגיע לחוף שדות-ים. במבט לאחור, מי יכול היה לשער אז, ששנתיים וחצי מאוחר יותר, אלווה אני את אניית המעפילים "לקוממיות" מצרפת לארץ ושבעוד 12 שנה, אצטרף כחבר לקיבוץ מעגן מיכאל.

מחלקת משמר השרון (אני עומד בצד ימין)

בספטמבר 1945 כמתוכנן, הגעתי למשמר השרון והתייצבתי בפני מפקד המחלקה, רפי ויינברג, בן קיבוץ יגור.

זו הייתה הכשרה מגויסת של חניכי התנועה המאוחדת (פורשי מחנות העולים וגורדוניה), בנים ובנות מכל חלקי הארץ.

כשאר המ"כים, עסקתי בהדרכה בנשק ובאימוני שדה ובנוסף, ביחד עם ברכה פולד, גם היא בוגרת חפציבה וג'וערה, בספורט שימושי וקפ"פ (קרב פנים אל פנים).

לקראת סוף אוקטובר 45 הוקפצתי שוב למחלקת רמת הכובש, לכמה ימי הדרכה בספורט שימושי וכאילו במקרה, צורפתי לחוליה שיצאה משם ב"ליל הרכבות" לחבלה במסילת הברזל המנדטורית בקטע שבין קלקיליה לטול-כארם. במבצע "ליל הרכבות" שהיה אחד הראשונים של "תנועת המרי העברי" (שיתוף פעולה בין ההגנה-פלמ"ח, האצ"ל והלחי), חובלו יותר ממאה וחמישים מטרות לאורך מסילות הברזל בכל חלקי הארץ והתחדד המאבק המזוין של היישוב היהודי בארץ ישראל בשלטון הבריטי.

למרות ה"קביעות" שהייתה לי במחלקת משמר השרון, הוקפצתי מדי פעם להדרכה במחלקות האחרות של הפלוגה (רמת הכובש,גבעת השלושה וגבעת חיים-הכשרת המכבי), או לקורס השתלמות, משימה או פעולה.

באמצע פברואר 46, כשבוע לפני ההתקפה על מחנה הצבא הבריטי בשרונה, הוטל עלי ועל עוד מ"כ ממחלקת גבעת השלושה, לערוך סיור סביב המחנה בשרונה. משכנו את הסיור אל מעבר לשש אחר הצהרים - שעת העוצר, במגמה לעקוב אחר תנועת השומרים בערב.

לרוע מזלנו, נעצרנו על ידי פטרול בריטי שעבר במקום והובאנו לחקירה במשרדי הבולשת הבריטית ביפו. לחוקרים סיפרנו שאנחנו לומדים בבית הספר בגבעת השלושה, שיצאנו העירה לבלות ואיחרנו את האוטובוס האחרון לפתח תקווה. לאחר כמה שעות במעצר, שוחררנו והוסענו עד לשער הקיבוץ. מעניין אם אחרי ההתקפה על שרונה, קשר מישהו מהחוקרים בין ההתקפה והשוטטות שלנו בסביבה.

ליל וינגייט

ליל וינגייט הוא שמו של אחד המבצעים הגדולים, המקיפים והמשולבים ביותר של כוח ההגנה והפלמ"ח.

בליל ה 26 במרץ 1946, עמדה ספינת המעפילים "וינגייט" (על שמו של הקצין הבריטי, צ'ארלס אורד וינגייט. "הידיד", שסייע בהקמת "פלוגות הלילה" של ההגנה), כשעל סיפונה 248 מעפילים, לפרוץ את ההסגר הימי הבריטי על חופי ארץ ישראל, להוריד את המעפילים בחוף תל אביב ול"העלימם" בין תושבי העיר.

להבטחת הצלחת המבצע, רוכזו בתל אביב כוחות רבים של הפלמ"ח, הפל"ים, אנשי החי"ש של ההגנה והגדנ"ע והקימו בעיר שלושה מעגלי אבטחה וחסימה נגד הבריטים כדי להקשות עליהם לפעול כנגד הורדת המעפילים.

את קטע ה"חגורה" המזרחית והצפונית, איישו שתי מחלקות מפלוגה ה' של הפלמ"ח, מחלקת משמר השרון ומחלקת גבעת חיים. תפקיד הכוח, במבנים של כיתות וחוליות, היה לחסום את דרכי הגישה לתוך העיר, וכך למנוע החשת תגבורת למקום הורדת המעפילים.

בשעות הערב המאוחרות, בעוד הכוחות ממתינים בעמדותיהם, נתפסה הספינה על ידי משחתת בריטית, הובלה לחיפה ונוסעיה נלקחו למחנה המעצר בעתלית.

במשך הלילה, נתקלו כוחות צבא ומשטרה בריטיים במספר נקודות חסימה. ההיתקלות החמורה ביותר, אירעה בפינת הרחובות מרמורק ויהודה הלוי (היום, אבן גבירול). משוריין בריטי שסייר סביב שרונה (הקריה)הבחין בפעילות חשודה באזור וכשהתקרב, פתחה עליו באש החוליה שהתבצרה במרפסת הבית הסמוך, בפיקודה של ברכה פולד. כוח בריטי מן המחנה הסמוך נזעק לעזרת המשוריין ובחילופי האש נורתה ברכה פולד ונפצעה קשה. בעודה מדממת, נלקחה על ידי הבריטים לחקירה במשטרת יפו ורק לאחר החקירה, נלקחה לבית החולים הממשלתי שבו נפטרה לאחר זמן קצר.

נחזור קצת אחורה, אל סיפורי האישי.

כמה ימים לפני הפעולה, נאספנו מפקדי הכיתות והמחלקות עם ה- מ"פ באחד מבתי הספר בצפון תל אביב, לקבלת הפקודות והמשימות ובהמשך, יצאנו לסיורים להכרת השטח, כל מפקד באזור משימתו. בחלוקת המשימות והכוחות, הפתעתי לשמוע שהחסימה שלי תתמקם בכניסה לרחוב מרמורק, עם כוח של חוליה מהכשרת גבעת חיים. הרגשתי כאילו נפלו עלי השמיים. פשוט, נעלבתי. מה קורה פה, שאלתי את עצמי. שולחים אותי לרחוב קטן עם כוח בגודל חוליה ושאנשיה לא מוכרים לי. התקוממתי ופניתי למפקד הפלוגה בטענה שאינני מתאים לפקד על החסימה שיועדה לי, כיוון שאינני מכיר מספיק את הסביבה, אינני מכיר את אנשי החוליה ושאני מעדיף לקבל משימת חסימה בשטח פתוח באחת הכניסות לעיר עם לוחמים ממחלקתי. לשמחתי, קיבל מפקד הפלוגה את בקשתי והציב אותי לפקד על חסימת גשר הירקון, סמוך לסמינר הקיבוצים הישן.

גשר הירקון של אז, היה צר יחסית (שני נתיבים), נבנה מבטון ופלדה ושימש מעין שער כניסה צפוני מאזור הרצלייה ורמת השרון. בתקופה זו טרם נסלל כביש החוף, תל אביב-חיפה. עכשיו הייתי מאוד מרוצה.קבלתי נקודת חסימה אידיאלית, עם כוח של כיתה מוגברת – 15 פלמחניקים מהמחלקה שלי, שהכרתי אישית ומקרוב.

את משימת החסימה ברחוב מרמורק, קיבלה ידידתי, ברכה פולד. מי יכול היה לדעת שכך יתגלגלו הדברים. בדיעבד, החסימה ברחוב מרמורק הייתה הנקודה החמה והטרגית ביותר במבצע הזה שבו נהרגה ברכה פולד.

בסיור המוקדם שערכתי, בדקתי את הגשר שלי, את דרכי הגישה והמילוט האפשריים, איתרתי נקודת "סליק" זמני למקרה הצורך ותכננתי את מיקום עמדות הלוחמים, את אמצעי החסימה והמכשולים הפיזיים. ערכתי תרשים מפורט של הגשר וסביבתו שעליו סימנתי את העמדות ומכשולי הכביש השונים.

התכנית כללה, מלבד כוח האש שיהיה בידינו (מקלע, תת מקלעים, רובים ורימונים), גם " מטעני מולוטוב" ומכשולי כביש נוספים. המכשול העיקרי שתכננתי היה כבל פלדה שימתח באלכסון לרוחב , קטע הכניסה לגשר, באופן שרכב שיגיע במהירות נסיעה רגילה בחשיכה, ייתקל בכבל ויוסט לצידו השמאלי של הגשר, לפני הכניסה אליו, הישר לתוך הירקון, או יתקע במעקה הגשר. הפעלת מטען הבעירה ("פח מולוטוב"), שיוטמן בנקודה זו, יצית את הרכב ויחסום זמנית את המעבר.

למחרת, חזרתי שוב לגשר עם כמה מאנשי הכוח שלי (מפקדי החוליות, החבלן ועוד) להשלמת ההיכרות עם השטח ובדיקת התכנית במקום. עם השלמת התכנון, נפגשתי עם מפקד המחלקה שלי ועם נציג ממפקדת הפלוגה לדיון וקבלת אישור.

בערב ליל הפעולה, הגענו לשכונת בורוכוב הסמוכה (היום גבעתיים) לקבלת הנשק, התחמושת והציוד ובעזרת סייר מכוח החי"ש באזור, עשינו את דרכינו לגשר.

ככל שאני זוכר, שעת הפעלת החסימה נקבעה לחצות. קצת לפני חצות, הגיע אלינו נער מהגדנ"ע, רכוב על אופניים והודיע בשם המפקדה על דחיית הפעלת החסימה. בשעה די מאוחרת אחר חצות, קיבלנו הודעה על ביטול החסימה, הטמנת הנשק ונסיגה מהמקום. את הנשק והציוד, הטמנו בבורות שחפרנו קודם לכן בחורשה הצמודה לסמינר הקיבוצים, ולפנות בוקר עזבנו את המקום.

למחרת בליליה, חזרתי לגשר עם כמה מאנשי וכמה מאנשי החי"ש האזורי, הוצאנו את הנשק מהמחבוא והעברנו אותו דרך השדות, בחזרה לסליק בשכונת בורוכוב.

בית הערבה

במאי 46, יצאתי לקורס חבלה פלוגתי מתקדם שהתקיים בקיבוץ בית הערבה. בית הערבה, היה מקום אידיאלי לקיים קורס כזה שכן היה מבודד ומרוחק מעיני הצבא והמשטרה הבריטיים. בקורס זה, בנוסף לאימון והתרגול שעשינו במיקוש מתוחכם, ערכנו ניסיונות בפיצוץ "מטענים חלולים" שהיו חדשים לרובנו. בזמני הפנוי, הייתי קופץ למחנה של הכשרת בית הערבה, שכמה מחבריה היו איתי בקורס המ"כים בג'וערה.

באחד הימים, בשעות אחר הצהריים הלוהטות, יצאתי עם כמה מחברי לשחייה בירדן. כמו חברי, השארתי גם אני את סנדלי באוהל ויצאנו לדרך. אני, שלא הייתי רגיל לחומה של האדמה, הייתי בבעיה. כפות רגלי האדימו וכאבו והתקשיתי בהליכה. בדרך ראיתי שלולית מים וקפצתי לתוכה כדי לצנן מעט את רגלי. חום המים המלוחים בשלולית היה נורא. פי כמה יותר מחום האדמה היבשה. זינקתי החוצה חבול ומקפץ עד שאיך שהוא, הגעתי לירדן וקפצתי למים.

מן הפח אל הפחת. בעוד שכל כולי מתמסר למים הצוננים, לא שמתי לב שאני הולך ונסחף בזרם החזק ששרר בקטע הזה של הנהר ומתקרב אל הסלעים המזדקרים במורדו. ניסיתי להיחלץ ולחתור לחוף ולא הצלחתי. הרגשתי שאני מאבד שליטה וחשתי את הסכנה הקרבה. למזלי. אחד החברים ראה אותי נאבק בזרם וקלט מה קורה לי. באחת, רץ לאורך הגדה, עבר אותי, קפץ למים ותפש אותי בזרועותיו. כשנרגעתי, שאלתי את עצמי. מה יותר מסוכן? לטפל בחומרי נפץ ובמוקשים או לשחות בנהר זועף ובלתי מוכר.

"מלך"

בשובי מבית הערבה למשמר השרון, מצאתי שרפי המ"מ עזב ובמקומו התמנה "רעננה", אחד המ"כים במחלקה.

חזרתי לשגרת ההדרכה ויצאתי עם המחלקה לסדרת אימוני שדה, ניווט ונשק מרוכזים בקיבוץ גל-עד שברמות מנשה. בשיעור "ברן" שהעברתי, הדגמתי "תפיסת עמדה". "רעננה", שעקב מן הצד, לא יכול היה כנראה להסתיר את התפעלותו מהאופן בו בצעתי את התרגיל, התקרב ואמר: "אתה מלך" ומהיום הכינוי שלך יהיה: "מלך". כך דבק בי הכינוי "מלך" שמלווה אותי עד היום.

השבת השחורה

השבת השחורה הוא כינוי ישראלי לשבת של ה- 29 ביוני 1946 שבו ביצעו הצבא והמשטרה הבריטית, מתקפה רחבת היקף וחסרת תקדים נגד היישוב היהודי בארץ ישראל. מבצע זה, בא בעקבות הפעולות הנרחבות של תנועת המרי העברי שהבולטת בהן הייתה, ליל הגשרים.

בשבת זו, עם שחר, פשט כוח של כשבע עשר אלף חיילים ושוטרים, על עשרות קיבוצים, כפרים וערים, הכריז על עוצר בית וערך חיפושים לגילוי מחבואי נשק ומעצר חשודים. מטרתם העיקרית של הבריטים במבצע זה, הייתה לשבור את כוחו של הפלמ"ח.

במבצע זה ששם הקוד הבריטי שלו היה "אגאתה", נהרגו כמה אנשי משקים, נתגלו כשלושים מחבואי נשק ("סליקים") ונעצרו קרוב לשלושת אלפים איש, פלמ"חניקים, קיבוצניקים, עירונים וכמה מראשי הסוכנות היהודית.

באותה שבת, השבת השחורה, הייתי במשמר השרון. לפנות בוקר, בטרם האיר השחר, התעוררנו, חברי המ"כים ואני, למשמע דפיקות חזקות בקירות הצריף שלנו ולפני שהבנתי מה קורה, פרצו לחדרינו כמה חיילים עם רובים מכודנים מופנים אלינו. הם דרשו מאיתנו בצעקות, להתלבש ולצאת עימם החוצה. בחוץ, על אף החשיכה, יכולנו לראות עשרות רבות של חיילים, גם הם עם רובים מכודנים,מתרוצצים בין אוהלי המחלקה.

תוך איום בדקירה, ריכזו אותנו ברחבת המחנה ולאחר שווידאו שהאוהלים נותרו ריקים, הוליכו אותנו אל המכלאה המרכזית שהקימו ברחבת החנייה של הקיבוץ שם בודדו אותנו משאר חברי הקיבוץ והציבו עלינו שמירה כבדה. לקראת הצהריים, לאחר חקירות וחיפושים, העלו אותנו ועוד כמה מחברי הקיבוץ על משאיות צבאיות והובילו אותנו למעצר ב "לטרון ב".

בעוד שמחנה המעצר לטרון הידוע, נבנה כמחנה מעצר ללוחמי המחתרות ולעצירים פוליטיים, לטרון ב', היה מחנה צבאי בריטי מתקופת מלחמת העולם השנייה ונוצל בשבת השחורה כמחנה מעצר זמני.

להערכתי, רוכזו במחנה זה כאלף מעצורי השבת השחורה, בעיקר חברי פלמ"ח. עם הגיענו למחנה, חולקנו לצריפים והתמקמנו על המזרונים שנפרשו על הרצפה.

לקראת הערב, התקהלנו קבוצות, קבוצות בין הצריפים והחלפנו סיפורים וחוויות. בעוד אנחנו מדברים, ניגש אלי אחד ממדריכי קורס הספורט שלי בחפציבה, לקח אותי הצידה ושאל אם אהיה מוכן להעביר למחרת בבוקר, תרגיל ספורט לכל העצורים, על מגרש המסדרים של המחנה. הופתעתי ושאלתי מדוע הוא פונה אלי, שכן ראיתי במחנה מד"סים מנוסים וותיקים ממני. תשובתו הייתה פשוטה. אף אחד מאלה שפנה אליהם לא היה מוכן לעשות זאת. לא חשבתי הרבה ונתתי את הסכמתי.

לא בזבזתי זמן ופניתי לכמה מחברי מחלקתי ובקשתי שיתייצבו לידי בבוקר וידגימו את התרגילים אל מול המתעמלים. בבוקר, על פי הנחיות שהעבירה המפקדה הסמויה שהתארגנה במחנה, התאספו כל העצורים במגרש המסדרים ותוך דקות, התארגנו בשורות ועמדו מוכנים להתחיל את התעמלות הבוקר.

התרגילים שהעברתי, היו בעיקר "תרגילי רושם" שהורכבו מתנועות ידיים ורגליים, ניתורים ומחיאות כפיים. הרעיון היה, להפגין בפני הבריטים, שאנחנו גוף מאורגן, ממושמע ושרוחנו איתנה. אכן, מזווית עיני, ראיתי את הקצינים והחיילים הבריטים מתקבצים וצופים בנו בחשדנות ובהשתאות.

עוד באותו יום, לאחר ארוחת הבוקר הדלה שחולקה לנו, נקראנו, כל העצורים לחקירה והתפקדות. במהלך החקירה שהייתה די גסה, ניסו החוקרים, לברר מי זה הבחור שהנחה את התעמלות הבוקר. היה להם קשה לזהות אותי שכן, איש לא שיתף איתם פעולה ורבים מהעצורים נראו דומים. קרחים, במכנסיים קצרים ובסנדלים.

אחרי כמה ימים בלטרון ב', הוסענו למחנה המעצר ברפיח, על גבול מדבר סיני, שם רוכזו רוב עצורי השבת השחורה. את הנסיעה לרפיח עשינו בדרכים צדדיות, הרחק מיישובים יהודיים, מחשש שנפרוץ בעזרתם את השמירה ונימלט.

ברפיח, הוכנסנו ל"מחסן" גדול (האנגר), עם מחיצות תיל בתוכו. בכל "מחסן" כזה, שוכנו כחמש מאות איש, שהתחלקו לקבוצות. בכל "מחסן" היו מספר שולחנות שעליהם אכלנו, קראנו, שיחקנו ולמדנו. רוב שטח ה"מחסן", היה תפוס על ידי אלונקות בד נמוכות שהוצבו בצפיפות גדולה וששימשו לשינה. למרות המחיצות התיל במחסן, יכולנו לעבור בו מחלק לחלק ולהפגש עם הקבוצות האחרות באותו ה"מחסן".

כבר בימים הראשונים להגעתנו למחנה, התחלנו לארגן את המטבח, להנהיג סידורי ניקיון, להקים חוגי ספורט ולימוד. בחרנו נציגים שיעמדו בקשר עם שלטונות המחנה לשמירה על זכויותינו כעצירים ומידי פעם, ביקרו אותנו נציגי מוסדות היישוב, עודדו ודווחו לנו על הנעשה בחוץ.

בדרך כלל, היחסים עם הצבא היו טובים. נהנינו מאוטונומיה כמעט מלאה ויכולנו לנהל את חיינו לפי בחירתנו. כהשלמה למזון הבסיסי שקיבלנו מהצבא, התחלנו לקבל מוצרי מזון שנשלחו לנו מבחוץ. משלוחים תכופים אחרים ולא פחות חשובים, כללו ספרים, בגדים, משחקים וחומרים לעבודות יד.

במחסן שלנו, מעבר למחיצת התיל, זיהיתי כמה פלי"מניקים שהכרתי ממחלקת מעברות. ביליתי הרבה במחיצתם ואהבתי לשמוע את סיפוריהם המרתקים על ההעפלה והשיט בים. למדתי מהם לשזור חוטים ולקלוע חגורות ושיחקתי איתם ב"צוללות" שהיה המשחק האהוב והפופולארי שלהם.

בהתפקדות, נרשמו אנשי הפלמ"ח בשמות פיקטיביים. אני, אימצתי את השם "מלך גוטרמן". "מלך" - הכינוי שלי ו"גוטרמן" - שם משפחתה של אימי.

ב 25 ליולי, כמחאה על מעצרינו, פתחנו בשביתת רעב. הבריטים, בניסיון לשבור את השביתה, הביאו משאית גדולה מלאה בכיכרות לחם טריים וריחניים ופרקו אותה במרכז המכלאה, אבל איש לא נגע בהם.

האם הייתה זו השביתה שהביאה את גל השחרורים הראשון, חמישה ימים לאחר שפרצה? אינני יודע. מכול מקום, בגל השני או השלישי, בצהרי ה 30 ביולי, שוחררתי ביחד עם גבי זילברשטיין, פקודי ממחלקת רמת השרון.

העוצר הגדול

האוטובוס שהסיע אותנו לתל אביב, הביא אותנו לפנות ערב לבית הועד הפועל של ההסתדרות, ששכן אז בפסאג' ברחוב אלנבי. כשהגענו, שמענו שהוכרז עוצר על תל אביב ושלא נוכל להמשיך למשמר השרון. לא היינו יחידים. מרבית המשוחררים באוטובוס שלנו היו אמורים להמשיך אל מחוץ לתל אביב. מי שקיבלו את פנינו בוועד הפועל, היו מוכנים למצב והציעו לכל מי שלא יכול היה להסתדר בכוחות עצמו, משפחה מאמצת. לגבי ולי הציעו את ביתה של משפחת זברסקי בשדרות הקרן הקיימת (היום: שדרות בן גוריון), ליד ביתם של דוד ופולה בן גוריון. אברהם זברסקי, איש תנועת העבודה וחבר הנהלת בנק הפועלים ואשתו, קיבלו אותנו בחמימות וטיפלו בנו כבבני משפחה. הזברסקים, שהיו אז כבני חמישים נראו לנו, בני התשע עשרה, זקנים ומתוך תודה והתחשבות בגילם, לקחנו על עצמנו לצאת לקניות במכולת, כל אימת שהוכרז על הפסקה קצרה בעוצר. בשדרת נורדאו הסמוכה, הקימו הבריטים מכלאה מגודרת לחקירה ומיון העצורים של תושבי הסביבה. כשהגיע תורנו לחקירה, הזדהינו כמי השתחררו זה עתה מרפיח והורשנו לחזור לביתנו.

תוך כדי חיפוש חומר וניסיון לשחזר את מה שארע באותו עוצר גדול בתל אביב, הנה קטע שמצאת בארכיון העירוני:


תל אביב נותקה משאר חלקי הארץ, והקשר היחיד עם החוץ התאפשר ע"י השידורים העבריים של רדיו ירושלים. האוכלוסייה סבלה ממחסור באספקה, במיוחד לאור העובדה שהבריטים, בניגוד להבטחתם לראש  העיר ישראל רוקח, לא אפשרו אפילו לעובדי המאפיות להמשיך במלאכתם. נערכו חיפושים מבית לבית, כאשר לכל בית נכנס קצין עם חיילים, אשר הורו לגברים ולנשים לצאת מהבית (נשים עם תינוקות הושארו לרוב בביתן), משם הוסעו או הובלו ברגל לתחנות של הצבא והמשטרה בהן זוהו נבדקו תעודותיהם. לאחר הזיהוי הוחזרו לבתיהם פרט לאלה שנעצרו לחקירה נוספת. ההסגר והחיפושים נמשכו ארבעה ימים (84 שעות בהפסקה של שעתיים ושעתיים ומחצה), במהלכם נעצרו 800 מתושבי תל אביב. חלקם נשלחו לרפיח וללטרון לחקירה נוספת.

 

העוצר בתל אביב נמשך ארבעה ימים ועקב משכו והיקפו, כונה - ה"עוצר הגדול".

בחזרה למשמר השרון

עם שובי למחלקה, התמניתי למפקדה. כמחצית מאנשי המחלקה כבר השתחררו וחזרו מרפיח והנותרים הצטרפו תוך זמן קצר. התחלתי לארגן את המחלקה ולהחזירה למשטר אימונים.

התחלתי תקופה חדשה ומאתגרת שנמשכה כשלושה חודשים. לקחתי את תפקיד המ"מ ברצינות רבה והשקעתי את כל כולי לקידומה של המחלקה. ערכתי תכניות אימונים ושילבתי גם את עצמי בהדרכה. לקראת סוף אוקטובר, הוצאתי כעשרים מבני המחלקה לאימון מרוכז בחבלה. בחרתי באזור שפך ואדי פאליק (פולג) שהיה מבודד ומרוחק מבסיסי המשטרה והצבא הבריטי ואידיאלי לאימון בחומרי נפץ. בתקופה זו, טרם נסלל כביש החוף וכביש הגישה לקיבוץ תל-יצחק ששימש לנו בסיס, יצא מכביש פתח תקווה-חדרה הנקרא היום, כביש 4.

יצאנו ממשמר השרון ביום שישי בבוקר ועם הגעתנו לתל יצחק, התחלנו באימונים. בשבת, החל מהבוקר, התפרשנו בוואדי ופוצצנו מטענים. אחר הצהרים, בסביבות השעה ארבע, התחלנו לצאת מתל יצחק לבסיסנו במשמר השרון. התחבורה היחידה שפעלה בשבת על כביש פתח תקווה - חיפה, הייתה חברת אוטובוסים ערבית. מגבלה נוספת הייתה העוצר בכבישים החל משש בערב. בהתחשב במגבלות אלה, חילקתי את האנשים לחוליות של שלושה וקבעתי לוח יציאה לכביש, בהפרשים של רבע שעה. לפי חשבוני, היינו אמורים כולנו להספיק לתפוש את האוטובוס, בחוליות האחרונות שיבצתי מטיבי לכת וניווט, למקרה שלא יספיקו לאוטובוס.

לפני היציאה ותוך כדי הרכבת החוליות, פנו אלי כמה בחורים ובראשם אהרון כהן (כידן) ובקשו שארשה להם לראות את הצגת הקאמרי, משרתם של שני האדונים, שעמדה להיות מוצגת באבן יהודה באותו מוצאי שבת. דחיתי את בקשתם בטענה שעלינו להשכים למחרת בבוקר להמשך סדרת האימונים. אני ושאר המדריכים, השתבצנו בחוליות האמצעיות ולעת ערב הגענו למשמר השרון.

למחרת בבוקר, התברר לי שכמה מהבחורים לא קמו להתעמלות הבוקר. לאחד המ"כים שניסה להעיר אותם, סיפרו שלא תפשו את האוטובוס ושנאלצו לצעוד כל הלילה. היה לי ברור שקבוצה זו בחרה בכל זאת, לראות את ההצגה ולכן הגיעה רק בבוקר. החלטתי להבליג ודחיתי את התחלת האימון לצהרים.

אחרי שובי מרפיח למשמר השרון, חידשתי את הקשר עם חברי החדשים מהפל"ים שחזרו למחלקתם בקיבוץ מעברות. אהבתי לקפוץ לבקרם וגם הם באו למשמר השרון מידי פעם.

בתקופה זו, הלך גם והתהדק הקשר שלי עם מירה, בת הקיבוץ. בהתחלה, היינו נפגשים בערבים, בפינות נסתרות וחשוכות, רחוק מעיני חברי הקיבוץ ששמרו בקפידה על בנותיהם הצעירות. ילדה בת שש עשרה עם פלמ"חניק מבוגר בן תשע עשרה ?, שוד ושבר !!! עם הזמן, דלף סיפור הרומן החוצה והרוחות נרגעו.

בתחילת אוקטובר, בא דני מס, מפקד הפלוגה לביקור. כדרכו, ביקש להתעדכן בהתקדמות האימונים במחלקה. בסקירתי, כללתי בין השאר את אימון החבלה המוצלח שעברנו בוואדי פאליק ובתור אפיזודה, סיפרתי לו את סיפור ההצגה באבן יהודה. תגובתו של דני הייתה מפתיעה. הוא לקח את הסיפור הזה קשה ביותר. לטענתו, הייתי צריך לצוות את עצמי לחוליה האחרונה ולהוביל בעצמי את אלה שלא הספיקו לעלות על האוטובוס. התפתח בינינו ויכוח. טענתי שמדובר בקבוצה ותיקה, מאומנת היטב ובעלת כושר ויכולת לפעול עצמאית וגם אם הייתי יוצא אחרון, לא הייתי מסוגל למנוע מהם להתחמק וללכת לאבן יהודה להצגה. נראה היה לי שדני לא חושב שהם הלכו להצגה והוא משוכנע שאם הייתי בחולית המאסף, היית נמנעת התקלה. כעבור כמה ימים, כשהגיעה ההוראה להכין את המחלקה לירידה לנגב כחלק מהכוח שיגן על העלייה לקרקע של אחד עשרה היישובים בנגב. אמר לי דני שכעונש על התנהגותי בחזרה מאימון החבלה, לא אשתתף בפעולה זו ועד לשובה של המחלקה, הורה לי להצטרף ל"עבד" (עובד מיכאלי), מפקד מחלקת גבעת חיים שגם הוא מסיבה לא ידועה לי, לא ירד לנגב. נסעתי לגבעת חיים והתנחלתי בפקודת המ"פ, באוהלו של "עבד" שהוקם תחת עץ אנונה מנחם. בצד הרגשת האי צדק שנגרם לי, היה לי בכל זאת משהו להתגאות בו. לגור באוהל אחד עם "עבד" האגדי, מותיקי הפלמ"ח, לא היה דבר של מה בכך. ב"ילקוט הכזבים", מסופר, שכאשר "עבד" היה צריך לזרוק רימון לתוך חלון בית, שהיה במרחק 50 מטר, היה נסוג 30 מטר ואז זורק את הרימון.

את סופו של הסיפור המביך הזה שמעתי מאחד הבחורים ממחלקת משמר השרון אחרי שובו מהנגב. אותו בחור סיפר לי, איך באחד הערבים, סביב מדורה בקיבוץ כפר מנחם, סיפר אהרון כהן איך התחמקו מלעלות על האוטובוס אחרי אימון החבלה והלכו להצגה באבן יהודה. בשובם סיפרו שאיחרו את הנסיעה והלכו כל הלילה אבל "מלך" המ"מ לא קנה את הסיפור והיה מספיק חכם לא לעשות מזה עניין. לעומתו, דני מס המ"פ, כן האמין לסיפור ונזף במלך. החלק הפיקנטי בסיפור על מה שהתרחש סביב המדורה, היה שלפתע גילו שדני מס, המ"פ, יושב מאחור ושומע את הדברים.

בשובו מהנגב, קרא לי המ"פ ואמר לי שהוא מתנצל על שהחמיר איתי בעניין החזרה מתל יצחק ושביקורתו נגדי הייתה מוגזמת. ניצלתי את ההזדמנות בשיחה זו ובקשתי ממנו לאשר את העברתי לפלי"ם.

ייתכן, שאילולי התקול הזה עם המ"פ, מסלול חיי היה שונה מאוד מזה שהתפתח בעקבות המעבר לפלי"ם. קרוב לוודאי, שאם הייתי ממשיך בתפקידי כמפקד מחלקת משמר השרון, הייתי נשלח לקורס מפקדי מחלקות ועם פרוץ מלחמת השחרור, מוצא את עצמי בחטיבת הנגב ואחריה? אולי בצבא הקבע?

קשה לי להמשיך בכתיבתי בלי להביע צער עמוק על מותו של דני מס כשנה וחצי יותר מאוחר בקרב המצמרר בין מחלקת הל"ה שבפיקודו לבין ערביי הר חברון, בדרכם לתגבר את גוש עציון במלחמת העצמאות ב- 16.1.1948

מכמורת – קורס מפקדי סירות

בתחילת נובמבר 1946 התייצבתי כחניך בקורס מפקדי הסירות 7, של הפל"ים.

קורס זה, היה למעשה, כרטיס הכניסה לפלוגה הימית של הפלמ"ח והוא נמשך שלושה חודשים.

אל הקורס הגיעו מגויסים חדשים, בעיקר יוצאי האגודות הימיות של "הפועל" ו "צופי-ים" וגם פלמ"חניקים מהפלוגות השונות.

עבורי, כ"עכבר יבשה", בהשוואה ל "ימאים", זה אמר להתחיל מאפס. מבחינה זו, הייתי בעמדה נחותה, אבל מצד שני, עמד לזכותי הוותק בפלמ"ח והתפקידים שמלאתי כמד"ס, מ"כ ומ"מ. מי שבמיוחד גילו כלפי יחס של "כבוד" היו המדריכים ומפקד הקורס. לא, לא קיבלתי שום הנחות במהלך הקורס ולפעמים היה נראה לי שמצפים ממני ליותר מחניכים אחרים.

בקורס, למדנו ותרגלנו, חתירה, מפרשים ומנועים, ציוד ימי, ניווט חופי, שחיה, חוקי ים ותיאוריה ימית בסיסית. זה היה קורס קשה. גרנו באוהלים שהיו פרוצים לרוחות החורף, המים במקלחות היו קרים והאוכל לא היה משהו. המלחמה המתמדת בגלי החוף, ביציאות ובכניסות למפרץ הסלעי של מכמורת, ההפלגות בים הסוער ושמירות הלילה, היו מתישים.

מושב מכמורת באותו זמן, היה רק בן פחות משנתיים והגישה אליו הייתה בעייתית. כביש החוף טרם נסלל וכדי להגיע לכפר ויתקין, היישוב הקרוב, צריך היה לחצות את נחל אלכסנדר שזרם אז בגאון. אני זוכר את הצעדות הלילה שלי למשמר השרון וחזרה, כשהייתי קופץ לפגוש את מירה חברתי. את הדרך של כעשרה ק"מ בכול כיוון הייתי עושה דרך כפר ויתקין וקיבוץ מעברות. ביציאות ובכניסות חזרה למכמורת, הייתי חולץ את נעלי, מפשיל את מכנסי וחוצה את הנחל באזור השפך לים.

את החלק האחרון של הקורס עשינו בקיסריה (קיבוץ שדות ים) ועם סיומו, נבחרנו שבעה מבוגרי הקורס ועוד שלושה ותיקים יותר, לצאת עם סירת משוטים לים, לקראת בואה המצופה של אוניית המעפילים "לנגב".

המאסר ב"קישלה" בחיפה

משלא ראינו את האונייה בים, הערכנו שהיא נעצרה על יד הצי הבריטי והחלטנו לחזור לבסיס. קרוב לחצות, נכנסנו למפרץ כשגבינו אל חוף. משהתקרבנו לחוף, ראינו שאנחנו מוקפים בחיילים בריטים שארבו לבואנו. נעצרנו תוך איום ברובים מכודנים ולאחר חקירה קצרה, העלו אותנו על משאית שהובילה אותנו ל"קישלה" בחיפה. ה"קישלה" – בית המעצר, נבנה על ידי התורכים בתקופת השלטון העות'מני בארץ ישראל. בחקירה, אמרנו שאנחנו חניכים באגודת הספורט הימי של "הפועל" ושבאנו לקיסריה לאימון ימי. הזדהינו בשמותינו ה"מאומצים" ואני עם שלי, מלך גוטרמן.

בקישלה, הכניסו את כולנו לתא גדול בעל תקרה גבוהה ואשנבי אור ואוויר עליונים. צוידנו בשמיכות ובדליים להשתנה ונעזבנו לנפשנו. למען האמת, בגיל שלנו אז, זה לא היה כל כך נורא לישון על הרצפה. לא יותר גרוע משינה על הקרשים בסירה. כבר ביום השני לישיבתנו בקישלה, התחלנו לקבל אוכל מ"מטבח הפועלים" - מסעדת ההסתדרות בחיפה. הייתה הרגשה של פינוק. פה ושם, מצאנו פתקי עידוד חבויים באוכל וידענו שדואגים לנו בחוץ.

את הזמן העברנו בניקיון התא,בשיחות ובמשחקים מאולתרים. על אף שמצב רוחנו הטוב, היינו מוטרדים מהניתוק וחוסר הידיעה על מה שקורה בחוץ ועל מה שיהיה איתנו. באחד הלילות שמענו פיצוצים חזקים מכוון הנמל והערכנו שזוהי פעולת חבלה. התלוצצנו בינינו ואמרנו: לפחות יש לנו אליבי מוצק לגבי הפעולה הזו.

רק אחרי שהשתחררנו, שמענו שבאותו לילה, ב 13 לפברואר 1947, פוצצה חולית החבלה של הפל"ים, שלוש אסדות ששימשו כגשרים צפים להעברת המעפילים לאוניות הגירוש לקפריסין. אחרי ישיבה של עשרה ימים בקישלה, נקראנו לחקירה קצרה, מסרנו טביעת אצבעות ושוחררנו.

חזרנו לקיסריה ונפגשנו עם "יוסוף" (יוסף גדרון מבית השיטה) שהיה אז מפקד הפל"ים. בפגישה, דווחנו על המעצר, על החקירה ועל התנאים. לפני שנפרדנו, התבשרנו אני ועוד שלושה מצוות הסירה, שנבחרנו להישלח לקורס החובלים של הפל"ים שיתחיל בעוד כעשרה ימים ושעד אז נוכל לצאת לחופשה.

את החופשה הקצרה הזאת, החלטתי לנצל לביקור בבית הורי בירושלים להתעדכן, לנוח ולהתנכות מהכינים שדבקו בי בקישלה.

קורס חובלים 4

כמה ימים לפני תחילת הקורס הגעתי לקיבוץ יגור, למחנה שהוקם עבור משתתפי הקורס. קורס החובלים שהיה מעין בית ספר לקציני-ים שנועד להכשיר אותנו לליווי ספינות מעפילים מאירופה לארץ. הרמה המקצועית של הקורס התאימה לדרג של קצין שני, בצי הסוחר.

ביגור, מידי בוקר, היינו נדחסים באוטובוס שיצא מהקיבוץ לחיפה, בדרכנו לקורס החובלים, שהתקיים בבית הספר הימי שליד הטכניון, בהדר הכרמל. בבית הספר, הוקצתה לנו כיתה בה למדנו ותרגלנו את מקצועות הימאות ואת עבודת הניהול והארגון של אוניות מעפילים. הלימודים היו מגוונים וכללו מלבד מקצועות ים כמו, נווטות, חוקי שיוט, מבנה אוניות וכדומה, גם מקצועות עזר כמו, מתמטיקה,טריגונומטריה, גיאומטריה ספרית, אסטרונומיה, אנגלית ועוד. שתי הדמויות הבולטות שעמדו בראש הקורס היו: שמוליק טנקוס שהיה מדריך ימאות ראשי (לימים, מפקד חיל הים) ודב מגן- "ברצ'יק", שהיה מפקד הקורס והדריך בנושאי ההעפלה, כמו הטיפול במעפילים, באוניה וההפלגה בתנאי מחתרת.

את ארוחות הבוקר והערב אכלנו בחדר האוכל של יגור ואת ארוחת הצהרים במטבח הפועלים החביב, אותו המטבח שדאג לנו כשישבנו בקישלה. בהפסקות שבין השיעורים, היינו יורדים לעיתים לחצר בית הספר, לשחק כדור עף, הספורט שהיה אהוב עלינו במיוחד. בערבים, פרט לימי שלישי, בילינו בדרך כלל ביגור, בקריאת חומר ותרגול לקראת היום שלמחרת. ימי שלישי היו שמורים לבילוי מיוחד. גילינו, שבמלון ”וייס" בהדר הכרמל מתקיימת בכל יום שלישי בערב, מסיבת חתונה. לנו, זו הייתה הזדמנות לרקוד ולטעום ממעדני המלון. מידי פעם, במכנסיים כחולים וחולצה לבנה, נסענו קבוצת חברים לחיפה והצטרפנו למסיבה במלון. היינו מנשקים את הכלה ומזדהים כמי שבאים מצד החתן ולוחצים את ידו של החתן כמי שבאים מצד הכלה. אחרי כמה "פלישות", ניגש אלינו בעל המלון ואמר: אני יודע שאתם מהפלי"ם ובאים לכאן לבלות. תמשיכו לבוא כי אתם עושים פה שמח וזה מוציא שם טוב למלון.

כבר בראשית הקורס, הזדמנה לנו פעילות מרגשת. ב 27 לפברואר, לאחר תמרוני התחמקות מאוניות המלחמה הבריטיות, הצליחה אונית המעפילים "חיים ארלוזורוב" להגיע לחוף בת גלים בחיפה. מייד כששמענו שהאונייה עלתה על שירטון, ירדנו יחד עם מאות רבות של חיפאים לחוף בניסיון לעזור בהורדת המעפילים. למרבה הצער, הצליחו הבריטים להשתלט על האוניה ולמנוע את ההורדה..

מידי פעם, במהלך הקורס, היינו סוגרים את הספרים והמחברות ויוצאים להפלגה על ספינות הדייג "עליזה" וה- "כריש" לתרגולי נווטות ושיוט. כותרת של הקורס, לקראת סיומו, הייתה ההפלגה לקפריסין ותורכיה, על היכטה - "חיים ארלוזורב". ה"ארלוזורוב" הייתה ספינת מפרשים של האגודה הימית של "הפועל" ושמשה לה "בית ספר שט". ההפלגה נמשכה כשבוע. שטנו במפרשים ובעזרת המנוע וכל אחד בתורו, "שיחק" את התפקידים השונים, מ"נער סיפון" דרך "מלח", "הגאי", "מכונאי", "נווט" ורב-חובל.

מחלקת מעברות

בסיום קורס החובלים שנמשך כשישה חודשים, נשלחתי להדרכה במחלקת מעברות, עד ליציאתי לאירופה.

במעברות. פגשתי חבורה מעורבת של פלי"מניקים. היו שם כמה מבוגרי קורס 7 וקור החובלים 4 שהכרתי, וכמה ותיקים יותר. כמפקד המחלקה התמנה אורי בן ארי (באנר), שישב איתי בקישלה. כבעלי עבר "יבשתי" הוטל על אורי ועלי לאמן את המחלקה בנשק ובלוחמת שדה.

על פי תוכנית האימונים, היינו צריכים להוציא את המחלקה לא"ש לילה וחיפשנו משימה שתכניס קצת מתח לאימון. אורי הציע שנתקוף את מתחם קורס המ"כים של הגדנ"ע בביתן אהרון (בית ראשונים), ננתק להם את זרם החשמל, נפוצץ את צינור המים, נפרוץ למחנה ונחטוף את אחד החניכים. היה לנו תיק מוכן על המתחם שהתבסס על סיורים ותצפיות שנעשו לפני כן במסגרת האימונים. אני התנגדתי לתוכנית, אבל אורי היה מאוד להוט לבצעה ולא הרפה ממני עד שהסכמתי לה בתנאי שנוריד את השימוש בחומר נפץ. קרוב לחצות, יצאנו עם שתי כיתות, מצוידים למשימה. ה"פעולה" התבצעה כמתוכנן וה"חטוף" נלקח לפרדס סמוך ל"חקירה". בסיום, החזרנו את החטוף לבסיסו וחזרנו לפנות בוקר למחנה מעברות.

כעבור יומיים, בשבת בבוקר, גילה מישהו שהרדיו מהמועדון שלנו, נעלם. החשד נפל על מדריכי קורס הגדנ"ע בביתן אהרון. החברה, רתחו מזעם. "איזו חוצפה" מלמלו. "שהגדנ"ע יעיז להתגנב למועדון ולגנוב את הרדיו שלנו"?. לא היה חסר הרבה שתפרוץ "מלחמת עולם" בין הפלי"ם והגדנ"ע, אבל החלטנו לבלוע את העלבון ולהבליג. אחרי הכול, מה שעשינו לגדנ"ע, גבל בשערורייה.

כשבועיים אחרי הביזיון עם הגד"נע, התמניתי להחליף את אורי, שעבר לתפקיד אחר מחוץ למחלקה. המשכתי בסדרת האימונים וחיכיתי בקוצר רוח לקריאה לצאת לחו"ל.

מהומת החלבה

יום אחד, נקראתי למזכירות הקיבוץ, שם סופר לי על פריצה למחסן "הפרודוקטים" הצמוד לחדר האוכל ועל כיכר החלבה שנגנבה. "אנחנו יודעים שזה מעשה של הפל"ים ואנו עומדים להביא את המקרה לאסיפה הכללית ולהציע לסלק את המחלקה מהקיבוץ. נדהמתי מעוצמת התגובה. ידעתי שקיבוצי השומר הצעיר, לא הכי אוהבים את הפלמ"ח אבל עד כדי כך בגלל כיכר חלבה? ניסיתי להנמיך את הלהבות ובקשתי שיתנו לי קצת זמן לבדוק את העניין.

המקרה, הדאיג אותי מאוד. הפריצה למחסן הייתה בהחלט פסולה בעייני וחששתי מהתפתחות לא רצויה. אחרי ברור קצר גיליתי מי הפורץ. בתיאום עם מזכיר הקיבוץ, הרחקתי אתו מהמחלקה ובזה הסתיימה התקרית.

החקירה במערה

באחד הימים, קיבלתי הודעה מיוסוף, מפקד הפלוגה, לפגוש את משה ריבלין ממפקדי הש"י (שירות הידיעות של ההגנה) ולסייע לו כפי שאתבקש. משה הגיע למעברות וביקש ממני לארגן מקום מתאים לחקירת אחד מאנשי המחלקה שנחשד כמשתף פעולה עם האצ"ל. חיפשתי מקום שיהיה מבודד ומחוץ למחנה. לא רחוק מהמחנה שלנו, בגבעת הכורכר שליד המוסד החינוכי, הייתה מערה, פתוחה בחזיתה, אבל חשוכה בחלקה העמוק.

לקראת ערב, לקחתי את משה למערה והראיתי לו היכן נוכל לנהל את החקירה. המקום מצא חן בעיניו וקבענו לערוך את החקירה כעבור יומיים. בליל החקירה, לקראת חצות, דאגתי להכניס למערה שולחן וכסאות. על השולחן, הצבנו את פנס החקירות המיוחד שהביא משה.

בחצות, העיר אחד המ"כים את הנחקר ובקשו להיכנס למערה באמתלה כלשהי. בחקירה, ישבתי כמשקיף בצד והתרשמתי שהחשד נגד האיש, נופח למדי ושלא היה מקום לחקירה "דרמתית" כל כך.

בשליחות המוסד לעלייה ב'

לקראת סוף יולי 1947, נקראתי למשרדי המוסד בתל אביב, לתדרוך לקראת יצאתי הקרובה לחו"ל.

היה עלי להוציא דרכון ולהשיג ויזה לצ'כוסלובקיה. בתקופה זו, צ'כיה וסלובקיה היו מאוחדות. כדי להוציא דרכון משלטונות המנדט הבריטי, הייתי צריך לייצר סיבה שתוכר כחיונית ליציאתי לחו"ל. הופניתי לרופא המחוזי של קופת חולים בירושלים שהיה איש ההגנה, שנתן לי מכתב המלצה לטיפול במרחצאות המפורסמות של "קרלסבאד" (קרלובי וארי) בצ'כיה, "עקב מחלת צהבת קשה שעברתי".

מכתב זה, בצירוף לבקשה שהגשתי להוצאת הדרכון, עשה את שלו ובתוך שבועיים קיבלתי את הדרכון הפלסטינאי שלי. מצויד בדרכון החדש ובהעתק מכתבו של הרופא,חזרתי למשרד המוסד בשדרות רוטשילד בתל אביב, לטיפול בהשגת הוויזה.

במשרד, נפגשתי עם משה צ'רבינסקי, מנהל המשרד התל אביבי, שעדכן אותי לגבי הטיסה הקרובה לפראג וצייד אותי בשובר לקניית בגדים וציוד אישי אצל "אוסוואלד את האס" - חנות הבגדים האופנתית ברחוב אחד העם בתל אביב שהייתה "המלבישה הלאומית" של שליחי המוסד לעלייה. ערכת הביגוד שסופקה ליוצאים לחו"ל, הייתה סטנדרטית, וכללה בין היתר, חליפה, מגבעת ומעיל גשם. היה די מצחיק לראות את הפלי"מניקים היחפנים, בלבוש אירופאי.

יומיים לפני הנסיעה, קפצתי למשמר השרון להיפרד ממירה ושלחתי לרבקה אחותי מכתב שלתוכו הכנסתי עוגן מתכתי קטן. זה היה סימן מוסכם בינינו שיצאתי לחו"ל.

טסים לפראג

בשדה התעופה בלוד, פגשתי את חברי לטיסה. היינו קבוצה של שנים עשר ימאים, אלחוטאים ורופא ועוד זוג מבוגר מחדרה. המטוס הדו-מנועי שלנו, דקוטה DC3, היה שייך לחברה דרום אפריקנית שסימנה המסחרי היה AFRICAN AIR CRAFT PAN. תחנתנו הראשונה הייתה "אל אדם", דרומית לטוברוק שב- לוב. זה היה שדה צבאי בריטי שנבנה במהלך מלחמת העולם השנייה במדבר המערבי.

נחתנו בשעת הצהריים אחרי בדיקת דרכונים, שתייה וארוחה קלה, חזרנו להמשך הטיסה לתחנה הבאה, ל- מלטה. אחר הצהריים, קרוב למלטה, נקלענו לסערה. אחרי כמה ניסיונות נחיתה ומספר הקפות סביב האי, הצלחנו לנחות. כאן, הודיע לנו הקברניט, שהמשך הטיסה נדחית למחרת בבוקר ושאת הלילה נעביר ב- ואלטה, עיר הבירה של מלטה. בדיעבד, עבורי ועבור כמה מחברי שטרם יצאו מהארץ, הייתה מלטה ה"חוצלארץ" הראשון שלנו. הוסענו למלון במרכז העיר, קרוב לנמל. זה היה מלון יפהפה שנבנה בסגנון הברוק ורוהט בסגנון ויקטוריאני, משהו. בחוץ עדיין היה אור ויצאנו לסיבוב קצר בעיר ובנמל. על אף שגם מלטה, כמו ארץ ישראל, הייתה אז מנדט בריטי, הכול היה שם רגוע ושונה. בשובנו למלון, חיכתה לנו ארוחת ערב מלטזית – ים תיכונית טעימה ויין דרום אפריקני משובח.

למחרת בבוקר, חזרנו למטוס ויצאנו לדרך. הדיילת החיננית, ילידת יוהנסבורג, שנהנתה לפלרטט עם החבורה המחוספסת שהזדמנה לה בטיסה הזאת, ביקשה שנתאזר בסבלנות ואת ארוחת הבוקר נאכל בשדה התעופה של נאפולי. היה שווה לחכות. תדלקנו והמראנו למינכן ומשם לפראג. בהשוואה להיום, כשטיסה לפראג נמשכת ארבע שעות, זה לקח לנו אז, כעשרים שעות. הטיסה עצמה, הייתה מעין טיול בפני עצמו ולא בכדי אני זוכר היום, אחרי שישים ושש שנה, כל כך הרבה פרטים ממנה.

פראג

בפראג, קיבל אותנו בשדה, אהוד אבריאל (איבראל) שהיה אז מנהל "החלוץ" שם, ודאג להסיע אותנו למלון "מטרופול", לא רחוק מהעיר העתיקה.

"החלוץ", הייתה תנועה ציונית עולמית של צעירים יהודים שהתארגנו לעלייה לארץ ישראל. ב 1939, ערב מלחמת העולם השנייה, הורחבה פעולתו של הארגון וניתן לו שמו החדש – "המוסד לעלייה ב'", שפעל במסגרת "ארגון ההגנה". למרות כך, בעוד שהמוסד פעל בחשאיות, המשיך ארגון החלוץ לטפל בפליטים היהודים וייצג אותם כלפי השלטונות השונים באירופה. כאן בפראג, טיפלו בנו אהוד אבריאל ואנשי משרד החלוץ המקומי שדאגו להמשך נסיעתנו, לצרפת ולאיטליה.

מצבה הכלכלי והפוליטי של צ'כוסלובקיה בתקופה זו של אחרי מלחמת העולם השנייה, היה קשה. העוני שרר בכל פינה. הונהג קיצוב במזון, בדלק ובמצרכים אחרים. המפלגה הקומוניסטית הלכה והתחזקה וריח ההשתלטות הרוסית הורגש באוויר.

לארוחת הבוקר, קיבלנו במלון ספל קפה דלוח, לחמנייה וריבה. את ארוחות הצהריים והערב, אכלנו בדרך כלל במסעדות בחוץ, בעזרת תלושי תיירים שקיבלנו במלון. אני זוכר איך בבוקר אחד, אחרי שקמנו מאוחר, יצאתי עם ידידי "מייק" (מיכאל הררי), לחפש ארוחת בוקר. רוב המסעדות שראינו, היו סגורות או עסקו בהכנות לארוחת הצהריים. במסעדה אחת, אולי מתוך אדיבות (הסבר פניך לתייר), הציעו לנו מרק מאתמול. האמת היא, שהכי אהבנו לעצור ליד דוכני הנקניקיות שצצו פה ושם בשעות הערב ולאור הפנס החיוור שהיה תלוי על העגלה, לנגוס בנקניקייה השמנה והעסיסית (השד יודע מאיזה בשר) עם הרבה חרדל ובירה צוננת.

"מייק הנוקם"

עם מייק – (מיכאל) הררי, התיידדתי במטוס בדרך לפראג. פלמ"חניק מפלוגה ד' שעבר קורס אלחוטאים והושאל למוסד כגדעוני – מלווה, באוניות המעפילים. למייק, זה היה סיבוב שני, אחרי שליווה את ספינת המעפילים "שיבת ציון" מאלג'יר. ברגע של נוסטלגיה, אמר לי מייק, שהחליט להציג את עצמו בין החברה, כ "מייק הנוקם" וסיפר לי, שכשחזר לארץ עם ה- "שיבת ציון", מצא שחברתו "הצמיחה לו קרניים" והתחילה לצאת עם מישהו אחר. כנקמה, החליט מייק "לנקום" ולבלות כמה שיותר.

טרזיינשטאט

בעוד שמשרד החלוץ בפראג טיפל בויזות שלנו לארצות המטרה, ניצלנו את הזמן לטייל בעיר היפה הזו ובסביבתה. ביום השני לבואנו לפראג, ארגן לנו המשרד נסיעה למחנה הריכוז טרזיינשטאט. לרובינו, הייתה זאת היכרות ראשונה עם מחנה ריכוז גרמני. על אף שמקום זה, ששימש כמחנה ריכוז של יהודים אמנים, סופרים, מוזיקאים, ומדענים מצ'כוסלובקיה, אוסטריה וגרמניה והניסיון לשוות לו תדמית ייצוגית שתזים את השמועות על מחנות ההשמדה, היה קשה לנו להכיל את מה שראינו.

שירים רוסיים

את פראג, עם הארכיטקטורה המדהימה שלה,הבניינים העתיקים והסמטאות המפותלות, "חרשנו" בהתפעמות. טיילנו לאורך גשר קארל המפורסם, ביקרנו במצודה, במגדל אבק השריפה, ברובע היהודי ועוד. באחת הפינות, "עליתי" על חנות תקליטים שמשכה את תשומת ליבי. על חלון הוויטרינה הודבק פלקט גדול של עם ציור של תקליט ועליו "הפטיש והמגל". נכנסתי ומיד קלטתי - תקליטים רוסיים. "כמוצא שלל רב", עטתי על ערימת התקליטים והתחלתי לחפש שירים רוסיים. הייתי מוכן להשקיע את מעט הכסף שהיה לי בתקליטים האלה בעוד שחברי התפתו לקנות דברי קריסטל או מזכרות אחרות. כמו פיל בחנות חרסינה, נברתי ובחרתי עשרים תקליטים במחיר מצחיק של שתי לירות סטרלינג. בין השירים שבחרתי, היו: "קלינקה","קטיושקה", "המטפחת הכחולה", תחת שמי מוסקבה", עיניים שחורות", ואחרים שגוירו והשתרשו ב"פס הקול" של תנועות הנוער והפלמ"ח, לפני קום המדינה. אלה היו תקליטי בקליט כבדים, דו צדדיים מסדרת ה- 78 סיבובים לדקה. לא יאמן, אבל את חבילת התקליטים הזו, שהייתה כל רכושי באותם ימים, נשאתי איתי ממקום למקום בצרפת, באוניית המעפילים, במלחמת השחרור ואחריה עד שהעברתי אותה לפני כ 25 שנה לעמרי.

קפה הטלפונים

כך קראנו לבית הקפה שגילינו בפראג. זה היה אולם רחב ידיים עם כמאה שולחנות. על כל שולחן, הוצבה מנורה עם אהיל ממוספר ולידה מכשיר טלפון לשיחה פנימית, משולחן לשולחן. באחד הערבים, הלכנו לשם, מייק ואני. תפשנו שולחן אסטרטגי, ממנו אפשר היה לראות מספר גדול של שולחנות על יושביהם. לגמנו מבירת הפילזן שהזמנו והסתכלנו סביבנו. בית הקפה הלך והתמלא באנשים צעירים, והטלפונים היו בפעולה. אתה מחייג לשולחן מסוים, לפי המספר המואר שלו ומדבר עם יושביו מבלי שאלה יודעים עם מי הם מדברים. החלטנו לנסות את העניין וקיווינו שנוכל לפטפט באנגלית. "פרוסים", זו מילת התגובה המקבילה ל "הלו", או ל "בבקשה" כשאתה מצלצל למישהו. עשינו כמה ניסיונות שמעבר ל"פרוסים", לא הניבו דבר. באחת הפינות ראינו שתי בחורות נחמדות והחלטנו לנסות. הפעם הצליח לנו. שתיהן דברו קצת אנגלית והשיחה התפתחה. מייק, הוותיק והמנוסה מבינינו, ניהל את השיחה האנונימית בשלב זה עם "הגבוהה", כך קראנו לה, והציג אותנו כתיירים קנדים. לא עבר הרבה זמן ושתי הבנות הצטרפו לשולחן שלנו. התחלנו לפטפט. הצגנו את עצמינו כ "מייק" ו "בן" והן, "סילבייה" הגבוהה ו"הלנה" הנמוכה סיפרו שהן סטודנטיות לאומנות. כעבור זמן מה, יצאנו מבית הקפה וטיילנו ברחוב. מייק, היה קצת אגרסיבי בניסיונותיו "להתיידד" עם סילביה שהתחמקה ממנו. כשנפרדנו לשלום ובקשנו לחזור ולהיפגש, אמרה סילביה שהיא מוכנה לצאת רק כבת זוגי ושמייק יהיה עם הלנה.

בדרך לפריז

אחרי שבוע מהנה בפראג, הגיע הזמן לזוז. בדרכוני ה"פלסטיני" הוטבעה ויזת "טרנזיט" לצרפת שפרושה היה, כניסה לצרפת כארץ מעבר ויציאה ממנה בתוך שבוע ימים. נפרדתי מהחברים ובמיוחד ממייק, חברי החדש, שאמור היה לצאת לאיטליה. משום מה, במהלך תקופת ההעפלה, או מלחמת השחרור, לא יצא לי לפגוש את מייק או לשמוע ממנו. דרכינו נפרדו ולא היה לי מושג במה הוא עוסק. בשלהי 1989, בעקבות פלישת ארה"ב לפנמה והדחתו של הגנרל נורייגה, התפרסם שמייק הררי הישראלי, היה יועצו והצליח לחמוק מפנמה לפני הפלישה. היום אנחנו יודעים שמייק שרת במוסד והיה מפקד אגף המבצעים המיוחדים - "קיסריה". אחרי שיצא לגמלאות, התבקש להמשיך את הקשרים החשאיים בין ישראל לבין שליט פנמה, הגנרל נורייגה. גם לאחר הפרסום, עברו כמה שנים טובות עד שיום אחד נפגשנו מחדש. זה קרה בכנס הפלי"ם בקיבוץ שדות-ים (קיסריה), לפני כעשר שנים. התחבקנו והחלפנו שאלות וזיכרונות ולבקשתו שלחתי לו את תמונתה של סילבייה מ- 1947 בפראג.

לאחרונה, קראתי את סיפרו האוטוביוגרפי המרתק של מייק הררי בשם "איש המבצעים" ובעוד אני ממשיך בכתיבת זיכרונותיי, נודע לי על פטירתו של מייק.

את היציאה לצרפת, עשיתי ברכבת ביחד עם דן בן-אמוץ "בן כיתתי" בקורס החובלים שהגיע איתנו לפראג. הסיפור על פרג, לא יהיה שלם אם לא אזכיר את "מונית הקיטור" שהסיעה אותנו לתחנת הרכבת. בדרך לתחנה, עצר הנהג בצד הדרך ויצא אל תא המטען. היינו סקרנים וירדנו לראות מה קורה. מה שראינו היה מוזר ביותר. הנהג פתח את מכסה התא, הוציא כמה גזרי עץ וזרק אותם לתוך דוד שריפה שהיה צמוד לאחורי המונית. חיברנו אחד ועוד אחד והבנו שהמונית שלנו נוסעת על קיטור ולא על בנזין. מי היה מאמין?

הנסיעה ברכבת מפראג לפריז ערכה כ 8 שעות. הזיכרון החזק ביותר שיש לי מהנסיעה הזו, הוא העצירה בנירנברג. הרכבת נעצרה בתחנה להורדה והעלאת נוסעים ואנחנו עמדנו והבטנו דרך החלון. ההרס היה טוטאלי. לא היה בית אחד שלא נפגע. מחשבותיי נדדו ליומני המלחמה וכותרות העיתונים של ימי המלחמה. הוצפתי ברגשות מעורבים. הגיע להם לממזרים האלה על מה שעוללו לנו ולעולם, חשבתי. אבל במה אשמים האזרחים הבלתי מעורבים שנקברו בהריסות, שאלתי.

אחר הצהריים הגענו לפריז והתייצבנו במשרד המוסד, שם נפגשנו עם גזבר המוסד, יעקב אשכולי, חבר קיבוץ כפר גלעדי. בתדרוך שקיבלנו, אמר לנו יעקב, שעלינו לחכות מספר ימים בפריז עד להסדרת תעודת זהות מתאימה שתאפשר לנו להמשיך למרסיי ולהשתלב בעבודה. קיבלנו מכתבי הפנייה לחדרים בבתי מלון נפרדים, אם כי קרובים אחד לשני, וגם סכום כסף להוצאות ולבילוי. לפני שנפרדנו כל אחד למלונו, הציע דן, שנצא בערב לרובע פיגאל, לאכול ולבלות. אמר לי שהוא מכיר את הרובע מתקופת שרותו בצי הבריטי, והבטיח שנעשה חיים. עוד אמר, "שמע, מניסיוני, לא כדאי ששנינו נסתובב בפיגאל עם כסף בכיס. אני מציע שהערב, אתה תביא כסף ומחר אני". למרות שהצעתו נשמעה לי מוזרה, החלטתי לסמוך עליו ולהסכים. אחרי הכול, הוא היה מבוגר ממני בחמש שנים ונשמע כ"איש העולם הגדול"

רובע פיגאל

לפנות ערב, נפגשנו בכניסה לתחנת המטרו שהייתה קרובה למלונות שלנו ויצאנו לפיגאל. לא רחוק ממולן- רוז', מצאנו מסעדת דגים קטנה, בה סעדנו את ארוחת הערב. משם, דרך רחובות צרים ומלאי אדם, הגענו ל"לה טברנה", הקברט עליו המליץ דן. קנינו כרטיסים, אולי נכון יותר לומר, קניתי כרטיסים ונכנסנו. הושבנו ליד שולחן לשניים, לא במקום הכי טוב, והזמנו שתייה. מופע הריקודים והאקרובט יקה נמשך עד חצות והיה משעשע. בדרך החוצה מהרובע, הצצנו בכמה בארים ומופעי רחוב ולאט לאט התגלגלנו בחזרה למלון. נדברנו להיפגש שוב למחרת בערב ונפרדנו לשלום.

עוד בארץ לפני יצאתי, הכנתי רשימה של מקומות ש"חייבים" לראות בפריז. בראש הרשימה היה כמובן מוזיאון הלובר ואחריו, מוזיאון רודן, האורנז'רי ועוד. האטרקציות ברשימה, כללו את כנסיית נוטרדם, בית האופרה, כיכר הבסטיליה, הקונקורד, שדרות שאמפס אליזה, שער הניצחון, מגדל אייפל ועוד. ידעתי שאין סיכוי שאוכל לבקר בכל המקומות שברשימה בשהותי הקצרה בפריז, ומה שיישאר, אראה בהזדמנות אחרת.

ביום שלמחרת יצאתי למוזיאון רודן. הייתי סקרן במיוחד לראות את "האדם החושב" ואת "תקופת הברונזה". משם, המשכתי לכיכר הקונקורד לראות את האובליסק המפורסם וטיילתי לאורך שדרות שאמפס אליזה עד לשער הניצחון.

לפנות ערב, יצאתי להיפגש עם דן כפי שנדברנו אבל "הבחור" לא הגיע. חזרתי למלון וטלפנתי אליו למלון ולא הייתה תשובה. בהתחלה,חשבתי שהייתה כאן אי הבנה, אבל אחרי ניסיון עקר נוסף למחרת, הבנתי את ה"קטע" שלו. הבעיה הייתה שמלאי הכסף שלי היה נמוך ונאלצתי להצטמצם.

תאונה במטרו

למחרת, תכננתי לראות את חבצלות המים של מונה באורנז'רי, לטייל קצת בגני טולארי ולבקר בלובר. עליתי על רכבת המטרו בתחנת הבסטיליה שהיה בקרבת המלון ורשמתי לעצמי שאני צריך לרדת בתחנת טולארי.

הקרון בו ישבתי היה די צפוף ורבים נסעו בעמידה. הרכבת עצרה בטולרי, כמה נוסעים ירדו ולא שמתי לב שזו תחנת הירידה שלי. ממש ברגע האחרון, ראיתי את השלט טולארי וקפצתי לדלת. אני זוכר שאמרתי לעצמי שאני מוכרח לרדת כאן, אחרת אסתבך.

משום מה, כנפי הדלת הפניאומאטית של הקרון היו פתוחות חלקית, באופן שיכולתי לצאת רק על צידי. תחילה, הוצאתי החוצה את רגל ימין וכשגופי כבר היה בחוץ, נסגרה לפתע הדלת ותפשה את רגלי השמאלית, קצת מעל העקב. נקלעתי למצב ביש. הרכבת התחילה בנסיעה ואני, באופן אינסטקטיבי, תפשתי בשתי ידי את משקופי הדלתות שהיו פתוחות עכשיו כדי רוחב רגלי, וכגופי צמוד לדלתות, הפעלתי את כל כוחי לפתיחתם. אני עדיין זוכר את הרגע בו אני צמוד לדלתות מבחוץ, מנסה לפתוח אותן ורואה את הנוסעים עומדים ולא מגיבים. כנראה, נכנסו להלם. המאמץ צלח. הדלתות נפתחו, נכנסתי לקרון ומבלי לחשוב הרבה, בעוד הרכבת בתנועה, קפצתי החוצה ומצאתי את עצמי בקצה הרציף, ממש לפני הכניסה למנהרה. בדיעבד, הקפיצה החוצה הייתה טיפשית ומסוכנת ביותר. בעוד אני עומד נשען על קיר הרציף, מנסה להתאושש ולעכל את מה שעבר עלי לפני רגע, ניגש אלי האחראי על הרציף, הציע לי מים וניסה לעודד אותי. אני לא חושב שאוכל לצטט אותו בצרפתית, אבל מה שאמר לי היה בערך כך. "היום נולדת מחדש". הוא סיפר לי שממש לפני שבוע, כאן ברציף, מת סטודנט אחד שנתפש במעילו בדלת הקרון.

למרות ה"כמעט תאונה" במטרו ואחרי שהתאוששתי, החלטתי להמשיך בתכנית ולנסות לשכוח את המקרה ובעיקר לא לעשות שטויות. כשהגעתי בערב למלון, מצאתי הודעה לבוא מחר למשרד. במשרד, השארתי את הדרכון הפלשתינאי שלי וקבלתי במקומו תעודת זהות זמנית שהוצאה על ידי משטרת ההגירה הצרפתית לפליטי השואה. הדרכון שלי, הועבר לשלוחת המוסד שנקראה "עלייה ד" שהחליפה בו את תמונתי בתמונה של עולה שפרטיו התאימו לשלי ושלחה אותו לארץ כ"תושב חוזר". תעודת הזהות שקיבלתי, אפשרה לי להסתובב חופשי בתוך צרפת ללא הגבלה מיוחדת.

עכשיו יכולתי להמשיך בדרכי למרסיי, מקום הריכוז של אנשי הפלי"ם והגדעונים. קיבלתי כרטיס רכבת מפריז למרסיי ומעט כסף לדרך.

במשרד, פגשתי את "טוסקה" (יוסף שורצמן) שהגיע בינתיים מפראג והיה גם הוא בדרך למרסיי. החלטנו לבלות יחד את אותו אחר הצהרים, לפני הנסיעה, ולעלות על מגדל אייפל.

ברכבת למרסיי

ארבע עשר שעות, נמשכה הנסיעה ברכבת הלילה מפריז למרסיי. נגמרו הבילויים. עכשיו צריך להתחיל לעבוד. מהתחנה במרסיי,לקחנו מונית ונסענו למשרד "החלוץ", לפגישה עם מנהל המשרד,חנן גייסמר, חבר קיבוץ אשדוד יעקב. אחרי השיחה עם חנן וההכרות עם צוות המשרד יצאנו למחנה, MAZARGUES, שם התרכזו פעילי העלייה. לא יאומן !!! היום נמשכת הנסיעה ברכבת המהירה מפריז למרסיי - 3 שעות בלבד!

מחנה MAZARGUES, שכונה בפי החברה "מזרע", כלל מספר בתי אחוזה שנשכרו על ידי "החלוץ", למגוריהם ופעילותם של הימאים, האלחוטאים,מתנדבי חו"ל, אנשי רפואה ומרכזי מחנות הפליטים באזור. "מזרע" שמשה מרכז פעילות מגוון שכללה, הכנת אוניות מעפילים, העלאת המעפילים עליהן, תחנת קשר אלחוטי, ארגון וניהול מחנות הפליטים באזור, שרותי רפואה למחנות ועוד. מחנות הפליטים באזור, שימשו לקליטת הפליטים היהודים שנאספו מארצות מזרח אירופה, גרמניה וצפון אפריקה והכנתם לעלייה. הגדול שביניהם היה "GRAND ARENAS" שהיה סמוך ל"מזרע" ואכלס למעלה מאלף איש והוא נוהל באותו זמן על ידי קבוצת סטודנטים ישראלים שלמדו אז בצרפת ובשוויץ. במקור, שימש המחנה הזה, את הצבא הצרפתי.

במזרע, פגשתי חברים מהפלי"ם ומהפלמ"ח, והשמחה הייתה גדולה. היו שם, קובה, אורי, דודל'ה, ביבר, פאבי, שאול ומוקה מהפלי"ם, מיקו, שוש, זקי, ויקו ומרגה מהאלחוטאים.

כמה ימים אחרי שהגעתי ל"מזרע", פגשתי את דן בן-אמץ שהגיע בינתיים מפריז. "לאן נעלמת לי",שאלתי", "זוכר את ההסדר שהיה לנו" אמרתי. "יופי לראות אותך מלך" ענה דן. "חיפשתי אותך בפריז ואמרו לי שנסעת למרסיי". חייכתי לעצמי והחלטתי לשכוח מהעניין.

עבורינו, היה מחנה "מזרע" מחנה מעבר. מישם יצאנו למחנות סביב מרסיי, להכין את המעפילים לעלייה ושם חיכינו לשיבוצינו באוניות.

ספינת המעפילים – "עלייה"

ב 5 לנובמבר 1947, יצאתי עם עוד כמה ימאים למחנה BANDOL ל "העמסה", כך קראנו להעלאת המעפילים על האוניה. ב-BANDOL המרוחקת כשישים ק"מ ממרסיי חיכו כמאתיים איש לעליה על ספינת המעפילים "עלייה".

במחנה, נפגשנו עם מוישה אורי (אורי גורן), מפקד המחנה ושמענו על ההכנות ל"העמסה".

לקראת ערב, נערכו המעפילים ברחבת המחנה, כל אחד ותרמילו לתדרוך אחרון לפני היציאה. עברנו לבדוק את מוכנותם ואת ציודם שהוגבל ל 40 ק"ג. לאחד המעפילים אליו ניגשתי היה תרמיל ענק ששקל לפי הערכתי יותר מ 60 ק"ג. אמרתי לו באידיש עילגת "אתה לא יכול לקחת משקל כזה, אתה חייב לוותר על משהו". האיש הסתכל עלי במבט כעוס ואמר משהו באידיש שלא כל כך הבנתי. זה נשמע כמו, לך לעזאזל ואל תבלבל לי את המוח. ויתרתי והלכתי הלאה. עם חושך, יצאנו לדרך. הלכנו בטור ארוך ומתפתל כ- 6 ק"מ עד למפרץ בו עגנה ה"עלייה". אחרי מנוחה קצרה, נכנסנו למים ומתחנו את חבל הקשירה מהאוניה לחוף. מי שזרק לי את החבל מהסיפון, היה לא אחר, מאשר, יאיר ברקר ידידי, מפקד האוניה. זו באמת, הייתה פגישה מרגשת שנחרטה בזיכרוני.

בעזרת סירה שהורדה מהספינה, התחלנו להעביר את המעפילים מהחוף לאוניה. המשיכה בחבל אימצה מאוד את שרירי ידיי והרגשתי מותש. למרות הקור והבגדים הרטובים, החזקתי איך שהוא מעמד וכשהסתיימה ה"העמסה" הייתי על סף היפותרמיה והחברים עטפו אותי בשמיכה ומזגו לי כוסית קוניאק. אחרי מנוחה קצרה, התאוששתי וחזרתי למחנה. תהיתי, מה הביא אותי לאפיסת הכוחות. כנראה שבשל ההתרגשות מפעולת ה"העמסה",לקחתי על עצמי יותר ממה שיכולתי באותו ערב.

"סידור עבודה"

כמה ימים אחרי שובי מבנדול, קראו לי, דודל'ה (דוד בן חורין) וביבר (שאול ביבר), "סדרני העבודה" של צוותי הימאים והגדעונים. את דודל'ה שהיה איש פלי"ם ותיק, לא הכרתי לפני כן בעוד שביבר היה מדריך שלי בקורס המד"סים בחפציבה ובקורס המ"כים בג'וערה. בפגישה נאמר לי, שביחד עם חנן מהחלוץ, הוחלט להטיל עלי להקים מחנה מעפילים חדש ל 400 איש, על חוף איזור AUDE, בין NARBON ל PERPIGNAN. הרעיון היה לצאת מאזור מרסיי, בו התרכזה פעילות העלייה בשנתיים האחרונות ולעבור למקום שיהיה רחוק מעיניו הבולשות של המודיעין הבריטי. האזור שנבחר היה מרוחק כדי 300 ק"מ ממרסיי, באחוזה נטושה על יד LA FRANQUI, קרוב לים. סוכם, שבשלב קליטת האנשים במחנה, יצטרף אלי חברי הטוב מקורס החובלים, אורי רביקוביץ שיהיה סגני, רופא בשם קליין ואחות בשם פרידה. את תיאום הביצוע היה עלי לעשות עם משרד החלוץ במרסיי, שסיפק לי סיוע לוגיסטי ומימון להקמה ולאחזקה של המחנה.

המשימה שהוטלה עלי באה לי בהפתעה. ברגע הראשון, לא ידעתי איך לאכול אותה. מצד אחד, ניתוק מהחברים במרסיי ומצד שני, אתגר והזדמנות לעשייה של ממש. כמו בעבר, גם הפעם, החלטתי לקחת את המשימה שהוטלה עלי, בכל הרצינות, ולעשות את המיטב. עוד באותו יום, נסעתי למשרד החלוץ להתנעת התהליך. סוכם שאצא בעוד כמה ימים ל LA FRANQUI ביחד עם האיש שטיפל בשכירת האחוזה ועם הנהג – עוזר, שיעבוד איתי במהלך ההקמה ובאחזקת המחנה.

ביציאה ממשרד החלוץ, פגשתי את יהודית הג'ינג'ית שבאה, כמו הישראלים האחרים, לבדוק אם קבלו מכתבים מהארץ. היה לה יהודית כול מה שבחורה צריכה כדי שאסמפט אותה – חיוך של טוב לב וג'ינג'ית. מאז ומתמיד חיבבתי את הגזע הג'ינג'י – משהו גנטי שירשתי מאימי. היה לנו הפל"ימניקים רספקט אל יהודית שהתנדבה ל- A.T.S., חיל הנשים בצבא הבריטי בזמן מלחמת העולם השנייה ועכשיו – כאחות מוסמכת למפעל ההעפלה. יצאנו יחד לאכול צהרים.

ילקוט הכזבים

היו לי עכשיו כמה ימים עד לנסיעה. נפגשתי עם אורי שכבר ידע שהוא עומד לחבור אלי לLA FRANQUI . בערב יצאנו יחד לעיר. בעוד אנחנו מטיילים לאורך הרחוב הראשי ה CANABIER, שמנו לב שבאחת הפינות החשוכות, עמדו שתי נערות שניסו לעורר את תשומת ליבנו והשמיעו קולות לחשוש לכיוונינו. צחקנו והמשכנו ללכת. "זה נשמע כמו פסס, פסס, בא"ש לילה", אמרתי לאורי. הסיפור הזה, התגלגל איך שהוא בין החבר'ה ועם הזמן הפך לאחד הצ'יזבטים בספרם של חיים חפר ודן בן אמוץ, ב "ילקוט הכזבים".

בצד הסיפור והאיור, מופיע הסבר לראשי התיבות – א"ש, האומר כך:

א"ש – אימון שדה. אימוני השדה בהגנה כללו אימוני פרט ואימון יחידתי בשדאות, ניצול פני הקרקע לשם תנועה, הסתר ותצפיות, ירי ומחסה מאש אויב, מבני קרב ולחימה.

הביקור באחוזת לה-פרנקי היה קשה. מצאתי אחוזה עזובה ומוזנחת שכפי הנראה שננטש במהלך מלחמת העולם השנייה. אופי המקום רמז על מחנה נופש כלשהו שכלל בתי מגורים, חדר אוכל ומטבח, מחסנים ועוד. בתוך שבועיים הייתי חייב לנקות את המקום ולהכינו לקליטת העולים. עברנו ממבנה למבנה, בדקנו את החדרים, את מערכות המים, החשמל וערכנו רשימות תיקונים, ציוד והספקה. בדרך חזרה למרסיי סרנו למשרדי חברת ההשכרה בנארבון והעברנו להם את דרישותינו. סוכם, שאני והנהג נגיע כעבור כמה ימים לאחוזה לפקח על התקדמות העבודה.

חזרתי למרסיי לסידורים והתארגנות לקראת יציאתי ל LA FRANQUI. במשרד החלוץ במרסיי, תודרכתי בכל הקשור לניהול המחנה, החל מאספקת הציוד, המזון, הביגוד, שרותי רפואה, וכלה בקשר עם המשרד במרסיי ובפריז ועם השלטון המקומי. קיבלתי חבילה שמנה של פרנקים להוצאות שוטפות.

את היומיים שנשארו לי במרסיי, ניצלתי לסיור במחנות המעפילים שבאזור, בעזרתן של שתי יהודיות – צרפתיות שעבדו במשרד.

לה פרנקי La Franqui

מצויד במזוודת "אוסוולד את האס" בבגדי, בחבילת התקליטים הרוסיים שקניתי בפראג וכמה ספרי אומנות מפריז, עליתי על הרכבת לנארבון. בנארבון חיכו לי הנהג וטנדר הפז'ו המרופט שהוצמדו לי, להסיע אותי למחנה. משום מה, אינני מצליח להיזכר בשמו של הנהג, על אף שאני זוכר היטב את פניו ובמיוחד את שפמו.

הנסיעה ל- לה-פרנקי נמשכה כשעה. כבר בכניסה יכולתי להבחין בשיפור. השטח היה נקי, שער הכניסה צבוע ופועלים רבים שוטטו בין ובתוך הבתים עסוקים בהתקנות אחרונות ובצביעה. כמודל לארגון החיים במחנה, בחרתי בקיבוץ כפי שהכרתיו. התחלתי בחלוקה ובהקצאה של יחידות המגורים בהתחשב בגודל, בהרכב ובאופי המשפחות. קבעתי את סדרי העבודה במטבח ובחדר האוכל, וארגנתי את נושא הרחצה והסניטציה, המרפאה, המכבסה, מחסן הבגדים וחדרי הלימוד והמשחק לילדים.

עבודות השיפוץ והתקנת הציוד הושלמו במועד והיינו מוכנים לקליטת העולים. אורי סגני, ד"ר קליין ופרידה החובשת הגיעו למחנה ונכנסו מיד לעניינים. קליטת העולים התנהלה ללא תקלות מיוחדות. האנשים הגיעו בקבוצות ממחנות שונים. הקבוצה הגדולה מנתה קרוב ל 250 גברים, נשים וילדים והתחלקה בין יוצאי מרוקו, טוניס ואלג'יריה. הקבוצות האחרות היו קטנות יותר, מבוגרים וצעירים, יוצאי רומניה, הונגריה ופולין שעברו דרך גרמניה.

מבין הצעירים במחנה, בעיקר מיוצאי צפון אפריקה, נמצאו מספיק מתנדבים לעבודות המטבח, חדר האוכל, הניקיון, המכבסה, השמירה והטיפול בילדים והחיים במחנה נכנסו לתלם.

כשבועיים לאחר הגעתם של העולים למחנה, קבלתי תגבורת. למחנה הופיע בחור צעיר, כבן 17, ואמר שנשלח על ידי החלוץ לעזור. הבחור שהציג את עצמו בשם הרש'ל, דיבר צרפתית רהוטה ומעט עברית. כילד וכנער, עבר הרש'ל את המלחמה בבלגיה והיה בין מעפילי האקסודוס שהוחזרו על ידי הבריטים לצרפת. הוא היה בחור נעים הליכות, אינטליגנטי ומלא מרץ ובמחנה היה לי לעזר רב. עם קום המדינה, עלה הרש'ל (צבי תירוש) לארץ, התגייס לחיל הים והגיע לדרגת תת אלוף.

ד"ר קליין

מכל מה שידעתי על ד"ר קליין היה שהוא רופא רווק,בגיל העמידה, יליד רומניה ששרד את השואה והתנדב לעזור במחנות הפליטים. היינו מאוד מרוצים מצירופו לצוות, שכן היינו רחוקים ממרכזי רפואה בהשוואה למחנות שבאזור מרסיי. יום אחד, כרעה ללדת אחת הנשים במחנה. היה מאוחר מדי להזמין אמבולנס או להסיעה לבית החולים בנארבון והתנחמנו בכך שד"ר קליין יעזור לה בלידה במרפאה. היינו דרוכים וציפינו לשמוע שהלידה תעבור בשלום. מה ששמענו היה מדאיג. נאמר לנו שהתינוק שנולד אינו נושם וכולו כחול. רצנו אורי ואני למרפאה וראינו את ד"ר קליין מחזיק בידו האחת ברגלי התינוק כשראשו כלפי מטה וסוטר לו קלות בעכוזו, בידו השנייה. בעוד אנחנו תוהים לפשר הדבר, שמענו לפתע קול בכי שפרץ מפי התינוק ונשמנו לרווחה. לימים, שמעתי מאורי, שאחרי שיצאתי עם העולים לאוניית המעפילים, חזרו הוא ו- ד"ר קליין למרסיי, שם עבד איתו במרפאה ששרתה את מחנה הגדול של גרנד ארנס. אורי, שנמשך למקצוע הרפואה ויותר מאוחר למד רפואה, גילה תוך כדי העבודה עם ד"ר קליין, שהוא מתחזה ואיננו כלל רופא. התברר שקליין עבד כאח במרפאה כלשהי בגרמניה וכשהגיעה למרסיי, החליט להציג את עצמו כרופא. על אף שיגרת החיים הנינוחה יחסית במחנה, לא חסרו אירועים. הנה כמה מהזכורים לי.

גבינת הצ'דר

אחד ממצרכי המזון החשובים במחנה, היה גבינת הצ'דר שהיינו מקבלים מידי פעם, מארגון הג'וינט בארצות הברית. אלה היו ככרות גדולות של גבינה בצבע צהוב חלמוני,בעלת טעם חריף משהו, שלא היה מוכר ליוצאי צפון אפריקה שבמחנה. יום אחד, הביא לנו אחד מעובדי המטבח, מכתב מ "זקני השבט", כתוב באותיות רש"י שפתח ב- "למעלת האדונים, מלך ואורי, אנו מתכבדים לבקשכם..........". לצערי, איבדתי את המכתב היפה הזה, אבל תוכנו זכור לי היטב. במכתב, התלוננו הכותבים שגבינת הצ'דר, אותה מגישים בחדר האוכל כמעט מידי יום, אסורה למאכל משום שהיא מכילה בתוכה חלב ושעווה. מה עושים, שאלתי את אורי ואת עצמי. הגבינה, הייתה מרכיב תזונתי חשוב וזמין וחבל היה לוותר עליו. לא ידעתי בדיוק מה לעשות אבל ביקשתי להיפגש לשיחה עם כותבי המכתב. עוד באותו ערב, נפגשנו בחדר האוכל, קצת לפני הארוחה ושאלתי אותם, "מניין אתם יודעים שהגבינה הזו מכילה חלב". תשובתם הייתה " רואים את זה על הגבינה שהיא מאוד צהובה ושמנה".

ניסיתי להסביר שזו גבינה אמריקאית שמיוצרת עבור הג'וינט בהשגחת הרבנות שם ושהיא כשרה למהדרין. כשנוכחתי שאינם משתכנעים, צץ במוחי רעיון ואמרתי להם "בואו נעשה ניסוי ונבדוק אם יש או אין חלב בגבינה. הדלקתי נר שבת שהיה באחת המגירות והתחלתי לחמם את הגבינה. לאחר כמה דקות התחיל הנר להגיר את החלב ממנו הוא עשוי בעוד שעל הגבינה הופיע כתם פיח בלבד. "אתם רואים" אמרתי להם, הנה ההוכחה שאין בגבינה חלב כפי שיש בנר. הניסיון הדהים אותם ובעקבותיו הכריזו שגבינת הצ'דר כשרה למאכל.

"הטנדר נוסע"

אחר הצהרים, אני מסתובב בחצר המחנה ופוגש את הנהג המשופם שלי, שזה עתה חזר עם הטנדר מקניות בנארבון. תגיד, אני אומר לו. מה דעתך ללמד אותי לנהוג. בושה, אני, בן עשרים עוד מעט ומעולם לא נהגתי מכונית.CA VA, הוא אומר לי. זה קל. בוא נצא מחוץ לשער ואני אראה לך איך לנהוג. יצאנו, עשינו כמה סיבובים, למדתי איך להתניע, להכניס למהלך, לעצור ולצפצף. עכשיו אמרתי לו, חכה לי כאן על יד השער ואני אצא לסיבוב קטן בעצמי. התחלתי לנסוע. הכביש היה ריק ולא הייתה כל בעיה. במרחק של כק"מ מהמחנה הייתה הצטלבות עם מסילת ברזל. כשהתקרבתי לפסים התחילה הטנדר לקרטע ונעצר ממש על הפסים. יצאתי מהטנדר, הסתכלתי סביבי ולא ראיתי איש. התחלתי לדחוף והטנדר לא זז. הסתכלתי מסביב בתקווה למצוא קורה כלשהי ליצירת מנוף ולא מצאתי. חזרתי לדחוף ולפתע שמעתי מרחוק את צפירת הרכבת המתקרבת.

נכנסתי ללחץ. הפעלתי את כל כוחי והופ, הטנדר נחלץ מהפסים והתגלגל החוצה. נשמתי לרווחה. השארתי את הטנדר בצד הכביש והתחלתי לצעוד בדרך למחנה. הנהג שדאג לי, התחיל ללכת לקראתי וכשנפגשנו סיפרתי לו מה קרה. הגענו למכונית ואחרי כמה ניסיונות וטיפול במאייד, הוא הצליח להתניע את הטנדר. חזרנו למחנה כאילו לא קרה שום דבר.

ביקור הג'נדרמארי

יום אחד, אחרי ארוחת הצהריים, ישבנו אורי ואני בחדרנו, שהיה גם המשרד שלנו, ושמענו דפיקה בדלת. בפתח, עמד אחד העוזרים שלנו ואמר ששני ג'נדרמארים נכנסו לחצר ורוצים לדבר עם מנהל המחנה. יצאנו החוצה לקראתם, הצגנו את עצמנו והזמנו אותם להיכנס ל"משרד". בחדר היו שתי מיטות, די מסודרות, ארון בגדים, שלחן וכמה כסאות. הג'נדרמרים, בתלבושתם האופיינית הציגו את עצמם.

האחד, קצין בדרגת סרו (CAPTAINE) עם 3 פסים וקצין בדרגת סגן משנה (SOUS LIUTENANT) עם פס אחד.התיישבנו על הכיסאות ואחרי שהם דחו בנימוס את הצעתנו לקפה, בקשו לראות את תעודות הזיהוי שלנו.

הסרן, אמר לנו שזהו ביקור היכרות עם המחנה החדש שלנו ושמתפקידו לוודא שהוא מתנהל על פי החוק ולהגן עלינו במידת הצורך.

השיחה התפתחה בכיוונים שונים ולפתע, ללא כל קשר למה שנאמר, שאל אותי הסרן אם אני מחזיק כאן בכלי נשק. תהיתי אם זו שאלת קיט-באג, או חשד מבוסס. אחרי היסוס קל, חייכתי ואמרתי, QUI (כן) וניגשתי לארון הבגדים להוריד את האקדח שהיה מונח על גגו. הוא הסתכל על האקדח הבראונינג שמסרתי לו ושאל. לשם מה אתה מחזיק באקדח. הסברתי, שקיבלנו על עצמנו לטפל ולדאוג לכ 400 הפליטים שבמחנה, צעירים, מבוגרים, נשים וילדים והאקדח הוא כלי הגנה לשעת חירום.

עוד אנחנו באווירת המתח סביב האקדח נכנס הנהג שלי לחדר ואמר בצרפתית, שהטנדר מקולקל ולא יוכל להביא את הלחם מהמאפיה. זה היה פנצ'ר רציני. הלחם, היה מרכיב חשוב בארוחת הערב ובלעדיו יהיה קשה להסתדר. בספונטניות גמורה, פניתי אל שני הקצינים והסברתי להם את הבעיה. משנוכחתי שאינם אדישים לתקלה, העזתי ושאלתי אותם אם יסכימו לצאת איתנו לכפר השכן להביא את הלחם. הפעם, הבכתי אותם. להפתעתי, הם הסכימו ואף נראו מתלהבים לעשות זאת. הסרן החזיר לי את האקדח ואמר, שמור עליו. יצאנו, שני הקצינים, אורי, הנהג ואני במכונית של הג'נדרמארי לכפר. במאפייה, התארגנו בשורה והתחלנו להעביר את הבאגטים מיד ליד (כמו בלוקים בבנין) אל תוך המכונית. מאובקים ומחייכים, עלינו על המכונית וחזרנו למחנה. אין ספק שהייתה זו חוויה נדירה, לנו ולא פחות לצרפתים. ללא הכנה וכוונה, הם מצאו את עצמם עושים מעשה אנושי מרגש.

נפרדנו מהקצינים בלחיצות ידיים חמות ולפני שפנו להיכנס למכוניתם, לקח אותי הסרן הצידה, וסיפר לי שהגיע למחנה בעקבות עדותו של אדם המתגורר במחנה ש"לכלך" עלינו. הוא אמר לי שהתרשם מאוד מההתנהלות שלנו ושלא אהסס לפנות אליו אם אזדקק לעזרה. לפי התיאור שנתן לי, ה"מלכלך" הוא איש בשנות החמישים, נמוך, שיער דליל ושתום עין. לא היה קשה למצוא אותו. האיש, שהיה מוזר בהתנהגותו, סיפר שהוא יהודי, יליד מצרים שנקלע לצרפת ערב הכיבוש הגרמני ונלקח למחנה ריכוז בגרמניה. אחרי שיחה איתו והתייעצות עם המשרד במרסיי, שלחנו אותו למחנה אחר ליד מרסיי.

סיור חופי

במקור, הרעיון להתרחק מאזור מרסיי, הביא גם בחשבון אפשרות לפתוח חזית חדשה לעגינה והעלאת המעפילים מהחוף מול לה פרנקי, אבל אחרי בדיקה מעמיקה, התברר שהדבר איננו אפשרי. באחד הימים, במהלך בדיקות החוף שעשינו, יצאנו אורי ואני לסיור בקטע הדרומי יותר של החוף, קרוב לפרפיניאן. בדרך, הצצנו לכמה ממערות החוף שנתגלו לנו. באחת המערות שאליה נכנסנו, מצאנו מקלע כבד, שבור וחלוד, מעוגן לרצפה וסביבו שברים של ארגזי תחמושת ותרמילי כדורים. תמונה סוריאליסטית, כאילו מלחמת העולם בתוקף. מהאופה בכפר שמעתי, שבשלב מסוים של המלחמה כשהגרמנים חשבו שפלישת בנות הברית תבוא מצפון אפריקה, הם התפרשו לאורך החוף באזור פרפיניאן, בנו עמדות הגנה והציבו תותחים ומכונות ירייה. כנראה, שמה שראינו במערה, היה שריד של אותו מערך.

רומן אפלטוני

את שיחות הטלפון שלי מהמחנה ב לה-פרנקי למרסיי או לפריז נהגתי לעשות מאוחר בערב. כדי להתקשר אל מחוץ לאזור, הייתי חייב להיעזר במרכזיה של נארבון. לפעמים, הייתי צריך להמתין זמן מה עד שייווצר הקשר ולפעמים הייתי צריך לחזור ולחדש את הבקשה כאשר מהצד השני לא הייתה תשובה. עם הזמן, שמתי לב שאני חוזר ומדבר עם אותה מרכזנית ושהיא כבר מזהה אותי לפי המבטא הצרפתי שלי, שמה היה ג'קלין.

ערב אחד קרוב לחצות, התקשרתי למרכזיה ו"עליתי" על ג'קלין. המספר שבקשתי היה תפוש וחיכיתי על הקו. תוך כדי המתנה, התפתחה בינינו שיחה. ויתרתי על הקשר עם המספר אליו רציתי להתקשר והמשכנו בשיחה. היא סיפרה לי שהיא סטודנטית לפסיכולוגיה באוניברסיטה של נארבון ועובדת במשמרות ערב במרכזיית הדואר. סיפרתי לה שאני יהודי,יליד פולין ושכשפרצה המלחמה, הייתי בן 14 וכשהגרמנים נכנסו לעיר, ברחתי עם עוד חבר ליער ויחד עם עוד צעירים שפגשנו הצטרפנו לפרטיזנים וכך שרדנו את המלחמה. סיפרתי לה על המחנה ב לה-פרנקי ועל השאיפה שלנו להגיע לארץ ישראל. הסיפור, כנראה נגע לליבה והיא סיפרה לי שאבא שלה פעל מחתרת הצרפתית ב RSISTANCE"" ונפצע בהיתקלות עם גרמנים. השיחה, נמשכה שעה ארוכה ובסיומה, קבענו לחזור ולדבר למחרת. כך, מפעם לפעם היינו משוחחים בטלפון בשעות המאוחרות של הלילה, לפעמים ביוזמתי ולפעמים ביוזמתה. באחת השיחות הפתיעה אותי ג'קלין כשאמרה שהיא רוצה לשיר לי. אהבתי לשמוע את קולה והחמאתי לה. הסיפור הזה נמשך עד לעזיבתי את לה-פרנקי, ונשאר בזיכרוני עד היום.

עברו כחודשיים מאז שפתחתי את מחנה LA FRANQUI, ולקראת סוף ינואר, נתקבלה ההוראה המיוחלת, להיערך ליציאה אל ספינת המעפילים "לקוממיות" שתחכה לנו ב 8 לפברואר 1948 במפרץ ליד סאן טרופז שבריוויירה הצרפתית.

בדרך להפלגה על ה "לקוממיות"

על פי התכנית, היה עלינו לעזוב את המחנה ב 5 לפברואר בערב, יומיים לפני מועד ההפלגה, לעצור למנוחה באחד ממחנות החלוץ ליד מרסיי, ובאשמורת הבוקר, להמשיך לסאן טרופז, להפלגה. הנסיעה תוכננה להתבצע בשעות הלילה, בשיירה של 12משאיות שהותאמו להובלת נוסעים. תפקידי היה, ללוות את השירה לסאן טרופז, להעלות את המעפילים על ה "לקוממיות" וללוות אתוה לארץ.

יום לפני מועד היציאה מהמחנה, פרצה שביתה ארצית של נהגי המשאיות וחששנו שלא נוכל להגיע לספינה. אנשי המוסד, בפריז ובמרסיי, נרתמו לטפל בבעיה ובזכות הקשרים הטובים עם האיגודים המקצועיים של צרפת, קבלנו אישור מיוחד להעביר את השיירה לספינה.

ואכן כמתוכנן, עלינו על המשאיות ויצאנו לדרך. את 300 הק"מ בין המחנה למרסיי עשינו במשך כשבע שעות. מטולטלים במשאיות סגורות, בחושך ובצפיפות, עברנו דרך "מונטפלייה", "נים" ו"ארל" ולקראת בוקר הגענו לאזור מרסיי. בדרך מידי פעם, עצרנו לחילוץ עצמות והתרעננות. נסיעה לא קלה. אחרי מנוחה ושינה חטופה באזור מרסיי, בשעות הקטנות של הלילה השני, יצאנו לסאן טרופז, לעליה על ה "לקוממיות".

העלייה על ה "לקוממיות"

במפרץ קטן, קצת מערבה מסאן טרופז, במרחק של כ 150 מטר מהחוף, עגנה ה"לקוממיות". ראינו אותה כשירדנו מהמשאיות. בשקט ובמהירות ובתוך זמן קצר היינו על החוף מוכנים לעליה. מיד, עליתי על הספינה ופגשתי את אבנר גלעד, מפקדה. אבנר, שכינויו היה "הסקנדליסט", שהיה מדריך שלי בקורס מפקדי הסירות במכמורת והיחסים בינינו היו טובים. סיכמנו על סדר העלאת האנשים שהבאתי איתי, כאשר על הספינה כבר היו כ 300 מעפילים מאזור מרסיי. את העלאת אנשי לספינה, עשיתי בעזרת ארבעת סירות גומי וחבלים שנמשכו מהאונייה, ובתוך שעה, היו כולם על הסיפון.

עוד בינואר, כשהודיעו לי שאני מיועד ללוות את ה "לקוממיות" ביחד עם אנשי מ- לה פרנקי, שמחתי מאוד. היה לי חשוב לסגור מעגל עם האנשים שקלטתי במחנה שהקמתי ב לה פרנקי וללוותם ארצה ולא פחות, לחזור לארץ ולקחת חלק במלחמה שפרצה.

ההפלגה

ב 8 לפברואר 1948, לפנות עלות השחר, הרמנו עוגן ויצאנו לדרך. תכנון נתיב ההפלגה לקח בחשבון את הסערות המתחוללות בים בתקופה זו של השנה ואת גיל האונייה ובשל כך, להתקרב, לחוף עד כמה שניתן. הנתיב שנקבע, היה: סאן טרופז, צפון קורסיקה, מיצר מסינה, צפון כרתים, האי קארפאטוס, צפון קפריסין, כף אנדראה. קורס לכיוון בירות ושינויו לכיוון הארץ.

שמה המקורי של ה"לקוממיות", היה SETTI FRATELI (שבעת האחים). היא נבנתה באיטליה ב 1927 ונסעה בדגל איטלקי. זו הייתה ספינת עץ בעלת שלושה תרנים ומנוע דיזל - ANSAKDO איטלקי בגודל 200 כוחות סוס. אורך הספינה היה כ 50 מטר ומהירותה כשבעה קשר ימי.

צוות הספינה האיטלקי כלל את רב החובל, הקצין הראשון, שני מכונאים, ארבעה מלחים וטבח. בצד הישראלי היו אבנר ואני המלווים, אהרל'ה (אהרון מיכאלי) האלחוטאי, רופא יהודי מתנדב, מאנגליה, מרים, אחות ישראלית ושני מתנדבים יהודים מארצות הברית.

חלוקת העבודה בין אבנר לביני הייתה מובנת מאליה. הוא בחלק הימי ואני עם המעפילים, שמספרם הכולל היה 699, משפחות, בודדים וילדים.

רוב המעפילים שוכנו במחסן הגדול שחולק ל 6 בלוקים, בהם הותקנו קומות של דרגשים, חלקם מצינורות מתכת ורשתות וחלקם מעץ. לכל אדם הוקצה שטח של 180 על 50 ס"מ. במחסני החרטום מוקמו מרפאה ובית חולים עם כשמונים מיטות. המטבח מוקם על הסיפון בחרטום והשירותים הסניטריים ושוקתי הרחצה, מוקמו על הסיפון במרכז. למרות התנאים הקשים, הן בשל הצפיפות והן בשל הסערות התכופות, התנהלו החיים והעבודה על האונייה באופן נסבל. היה לנו מספיק מזון ומי שתייה ובמעט הימים השקטים, מילאו גדשו המעפילים את הסיפון ונשמו לרווחה.

לידה על הספינה

בדרך, קרוב לכרתים, כרעה אחת הנשים על האונייה, ללדת. למרות המדיניות והפיקוח למנוע לידות בספינות המעפילים, הצליח האישה הסתיר את הריונה המתקדם ולעלות להפלגה. למזלה ולמזל כולנו, זה קרה בים שקט יחסית והלידה במרפאה עברה בשלום. פינינו לאם ולתינוקת חדר נוח באיזור מגורי המלחים בירכתיים, הרמנו כוסית והמשכנו בדרכינו.

הסערות שבדרך

ארבע סערות פקדו אותנו בהפלגה עם ה"לקוממיות". שלוש מהן היו נסבלות אבל בשלישית, כמעט טבענו. הסערה הראשונה באה מאחורינו כשהיינו לפני הכניסה למייצר מסינה. הרוח החזקה דחפה את הספינה מאחור והגבירה את מהירותה. הטלטולים היו חזקים אבל קצת אחרי שעברנו את מסינה, יצאנו ממנה.

הסערה השנייה תפשה אותנו בין איטליה ויון ונמשכה 24 שעות. זו הייתה רוח צידית חזקה וכדי לנצלה ולייצב מעט את הספינה, העלינו את המפרשים והמשכנו בדרך. גם הסערה השלישית הייתה נסבלת. נתפשנו בין קפריסין לתורכיה כשהרוח נושבת מאחורינו. שוב, טלטולים חזקים, מהירות מוגברת ואנחנו בחוץ. אל הסערה הרביעית והדרמתית ביותר, אחזור אחרי הסיפור על האי קארפאטוס - KARAPATHOS.

קארפאטוס - Karapatjos

אבנר, שהיה על ה"לקוממיות" בניסיון ההפלגה הקודם שלה (הפלגה שנכשלה עקב שבר בהגה) הבין, שהבולשת הבריטית בודאי עוקבת אחריה ושתמונתה כבר הועברה למשמר החופים הבריטי בים התיכון. כדי להטעות את הבריטים, החליט לנסות ולשנות את מראה האונייה. הרעיון היה, להוריד את התורן האמצעי של הספינה, לצבוע אותה באדום, ולשוות לה מראה של אוניית סוחר תורקית. לצורך כך ולקראת ההפלגה, הכין אבנר הרבה גלונים של צבע אדום, משור גדול ופיגומים. את העבודה הזאת תכננו לבצע באי קארפאטוס שבאותם ימים נקרא סקארפנטוס, שישב על נתיב ההפלגה שלנו, בדרום הים האגאי.

במפרץ צר ועזוב, בדרום –מזרח האי, זרקנו עוגן והתחלנו בעבודה. בעזרת צוות מלחי האונייה והצעירים הרבים שהתנדבו, הצלחנו לסיים את המבצע בתוך שעתיים כולל צביעת שמה התורכי החדש "עבדול חאמיד".

אגב, בשנים האחרונות, הפך האי ה"עזוב" הזה לפנינה תיירותית מבוקשת מאוד. מעניין, איך נראה המפרץ הנטוש בו עגנו ומה חשבו הדייגים על התורן שזרקנו למים. לא אתפלא אם אשמע שהוא הומה מתרחצים ועל חופו, מלון מפואר.

"מחופשים" לאונייה תורקית, שכאילו באה מאיזמיר בדרכה לבירות, יצאנו מקארפאטוס להמשך דרכינו. כעבור יומיים, הגענו לכף אנדריאה, ה"שפיץ" הצפוני-מזרחי של קפריסין.

סערת המאה

ליד כף אנדריאה, נכנסנו לסערה דרומית-מערבית שהשתוללה במזרח הים התיכון מול חופי לבנון וארץ ישראל. אהרל'ה, הגדעוני, שהיה גם קשב הרדיו והשידורים על האונייה, דיווח שתחנת מלטה, משדרת ללא הפסק, הזהרה לכל כלי השיט באזור המזרחי של הים התיכון, להיכנס לנמלים בשל הסערה החזקה בים. לנו, לא הייתה אופציה כזו. כניסה לנמל קפריסאי, תורכי או יווני הייתה מחסלת את סיכויינו להתחמק מהבלוקאדה הבריטית ולהגיע לחוף. החלטנו להמשיך בתקווה לשרוד גם את הסערה הזו. האונייה נכנסה לטלטולים חזקים וגרמה לכך שהמדחף (הפרופלור), יצא תכופות מהמים וגרם להתפוצצות צינורות דלק ושסתומי המנוע, עד ששבק חיים.

ללא מנוע, נעמדה האונייה במקביל לגלים וטולטלה בפראות. הגלים הגבוהים שטפו את הסיפון והרטיבו את כולם ללא רחם.כל הספינות באזור נמלטו לנמלים הקרובים ולא היה מי שיושיט לנו עזרה. נאלצנו להתמודד עם המצב הקשה הזה, בכוחות עצמנו, ולקוות שנצליח לתקן את המנוע ולהתגבר על הסערה.

טוב שלא ידענו, מה נכתב בעיתונים בארץ על הסערה הזו. נכתב, שמזה מאה שנה, לא הייתה סערה ימית כה חזקה באזורינו ודווח על שתי אוניות גדולות שנותקו מעוגניהן מול נמל תל אביב ונסחפו לים. בעוד המכונאים האיטלקים עובדים על תיקון המנוע, חשבתי שהדבר הכי חשוב שעלינו לעשות, הוא להרגיע ולעודד את המעפילים, ירדתי מדי פעם לאולם הדרגשים ודיברתי עם האנשים ועם מרכזי הקבוצות שהיו במצב רוח קשה, תשושים מהטלטולים, מההקאות ומהבכי הבלתי פוסק של הילדים. דיווחתי להם על התקדמות בתיקון המנוע וניסיתי לעודד את רוחם. כשירדתי לחדר המכונות לעקוב אחר התקדמות, לא האמנתי למראה עיני. בחדר מיטלטל, מחניק וספוג ריחות דלק, עמדו המכונאים האיטלקים ופרקו את המנוע לחלקיו. הם פשוט, עשו לו "אובר-אול". כל הכבוד, חשבתי לעצמי וניגשתי לטפוח להם על השכם. התיקון, נמשך יומיים והמנוע חזר לחיים. שוב אפשר היה לייצב את האונייה ולהתקדם. כמו בכל אירוע, ישנו החלק הרע והחלק הטוב. החלק הרע היה להיכנס לסערה הארורה הזו ולהיתקע בה בלי מנוע. החלק הטוב היה, שנכנסנו לסערה בסופה והיא חלפה לאחר תיקון המנוע.מול חופי לבנון

הסערה חלפה, המנוע "כמו חדש" ואנו בקורס המתוכנן. הכול נשמו לרווחה. האנשים עלו לסיפון להתאוורר ולשאוף אויר צח. הלילה ירד וזכינו לשינה שקטה. עם שחר, יכולנו לראות את צללית החוף הלבנוני-סורי והכול נראה לי אופטימי. לפתע,עלו עלו לסיפון כמה גברים יוצאי מזרח אירופה, התקרבו אלי ושאלו: " מהו החוף הזה ממול". לבנון, אמרתי להם. "אנחנו רוצים שתורידו אותנו עכשיו לחוף הקרוב. אנחנו לא מוכנים יותר להיות בים", אמר אחד מהם.

בשלב זה החלו להצטופף אנשים נוספים סביבי כשביניהם הצעירים החסונים יוצאי צפון אפריקה, ממחנה לה-פרנקי. הסברתי לסובבים שמה שאנחנו רואים ממול, זו לבנון איתה אנחנו במצב מלחמה ושבעוד פחות מיומיים, נגיע לישראל. היה מתח רב, הרגשתי שהם לא מאמינים לי אחרי מה שעברו בסערה האחרונה. "אם לא תפליגו עכשיו לכיוון החוף" אמר הגברתן, "נכריח אתכם" והכניס את ידו לכיס המעיל, שלף אקדח רוסי מיושן. עוד לפני שהספיק להשלים את תנועתו, זינקתי לקראתו וסטרתי לו בחוזקה על פניו. הצעירים מ לה-פרנקי, שראו את עצמם כעוזרי הקרובים עוד מימי לה-פרנקי, עטו על האיש, הוציאו מידיו את האקדח ודחפו אותו ואת חבריו לכיוון החרטום. האקדח הושלך לים והמהומה שכחה. המשכנו בשייט מפרשים והתפללנו שנצליח להתקרב לחוף נהריה מבלי שנתגלה לצי הבריטי ובחסות הלילה, נעלה על החוף

מטוסי סיור בריטיים

בסביבות הצהריים, מול פמגוסטה שבקפריסין, חג לפתע מעלינו, מטוס בריטי מטיפוס ליבריטור-ארבע מנועי, עשה שני סיבובים והסתלק. קשה היה לדעת אם זיהה אותנו או לא.

כך או כך, עבר עלינו עוד יום שקט עד שלמחרת בצהריים, כשהיינו מול בירות, כ 90 מייל מחיפה, שוב חג מעלינו מטוס סיור והפעם, ניכר היה שהוא חושד בנו למרות שהסיפון היה ריק מאדם וללא המבנים הארעיים (המטבח והשירותים) שכבר פורקו והושלכו לים. אחרי הסתלקות המטוס, ירדתי לאולם הדרגשים לספר לאנשים על מטוס הסיור, לעודד אותם ולהגיד להם כמה חשוב שהיו מתחת לסיפון ושעדיין יש סיכוי שלא גילו אותנו. המשכנו בהפלגה וציפינו לרדת הלילה שבחסותו נצליח לחמוק לחוף.

המצוד

לפתע, אחרי כשעתיים מהסתלקות המטוס, ראינו את המשחתת הבריטית השנואה R91 -HMS CHILDERS, מתקרבת לעברנו. אחרי שאלות ותשובות מתחמקות שהוחלפו בינינו באמצעות פנסי מורס, נדרשנו לאפשר להם לעלות על סיפון האונייה לבדיקה. למרות שהייתה לנו הוראה מפורשת שלא להתנגד בכוח בגלל המספר הגדול של הילדים על האונייה, ניסינו למשוך את הזמן עד כמה שיכולנו.

בעוד אנחנו מחליפים אותות מורס, התקרבו אלינו שתי משחתות נוספות, ה MARAUDER H39 וה- BRIDES-BAY K600. בשלב זה הבנו שאין עוד מה להסתיר ואחרי משא ומתן הסכימו הבריטים לאפשר לנו להפליג בכוחות עצמנו עד לנמל חיפה ורק במרחק של כמה מיילים מהנמל, יעלה צוות בריטי על האונייה ויכניס אותה לנמל. כדי להבטיח שלא נתחמק להם במהלך השיוט לחיפה, התפרשו המשחתות למבנה ליווי כשאחת בראש והשתיים משני צידינו.

לכודים בשלב זה, בסביבות חמש אחר הצהרים, עדיין לאור היום, פתחנו את המחסנים וקראנו למעפילים לעלות לסיפון. תוך דקות, התמלא הסיפון באנשים תוהים ונרגשים, מתרוצצים מצד לצד ומסתכלים בתסכול על אוניות המשחית המקיפות אותנו, תמונה שלא אשכח לעולם. למחרת, ב 20 לפברואר 1948 נכנסה ה "לקוממיות" לנמל חיפה כשהמשחתת CHILDERS צמודה אליה.

המעפילים, ואיתם אהרל'ה האלחוטאי, הרופא, האחות ואחד מהמתנדבים האמריקנים, הועברו לאניות הגירוש הבריטיות והוסעו למחנות המעצר בקפריסין.

"הסליק"

על פי ההוראות שקיבלנו מהארץ, היה על אבנר, עלי ועל אחד מהמתנדב האמריקנים, להתחבא באונייה ולחמוק ממנה אחרי העברת המעפילים לאוניית הגירוש. מקום המסתור שבחרנו, היה מיכל מי השתייה של האונייה בעומק החרטום. זה היה מיכל בטון ששטחו 2X1 מטר וגובהו 2 מטר. הכניסה למיכל, הייתה דרך פתח עגול בגג המיכל, בקוטר של 50 ס"מ. מכסה הפתח, היה עשוי ממתכת עם ברגים בשפתו. מבעוד מועד, ריתכנו מוט הברגה לחלקו הפנימי של המכסה, כך שבעזרת בריח אפשר יהיה לנעול את המכסה מבפנים ואת הברגים המקוריים "החלדנו" ע"י חומצה. כשהיינו קרובים לחופי הארץ ומפלס המים במיכל ירד, הכנסנו לתוכו לוח עץ, מעין מדף צף, ועליו הנחנו מעט מזון. קצת לפני כניסתנו לנמל, הטמנו את חפצינו המעטים באחת מפינות החרטום, נכנסנו למיכל ונעלנו את עצמנו מבפנים. העמידה במיכל לא הייתה מאוד לא נוחה. היה צפוף והמים שנשארו במיכל, הגיעו עד למותנינו. לקראת הצהרים, שמענו קולות סביב המיכל ובעקבותיהם ניסיון לפתיחת מכסה המיכל. שמענו את חריקת מפתח הברגים על המכסה ואחריהם מכות פטיש. ידענו שאינם מצליחים לפתוח את המכסה עם הברגים ה"חלודים" ואחרי כרבע שעה של ניסיונות שמענו את אחד החיילים אומר " אין סיכוי שאיזה שהוא אדם ארור (BLOODY) יתחבא בתוך החור הזה" ועוד לפני שסיים את המשפט, הרגשנו בטיפות נוזל חמות שירדו מסביב למכסה, ישר עלינו. הממזר, פשוט השתין על מכסה המיכל.

זמן מה אחרי הסתלקותם של החיילים והורדת המעפילים מהאונייה, פתחנו את מכסה המיכל ויצאנו החוצה. נזהרים שלא להתגלות, נשארנו על האונייה וחיכינו לבואם של ה"מנקים". ה"מנקים", היו אנשי פלי"ם שסופחו למספנת "העוגן" של "סולל בונה" בנמל, שעסקה בין השאר בניקוי אוניות המעפילים. בשעת ערב מאוחרת, בחסות החשיכה, עלו ה"מנקים" להוציא אותנו מהאונייה ולהבריח אותנו אל מחוץ לנמל. אגב, שלושה חודשים יותר מאוחר, הכרתי את אחד מה"מנקים" האלה, את זלמן אברמוב, בנחיתה לראס אל ביידא בלבנון ועל כך אספר בהמשך. עוד באותו לילה, בצאתנו מהנמל, נפגשנו אבנר ואני עם דוידק'ה נמרי, מבחירי המוסד לעליה ב', במשרדו שברחוב הנמל בחיפה ודיווחנו על מסעה של ה"לקוממיות".

בחזרה למחלקת מעברות

מחלקת מעברות של הפלי"ם, הפכה לשמש בתקופה זו, מעין מחנה מעבר. הגיעו אליה מסיימי קורסים, מלווי ספינות ואחרים, שהמתינו לשיבוצם בתפקיד. שמחתי לחזור למעברות שממנה אוכל לקפוץ למשמר השרון השכנה ולראות את חברתי הקטנה, מירל'ה.

המצב בארץ הלך והחמיר. רבו התקפות הערבים על יהודים בערים המעורבות, על יישובים מבודדים ועל דרכי התחבורה. כ"עולה חדש" שנעדר כמה חודשים מהארץ, "גרדו" לי הידיים. רציתי להשתלב בלחימה.

כמה ימים אחר שהגעתי למעברות, נקראתי למפקדת הפל"ים שהתמקמה בקיבוץ ד' בחדרה (לימים קיבוץ יקום), לפגישה עם מפקדה החדש, "סאמק" (שמואל ינאי) ועם סגנו, ישרוליק רוזנבוים (רותם). בפגישה, מסרתי דו"ח מפורט על הפלגת ה"לקוממיות" ובסיומה, התבקשתי לחזור למעברות ולהמתין לשיבוצי הקרוב.

בוקר אחד, הופיעו במחנה שני אורחים חשובים. מפקד הגדוד הרביעי של הפלמ"ח - יוספל'ה טבנקין ומפקד הפלי"ם היוצא – יוסוף, וקראו לי הצידה. התיישבנו על המסלעה מאחורי חדר האוכל של הקיבוץ ואחרי כמה שאלות ביחס לעבודתי בצרפת, שאל אותי יוספל'ה, אם אהיה מוכן להפוך את משטרת סידני-עלי לבסיס אימונים של הגדוד הרביעי, שיקלוט את בוגרי קורס מפקדי הסירות 9 ו- 10 והמגויסים חדשים ויאמן אותם לקראת הצטרפותם ללחימה על ירושלים. לא היססתי ואמרת, כן. קיבלתי מספר טלפון של קצין יהודי ממשטרת כפר סבא לתאום תפישת המשטרה, נפרדנו לשלום ואני חזרתי למחנה. את יוספל'ה ראיתי לפני כן כשהיה מבקר בקורס המ"כים בג'וערה אבל אף פעם לא באופן אישי. את הפגישה עם יוספל'ה ויוסוף ראיתי כמחווה וכמחמאה, ושאלתי את עצמי, למה דווקא פנו אלי. האם בגלל הניסיון שרכשתי בהקמת מחנה המעפילים ב "לה-פרנקי" והעובדה שמלאתי בעבר תפקיד של מ"מ במחלקת משמר השרון? דבר אחד היה לי ברור, הקמת הבסיס הזה חשובה מאוד בימים אלה.

סידני עלי

עוד באותו יום התחלתי לפעול. התקשרתי לקצין המשטרה בכפר סבא וקבענו להיפגש למחרת בהרצליה. בכניסה למשטרת סידני עלי, הציג אותי הקצין כקבלן ניקיון וכך יכולתי להתרשם מהמבנה והתשתית שלו. נאמר לי שאחרוני השוטרים והעובדים במשטרה יעזבו בעוד מספר ימים. ידעתי שאני צריך להזדרז ולהיות מוכן לתפישתה. בהרצליה, נפרדנו לשלום ואני נסעתי לקריה (שרונה) בתל אביב, שם התמקם מטה הגדוד הרביעי. איש הקשר שלי במטה הגדוד, היה "גברוש" גבריאל (גבריאל רפפורט), בן קיבוץ בית אלפא. ערכנו רשימת ציוד לקליטתם המיידית של כמאה ועשרים חיילים וסגל של כעשרים מפקדים, מדריכים וממלאי תפקידים שונים. קבענו את סדרי אספקת המזון והשירותים הנלווים. הובטחו לי רובים וחומרי חבלה לאימונים ולי אישית, אופנוע צמוד.

למחרת, חזרתי והתקשרתי עם קצין המשטרה שאמר לי כי מועד הפינוי יהיה בעוד שלושה ימים. כמה שעות אחרי סגירת שערי המשטרה, פרצתי לתוכה ביחד עם כמה מהמפקדים והמדריכים ששובצו לבסיס על ידי מטה הפלי"ם, וחיכינו לציוד והאספקה שאמורים היו להגיע בעקבותינו. יחד איתנו נכנס גם קבלן מהרצליה שלקח על עצמו לטפל ולהשמיש את מערכות המים, הסניטציה והחשמל באמצעות הגנראטור שהיה במקום. בעוד אני משוטט בתוך המבנה המפלצתי הזה, נזכרתי בפעולה הנועזת של הפלמ"ח שתקף את משטרות החופים בגבעת אולגה וסידני עלי ב 24 בנובמבר 1945. משטרות אלה, שימשו בסיסים לשלטון הבריטי במלחמתו נגד ההעפלה, לאיתור ספינות המעפילים ולסיורי המשטרה לאורך החופים. מי חשב, שאי פעם נשב אנחנו באותן משטרות שלפני שלוש שנים חיבלנו בהן.

בימים שלאחר ההשתלטות על המשטרה, התחילו להגיע קבוצות חיילים אותם ארגנו בכיתות ובמחלקות. תוך שבועיים גיבשתי שלוש מחלקות ובתאום עם מפקדת הפלוגה,איישתי אותם במפקדי כיתות ומחלקות, עם מעט הנשק שקיבלנו ממפקדת הגדוד, התחלנו באימונים בשיטת "הנשק החם" על משקל "המיטה החמה". באחד הימים, עליתי על האופנוע הישן שקיבלתי מהגדוד ונסעתי למפקדה של אחת מהיחידות של חטיבת אלכסנדרוני ששכנה בקיבוץ גליל ים השכן. שם במפקדה, פגשתי את המ"פ אשר לוי, יוצא פלוגה א' של הפלמ"ח אותו הכרתי מהעבר. סיפרתי לו על הבסיס שהקמתי וביקשתי שישאיל לי רובים לאימונים. על פניו, הייתה זו בקשה חסרת סיכוי ובכל זאת בזכותו של אשר, קיבלתי 12 רובים שעמדו לרשות הנוטרים בתחנת גלי-ים וכך הצלחתי לתגבר את כמות הרובים שעמדו לרשותנו באימונים.

לימים, בפגישה עם אשר, הזכרתי לו את סיפור הרובים ותגובתו ההומוריסטית הייתה: "אני לא מאמין על עצמי שעשיתי זאת"

האימונים בהיקף של פלוגה דרשו תכנון מפורט ומאמץ רב מצד המפקדים והמדריכים. מפקדי המחלקות שלי היו, "אסקימו" (אהרון בן יוסף), "דודו" (דוד רוזנפלד) ו"נוני" (אמנון) ששם משפחתו לא זכור לי. התאמנו יום יום, בתוך המשטרה ובשדות מסביב כשאנשי הכפר הערבי סידני עלי מסתכלים עלינו בסקרנות מהולה בפחד. פחדם גבר, כאשר יום אחד נפגעה פרה מכדור טועה, כך לפחות אמר לי המ"מ שהעביר לחניכיו תרגיל באש חיה.

בערבים, להפגת המתח, היינו מתכנסים לפעמים בחצר הסגורה, לשמוע הרצאה או למופע בידור. אני זוכר ערב אחד, די חמים, ישבנו בחוץ מסביב למדורה ושמענו את התקליטים הרוסים שהבאתי איתי כל הדרך מפראג.

אחד החיילים בבסיס, בוגר קורס 10 מנתניה, חזר יום אחד מחופשה קצרה רכוב על אופנוע חדש – מצ'לס שחור. בעוד אני עומד ומסתכל בהתפעלות על המצ'לס השחור, ניגש אלי הבחור ואמר. "הבאתי אותו בשבילך, מגיע לך אופנוע יותר רציני מזה שאת רוכב עליו". הופתעתי, "מה פתאום", שאלתי. אני לא יכול לקבל ממך את האופנוע. תוכל להחנות אותו בחצר ולקחת אותו כשתצא לחופשה, אמרתי. הבחור התעקש ואמר "אז לפחות תרכב עליו כשתצטרך". התברר שהבחור בא מבית עשיר והרגיש צורך לתת.

ווקסהול 48

האופנוע היה באמת כלי זריז ונוח לתנועה, אבל חשבתי שהגיע הזמן למכונית שתוכל לשמש להסעה של יותר משני אנשים ולהוביל אספקה. קראתי לפיני, אפסנאי הבסיס להתייעצות. תן לי לחשוב על זה אמר והלך. למחרת בצהריים, נכנס פיני למשרדי ואומר לי. בוא מלך, אני רוצה להראות לך משהו. יצאנו לחצר ונדהמתי. בחוץ,עמדה לה מכונית ווקסהול חדשה. פיני, שלא רצה להביך אותי, החליט לא לשתף אותי בעניין ויצא בבוקר עם עוזרו לתל אביב לחפש מכונית מתאימה לבסיס. אחרי הכול אמר, זוהי הלאמה מוצדקת. "סחבנו" את המכונית מקבלן תל-אביבי עשיר, שלא יזיק לו לתרום למאמץ המלחמתי. "לסחוב" בעגה של הפלמ"ח הייתה חלופה למילה הלא יפה, "לגנוב". אחרי היסוס קל, התגברתי על הקטע "המוסרי" ונכנסתי למכונית לסיבוב היכרות.

באחת השבתות, באה לבקרני מירל'ה ממשמר השרון. יצאנו לטייל לאורך המדרון המוריק והפרחוני בין המשטרה והים כשפיני ועוזרו מצטרפים. אחר הצהריים, עלינו, מירל'ה ואני, על האופנוע השחור כשפנינו לתחנת האוטובוס בצומת רעננה – כפר סבא. בדרך, במעלה רחוב אחוזה, תוך כדי האצה, "שפכתי" אותה על הכביש. די נבהלתי, עצרתי את האופנוע ורצתי לעזור לה. במזל, לא קרה לה שום דבר רציני, רק סריטות קלות בברכיים ובידיים. מישהו עצר לידינו והציע לנו יוד ותחבושות מתיבת העזרה הראשונה שלו.

"יציאת סידני עלי"

בוקר אחד, בשעה מוקדמת, באמצע ריצת הבוקר, ראינו את תושבי הכפר, גברים, נשים וילדים, על עדריהם ומיטלטליהם, נעים בשיירה ארוכה מזרחה, לכיוון קלקיליה. לא הבנתי מדוע. הרי לא פגענו או איימנו עליהם. אז מה אם כך גרם להם לקום ולנטוש את הכפר. האם משום שפחדו שנפגע בהם, או נדרשו על ידי מנהיגיהם לעשות זאת? עד היום אינני יודע מדוע ברחו.עולים לירושלים

לקראת סוף מרץ 1948, על פי ההוראות שקיבלתי, התחלתי להוציא לוחמים לחבירה עם הגדוד הרביעי של הפלמ"ח שלחם אז בעיקר על הדרך לירושלים. הלוחמים שיצאו, עברו במטה הגדוד בשרונה, שם קיבלו מדים וציוד. בין היוצאים היו שנמנו על שיירת חולדה שהותקפה בראשון לאפריל על ידי כוח גדול של ערבים ואיבדה 22 לוחמים.

במהלך אפריל, עם התגברות יציאות הלוחמים לגדוד הרביעי, הלך הבסיס והתרוקן מאנשיו. חשבתי שהגיע זמני לזוז הלאה. סיכמתי עם סאמק המ"פ להעביר את הפיקוד על הבסיס לאסקימו, אחד המ"מים שלי, ולקראת סוף אפריל, עברתי לפלוגת הנמל בחיפה לעסוק ב"רכש נשק" מהאוניות הבריטיות שעמדו לעזוב את הארץ.

"רכש" נשק בנמל חיפה

יחידת הרכש בנמל חיפה בפיקודם של זלמן פרח ואברהם דר, פעלה להשגת נשק בריטי עבור הלוחמים בחזית. אחד המקורות היה, אוניות בריטיות שעגנו בנמל חיפה כשבמחסניהם נשק רב להחזרה לאנגליה. אני נזכר באחת הפעולות, בה פיקדתי על חוליה של עשרה פלי"מניקים, לסילוק נשק מבטן אחת מאוניות הנשק באלה. מאברהם הבנתי שאחד מקציני האוניה "מכר" לנו את המשמרת שלו תמורת "בוכטה" רצינית של כסף ודאג לפנות את השומרים מאזור החרטום של האונייה ובכך לאפשר לנו לפעול שם בחסות הלילה, ללא הפרעה. בחצות, התקרבנו בסירת משוטים אל חרטום האונייה והתחברנו לאסדת השירות שהייתה צמודה לדופן האונייה קרוב לחרטום.

היינו שבעה שטיפסנו על חבל שאותו קצין דאג לשלשל מהאונייה ועלינו לסיפון. ארבעה אנשים השארתי על הסיפון ואני עם עוד שניים, ירדנו למחסנים. שיטת העבודה הייתה כזו: אנחנו למטה הוצאנו את ארגזי הנשק לרחבת ההעמסה קשרנו אותם בחבלים ששולשלו לנו מהסיפון. הארבעה על הסיפון, משכו את החבלים עם הארגזים והעבירו אותם אל מחוץ לדופן האונייה הישר לאסדת השירות. השלושה שנשארו על האסדה, העמיסו את הארגזים על הסירה שהרחיקה אותם מהאונייה. אני, מצויד בפנס כיס, התרוצצתי למטה בין המחסנים לבחור את הנשק שנוציא. היה מדהים לראות כל כך הרבה נשק. רובים, מקלעים, מרגמות, רימונים ותחמושת. מה לא היה שם וכמה שהיינו זקוקים לזה.

ה"עבודה" התנהלה בשקט ובקצב, עד שלפתע, כעבור למעלה משעה, כשיצאנו לרחבה, ראינו שחבלי הקשירה שמוטים על הרצפה ואנשינו למעלה אינם. שמענו קולות ולא הבנו מה קורה. הנחתי שמשהו גרם לאנשינו להתחבא או לנטוש את הסיפון והחלטתי שעלינו להסתלק מהאונייה. עלינו לסיפון בסולם שאיתרנו וחמקנו לעבר הדופן הפונה לאסדה. על הסיפון נעו כמה דמויות והתחלנו לחשוש. במהירות, קשרנו חבלים שמצאנו על הסיפון והשתלשלנו החוצה לאסדה, שם חיכו לנו שאר האנשים. ירדנו לסירה והסתלקנו מהמקום.

ראס אל-ביידה

יחידת הרכש שפעלה תחת המסגרת של פלוגת הנמל עסקה בין השאר בהגנת הפועלים היהודים בנמל חיפה, בחבלה הימית נגד הצי הבריטי ובקרבות לשחרור חיפה והגליל המערבי. סמוך למועד המתוכנן לפלישת צבאות ערב לארץ ישראל, ב 15 למאי 1948, הטיל פיקוד הצפון על פלוגת הנמל להיערך לנחיתה ופיצוץ גשר ראס אל ביידה על כביש בירות – ראש הניקרה. מגמת הפעולה הייתה לשבש ולחבל בתכניתו של הצבא הלבנוני לפלוש לארץ ישראל. לביצוע המשימה הורכב כוח בגודל מחלקה, לוחמים ותיקים וחדשים, שכלל: ראש גשר, חבלנים וכוח הבטחה. ברוח הימים של אז, היו מתנדבים רבים לפעולה. מפקדים היו מוכנים להיות מצוותים כטוראים ובלבד שיצורפו. גם אני כמובן, רציתי להצטרף והסכמתי לתפקד כמ"כ. מפקד הפעולה, היה ידידי עמוס בן צבי, שנינו בוגרי קורס החובלים וה"קישלה" בחיפה.

זו הייתה פעולה חפוזה, שלא אפשרה הכנה נאותה. לא הספקנו להתאמן, לא היה מודיעין מפורט וההצטיידות בנשק, תחמושת וחומרי חבלה נעשתה ברגע האחרון ובאי סדר. ב 13 למאי בערב, יצאנו מחוף שמן על גבי הגוררת 13 (טאג 13) ובלוית סירת מנוע (לאנץ'), הפלגנו לנהרייה להצטיידות והיערכות אחרונה. עקב איחור בהגעת הציוד התאחרה יציאתנו לים.

באיחור ניכר, זמן מה אחרי חצות, הגענו ליעד. אחרי תפיסת ראש הגשר ומתיחת חבל בין הגוררת והחוף, הורדנו את סירת הגומי למים, העמסנו עליה את הציוד ושאר הכוח וירדנו לחוף. בעוד שהחבלנים התחילו לצעוד לכיוון הגשר וכוח ההבטחה בפיקודי נערך לתפישת עמדות, ניתחה עלינו אש מקלעים מכיוון הכביש שמעלינו. פקודתו של עמוס הייתה, "מלך, עלה ודפוק אותם". מיד איחדנו, יגאל וייס ואני את שתי כיתות האש שלנו ועלינו במעלה הגבעה לתפוש עמדות מול מקור האש. בשלב מסוים, כששכבנו למעלה בעמדות, נשתתקה האש והכול דמם. לפתע, נתגלו לעינינו כמה דמויות-צלליות שצעדו בכיוונינו. ברגע הראשון, בגלל קירבתם המפתיעה, חשבתי שאלה אולי אנשים שלנו ותהיתי, מי זה יכול להיות לעזאזל. לא היה לי זמן להתלבט, ידעתי שאם אני טועה, נאכל אותה בגדול. אחרי ששללתי את האפשרות שהם מאנשינו, החלטתי לפתוח באש. בתאום עם יגאל, שהיה לידי, הפנינו את הטומיגנים והסטנים שלנו לעבר הדמויות ולפקודה "אש" ירינו מספר צרורות וחדלנו. היה שקט והדמויות נעלמו. זמן קצר אחר כך, התחדשה האש מכיוון הכביש ואף התגברה. עכשיו היה גם ירי פגזים ושמענו קולות של רכבים. החבלנים, שלא יכלו להגיע לגשר שגם ממנו נורתה אש, החלו בנסיגה. בשלב זה, הואר השטח בזקור והאש כוונה גם אל עבר הגוררת והסירות. ניתנה פקודת נסיגה. אנחנו כוח ההבטחה, היינו האחרונים לסגת. כשהגענו לחוף, ראינו שסירת הגומי, שנשאה את יוסי שנפצע ברגלו, כבר נמצאת ליד הגוררת ושרק סירת העץ הקטנה נותרה בחוף. זרקנו את הנשק שהיה בידינו אל תוך סירת העץ והתקדמנו לגוררת בשחייה. סירת העץ שנמשכה על ידי חבל מהגוררת, לא עמדה בעומס ובטלטולים, "שתתה" מים ושקעה.

לאחר שאחרון האנשים עלה לגוררת שהתחילה לזוז, ערכנו מפקד ומיד התברר שפיני (פינחס סובול), איננו. כיוון שפיני נראה לאחרונה על קו החוף, לקראת כניסתנו למים, ומאחר שהיה שחיין טוב, הנחנו שהוא נפגע מכדור בתוך המים. החלטת המפקד הייתה להמשיך ביציאה מהאזור שכן, השחר היה קרוב להאיר והירי המתגבר של הפגזים סיכן את הכוח כולו.

עם עלות השחר, הגענו בחזרה לנהריה, תשושים ומאוכזבים ממהלך הפעולה וכואבים את היעדרותו של פיני. באותו יום ממש, יום שישי ה – 14 למאי 1948, ה' באייר תש"ח, הכריז בן גוריון על עצמאות מדינת ישראל.

פיני–פינחס סובול

היעלמותו של פיני הייתה קשה לכולנו והעיקה עלי שנים רבות. כל ניסיונותיי לברר מה באמת קרה לפיני, לא צלחו. ככל שידוע לי, פיני היה הלוחם היחידי מקרב אנשי הפלי"ם, במלחמת השחרור, שנעדר באורח כל כך מסתורי.

חמישים ושתים שנה מאוחר יותר, בביקורי בבית הפלמ"ח, חיפשתי אתמ שמו של פיני ולא מצאתי אותו ברשימת חללי הפלמ"ח – פלי"ם. לאחר שהסבתי את תשומת ליבו של צוות האוצרים, כתבתי ושלחתי להם את השורות האלה:

"את פיני הכרתי בפברואר 1948 בסידני עלי. במהלך מיון החיילים והמפקדים שהגיעו לבסיס, נתקלתי בפינחס סובול, שחבריו קראו לו פיני. הוא הגיע מקורס מפקדי הסירות 9 והייתה בינינו כימיה. הבחור מצא חן בעיני. זיהיתי בו יכולות טכניות ומבצעיות ולהט לעשות. הצעתי לו לשמש כאפסנאי הבסיס. פיני היה נכס לבסיס וידו הייתה בכול. הוא עזר בהצטיידות, באספקה ובפתרון בעיות טכניות ולוגיסטיות שנחתו עלינו ללא סוף והיה יד ימיני בניהול הבסיס. היחסים ביני לביו פיני, הלכו והתהדקו. הזמנתי אותו מידי פעם לבלות בחברתי והוא ראה בי מעין אח בוגר. יום לפני היציאה לפעולת הנחיתה בלבנון, הופיע פיני לבסיס בחוף שמן בחיפה וסיפר לי שסיים את תפקידו בסידני עלי, וביקש שאעזור לו להשתלב בפלוגת הנמל. סיפרתי לו על הנחיתה הקרובה ושאלתי אם ירצה להשתתף בה כחייל בכיתתי. פיני, כדרכו, לא חשב פעמיים והחליט לבוא. הודעתי על כך לעמוס וצרפתי אותו לכיתה."

בתגובה לעדותי הגנוזה במגירתו האישית של פיני בבית הפלמ"ח, קבלתי את הפתק הזה:

יחידת "איתן" – צ.ה.ל.

יחידת "איתן" – היחידה לאיתור נעדרים, עוסקת בין השאר באיתור נעדרי מלחמת העצמאות. במהלך פגישותי עם זיקה ואחיק מהיחידה בעניינו של פיני, העברתי להם את הנייר הזה:

בימים אלה, תוך כדי כתיבת זיכרונותיי, קיבלתי מייל מאחיק דור, מהיחידה לאיתור נעדרים של צ.ה.ל. אליו צורפה כתבה שנדפסה בביטאון צבא לבנון (אל ג'ונדי אל לובנאני), במאי 1948, מתורגמת מערבית והמתארת את הקרב עם הפולשים היהודים בראס אל ביידה.

גשר חמוד הוא גשר שנמצא בין שתי הנאקורות – הנקורה הלבנונית והנקורה האנגלית. בקרבת הגשר הזה ניסו היהודים לכבוש את ראס אל-נאקורה ב - 14 במאי. בדרכם עמדו מלאזם (סגן) מעין חמוד ואנשיו. הם (היהודים) ירו עליהם מטר של כדורים ופצעו אותו. הוא נשא את כאביו בגבורה ופיקד איתן על חייליו. אח"כ הוא עלה על המשוריין שלו כאשר הדם ניגר מפצעו וכיוון את האש לעבר היהודים שהחלו לברוח, תוך שהם משאירים מאחור נשק וציוד.

מאותה עת החיילים מכנים את הגשר ״גשר חמוד״ מתוך כבוד למלאזם הצעיר ולהנצחת הגבורה אשר בה שילמו החיילים מחיר דמים וחלקים מגופם.

מלאזם מעין חמוד מגדוד המשוריינים והטנקים מקבל עיטור מלחמה לקצין המושלם ברוח הלחימה והמסירות שלו. הוא פיקד על יחידת משוריינים ב 15/5/1948 בסיוע לנקודת אחיזה להגנה על גשר חשוב בקרבת אל-נאקורה. בשעה שתיים בבוקר הוא זיהה נחיתה של האויב מהים כדי לפוצץ את הגשר. הוא נלחם עם האויב בקרב מתחזק ובטווח קרוב מאוד. במהלך הקרב הוא גילה אומץ לב מופלא ותעוזה רבה והנחיל תבוסה לאויב שנסוג עם אבדות קשות, כשהוא משאיר אחריו נשק, תחמושת וחומרי נפץ רבים. הקצין הזה לא נרתע מביצוע משימתו על הצד הטוב ביותר למרות שנפצע פצעים קשים.

מאוד קיוויתי, שידיעה זו תשפוך אור על גורלו של פיני, אבל לצערי, לא היה לכך כל אזכור.

קריאת הידיעה בעיתון הצבא הלבנוני, מחזירה אותי 66 שנה אחורה, לאותו לילה הרה-אסון. חלחלה אוחזת בי כשאני חושב מה היה קורה אלמלא החלטתי לפתוח באש לכיוון הדמויות הבלתי מזוהות שצצו לפתע מולנו. אילו הנחתי להם להתקרב כדי התקלות, מספיק היה רימון או שניים כדי לפגוע בנו קשות. בדיעבד, הייתה זו החלטה גורלית שלא הייתי מודע לה עד היום.

את הגשר שבתמונה צילמתי ב 1982, כאשר במהלך מבצע שלום הגליל, כמנכ"ל פזגז, נסעתי בשליחות מנהל הדלק לבירות בענייני גז. בדרכי חזרה לארץ, עצרתי ליד הגשר שבתמונה הקרוי על הכפר שלידו – ראס אל-בייאדה (הראש הלבן). היום, אחרי הידיעה שהתפרסמה בביטאון הלבנוני, מתברר שהגשר אותו היינו אמורים לפוצץ, נמצא מעט דרומה מראס אל-בייאדה ונקרא אז ראס אל-ביידה (ראש הביצה) והיום, בפי הלבנונים "גשר חמוד" כמסופר בביטאון.

אחרי בדיקה נוספת של אחיק במסגרת עבודתו לתואר שני במכללת תל-חי, "הפלמ"ח במבצע אקספורטר 1941", מתברר שהגשר שבתמונה, זו שצילמתי ב- 1982, הוא הגשר אליו הוביל משה דיין את הכוח האוסטרלי ושבדרך אליו, באסקנדרון, נפצע בעינו.

מבצע כתריאל

זמן קצר אחרי הנחיתה הכושלת לראס אל ביידה, הוחלט בפיקוד צפון על מבצע נחיתה נוסף, מבצע גדול ונועז.

מבצע כתריאל נועד להיות מבצע משולב של כוחות קרקע שיונחתו על ידי כוח ימי. הכוח בגודל פלוגה, הורכב מחיילים קרביים וחבלנים עתירי ניסיון, מהגדודים 21 ו- 22 של חטיבת כרמלי ומכוח ימי לוחם בגודל של מחלקה מהפל"ים. מטרת הפעולה הייתה לפוצץ את גשרי הכביש והרכבת שעל נהר הליטני כ 8 ק"מ מצפון לצור בעומק לבנון ולנתק את עורק האספקה של האויב כדי להקל על חטיבת כרמלי לשחרר את הגליל המערבי. המבצע נקרא על שם כתריאל יפה שהיה קברניט האוניה "ארי הים" עמה יצאו הכ"ג לחבל במתקני האויב בלבנון במלחמת העולם השנייה.

כמפקד המבצע נקבע חיים בן דוד מחטיבת צ.ה.ל. (לימים אלוף) וכמפקד הכוח הימי נקבע אליעזר טל (לימים קצין בכיר בחיל הים). האוניה שנועדה להשיט את הכוח ליעד ובחזרה הייתה אניית המעפילים "חנה סנש" ומפקדה היה איש הפל"ים הוותיק, ישראל אוורבוך. הכוח המשולב התרכז בחשאי במחנה מיוחד שהוקם עבורו בקיבוץ נווה-ים.

במשך כשלושה שבועות נערכו אימונים אינטנסיביים במגוון תחומים. הכוח הימי תרגל חתירה בסירות גומי משולב בירי, אימוני שדה, קרב פנים אל פנים, כושר גופני ועוד.

בפעם הראשונה, סופקו לנו "מדים" (סרבלים כחולים) וכובעי פלדה. הנשק האישי שהועמד לרשותנו כלל בעיקר טומיגנים, סטנים, אקדחים, רימונים ותחמושת. פה ושם צץ כלי חריג שלא היה כל כך מוכר. אני, שהייתי "קרוב לצלחת", שלפתי מתוך הערימה את ה"שמייסר" (תת מקלע גרמני) היחיד שהיה שם ואימצתי לי אותו כנשק אישי.

המחלקה שהורכבה ברובה ממשתתפי הנחיתה בראס אל ביידה הלכה והתגבשה, וראתה את עצמה כגרעין לחיל נחיתה עתידי. למרבית הימאים במחלקה, היה ניסיון קרבי וידעו להשתמש בנשק, אבל היו גם "ימאי נטו" שהשימוש בנשק היה חדש להם. אני נזכר מקרה מסעיר,כשבאחד הימים אחר הצהרים, רבצנו באוהל המפקדים שלנו, ניסן, יגאל, אוסי,זלמן, יוסקה ("השן החולצת") ואני. יוסקה הג'ינג'י שכונה "השן החולצת" על שום אחת משיניו שדמתה לשן החולצת ברובה, היה אחד מימאי הנטו האלה. הוא היה ימאי בכל רמ"ח אבריו ובדרך כלל לא התקרב לכלי נשק. באותו אחר הצהרים הבלתי נשכח, שכב לו יוסקה על גבו, במיטתו, ובדק את הסטן שקיבל. לפתע, נשמע צרור ירי ארוך בתוך האוהל וראינו את יוסקה מחזיק בסטן ויורה כאחוז אמוק. כשפסק הירי, ראינו את יוסקה יושב על מיטתו, חיוור ומבולבל. דפנות האוהל היו מנוקבות מכול צדדיו ואנחנו, נבוכים, ספק בוכים וספק צוחקים. יצאנו בנס.

אישית, הסיפור עם הזה עם יוסק'ה, מתחבר לי אוטומטית עם סיפור מסע אימונים שעשינו בעמק יזרעאל. בכל פעם שאני נזכר באירועים, שמהם יצאתי בנס. במהלך האימונים שעברנו בנווה ים, יצאנו יום אחד לעמק יזרעאל במטרה לשמש כעתודה לכוח של חטיבת כרמלי שעמד לתקוף את ג'נין. חנינו בקיבוץ גבע ואת הלילה העברנו על מזרונים שנפרשו עבורנו באוהלים. בערב, תוך כדי התגודדות באוהל, שכבתי על אחד המזרונים כשראשי מורם ונתמך בכף ידי. לפתע נשמעה ירייה סמוך לאוזני. הכדור שנורה, חלף במרחק של מילימטרים מלחיי ונתקע במזרון. הייתי בהלם. הרמתי את ראשי להסתכל על היורה ולא האמנתי למראה עיני. מעלי עמד אותו בחור מנתניה, זה שהביא את המצ'לס השחור לסידני עלי ובידו האקדח. הבחור היה חיוור ונבוך והתחיל לגמגם. נפלט לי, אני לא יודע איך זה קרה, אמר. החבר'ה מסביב רצו לאכול אותו. אידיוט קראו לו, איך אתה מעיז צעקו עליו. ביקשתי שיניחו לו.

לקראת התשיעי ליוני הועמדנו בכוננות ליציאה. רבים מיהרו להצטלם ולהשאיר אחריהם את התמונות למקרה שלא יחזרו מהפעולה. זאת היית האווירה ערב היציאה. ב 10 ליוני 1948, אחר הצהרים עלינו על ה- "חנה סנש" ויצאנו לדרך. הכוח, כולו, התרכז בבטן האונייה כדי למנוע אפשרות של גילוי מוקדם מהים או ממטוס חולף. היינו קרובים לחוף הלבנוני, כשהתקבלה ההוראה לביטול הפעולה בשל ההפוגה שעמדה להיכנס לתוקף למחרת.

חזרנו לנווה ים ואחרי החזרת הציוד חזר כל אחד לבסיסו. רוב אנשי הפלי"ם חזרו לבסיס פלוגת הנמל שהתמקמה באותם ימים במחנה הקרנטינה של הצבא הבריטי בחוף שמן שבמפרץ חיפה.

בדרך בורמה לירושלים

ניסן ואני, התלבשנו על אחד הג'יפים שעמדו לרשות המחלקה ונסענו לתל אביב, שם גרו הוריו. החלטנו לנצל את ההפוגה שהוכרזה ולהשתמש בג'יפ להובלת מצרכים ואספקה למשפחותינו בירושלים. ניסן לאחותו ואני להורי. בבוקר, ירדנו לשוק הכרמל וקנינו מכל הבא ליד. שמן, סוכר, אורז, ירקות, פירות ומה לא. העמסנו את הג'יפ ויצאנו לירושלים בדרך בורמה. קשה לתאר את שמחת המשפחה למראה המצרכים שהבאתי. אחרי תקופת ארוכה של מצור וקיצוב, הגיע להם להתפנק קצת. שמחתי לראות הורי ואת אחי ואחיותי שגדלו מעט ובמיוחד את אימא שתמיד תמכה והייתה גאה בי. נשארתי לילה אחד עם המשפחות ולמחרת באותם ימים, לא היה לי קשר עם המשפחה בירושלים, ולא ידעתי מה קורה אצלם. התנחמתי באימרה: "אין חדשות - חדשות טובות".

במהלך הערב שמעתי מרבקה על הנס שקרה לה חודשיים קודם לכן.

רבקה וכמה מחברותיה ללימודי כלכלת בית וניהול מטבחים, התנדבו לנהל את המטבח בהר הצופים הנצור, עמדו לחזור מחופשה להר, ב- 13 באפריל, אבל החליטו להקדים את שובן ביום אחד. השיירה שיצאה להר למחרת, הותקפה על ידי הערבים וכל נוסעיה, גברים ונשים, נרצחו. זה היה ערב מרגש ומלא סיפורים. למחרת עלינו על הג'יפ וחזרנו לבסיס.

בזה לא הסתיים הקשר המשפחתי שלי עם הר הצופים שכן כעבור כמה שנים, עלה להר אחי שלמה, ששרת אז בגולני, "בתחפושת" של שוטר, על פי ההסדר שהיה בין צ.ה.ל. וצבא ירדן.

השירות הימי

עוד בתקופת היותי בסידני עלי, החליט בן גוריון על הקמת "השירות הימי" שיכלול את הפל"ים וגורמים אחרים. הפל"ים, שראה בכך אקט פוליטי, התנגד למהלך ולא כל כך שיתף פעולה. כמפקד השירות, הכפוף לשר הביטחון, מונה גרשון ז'אק שהיה באותו זמן מנהל הכפר הירוק, שלא היה לו כל ניסיון ימי או צבאי. זה היה מינוי פוליטי פר-אקסלנס.

בשובי לפלוגת הנמל, קיבלתי זימון למטה השירות הימי שהתמקם במלון סאן-רמו בתל אביב. נקבעה לי פגישה עם אברהם עופר, ראש כוח האדם שהיה גם הוא מינוי פוליטי נטו. הפגישה נועדה להיכרות עם החובלים והמפקדים יוצאי הפל"ים ושיבוצם בשירות. אחרי שסקרתי בפני עופר את הקורסים שעברתי ואת התפקידים שמלאתי, הוא הציע לי שאתמנה לקצין תותחנות על אחת האוניות. תמהתי ושאלתי. מה לי ולתותחנות. הכלי ה"כבד" ביותר שאני מכיר הוא ה"ברן". לא תהיה לך בעיה הוא השיב. אתה הרי למדת בקורס החובלים לחשב זוויות, ותותחנות זה זוויות. הייתי מאוכזב ומתוסכל ואמרתי לו שאני רוצה לחשוב על הצעתו.

"אלטלנה"

צירוף מקרים. ב22 ליוני 1948אחר הצהרים, משנסתיימה הפגישה עם עופר, עליתי לגג המלון והצטרפתי לצופים על האלטלנה, אוניית הנשק של האצ"ל שעלתה על החוף מול המלון. ראיתי את העשן שהיתמר מהאוניה אבל לא ממש ידעתי מה קורה שם. סיפרו לי על חילופי האש בין החוף לאוניה ועל הפגז שנורה לעברה בצהרים. כעבור זמן קצר הופיע "אוסי" (יהושע רביד) ידידי, שנראה מחפש מישהו. משראה אותי, ניגש אלי ושאל אם אני מוכן לצאת איתו אל האוניה לראות אם אפשר לעזור במשהו. הסכמתי ונסענו לנמל תל אביב שבאותה תקופה פעל במלוא התפוקה. בנמל, חיכתה לנו סירת מנוע ויצאנו לים.כשהתקרבנו לאונייה, הרגשנו נורא. על פני המים צפו כמה גוויות, עם חגורות הצלה כשעל האונייה מהומה רבה. אנשים חיים לא ראינו במים. בעזרת האנשים על הסירה, משכנו את הגוויות הצפות, העלינו אותם לסירה ולקחנו אותם לנמל. בכל הזדמנות בה מוזכרת אלטלנה, שוב עולה וצפה התמונה הקשה שראינו.

את הימים שאחרי הפגישה המאכזבת עם אברהם עופר, ביליתי בבסיס בחוף שמן, תוך התלבטות לגבי המשך דרכי. היו לי למעשה שתי אופציות. האחת, להתייצב במטה חטיבת הראל או חטיבת הנגב ולהגיע לחזית כמו שעשו כמה מחברי בפל"ים והשנייה, לקבל את הדין ולהשתלב בשירות הים. האמת היא, שבמקביל להפוגה בקרבות, ההתפרקות המחלחלת של הפלי"ם והדשדוש בהקמת "שירות הים", נוצר "זמן הפקר". אנשים חיפשו את מקומם, עברו מיחידה ליחידה, והבלגן, חגג.

"הפורצים" – מארי-אניק

ב 30 ביוני 1948, יצאנו כמה חברים מחוף שמן לראות את טכס העזיבה של האוניות הבריטיות מנמל חיפה. אף על פי שהמנדט הבריטי על ארץ ישראל הסתיים ב 15 במאי, שרידי השלטון וציודו, עזבו רק ב 30 ביוני.

אני זוכר שישבנו על גג מנהלת הנמל וצפינו בטכס המיוחד הזה. כשירדתי, פגשתי בין "אורחי" הטכס את "מוישל'ה" (משה צ'רבינסקי), מנהל המשרד התל-אביבי של המוסד לעליה ב', אותו הכרתי ביציאתי הראשונה לחו"ל, תשעה חודשים קודם לכן. הוא שמח לראותני ושאל אותי מה אני עושה בימים אלה. בין לבין אמרתי. שמע, אמר לי. יש לי משהו מעניין להציע לך. בוא מחר למשרד בחיפה ונדבר.

הייתי סקרן לשמוע מה רוצה מוישל'ה להציע לי. שב, אמר לי מוישל'ה כשנכנסתי למשרד והציע לי כוס תה. בנמל, פתח ואמר, עוגנת ספינה בשם MARIE ANICK שהגיעה לפני כמה ימים עם קבוצה של מגויסי חו"ל וכמות גדולה של נשק. אנחנו צריכים להחזיר את הספינה לצרפת ואני רוצה להציע לך שאתה תלווה אותה. אם נשאיר אותה בידי הצוות הצרפתי ללא ליווי שלנו, לא נראה יותר את הספינה. הצעתו נראתה לי. היא לא הייתה יכולה ליפול עלי בזמן יותר מתאים. בבלגן שהיה, הייתי "אדון לעצמי" לא היה לי את מי לשאול או לבקש את הסכמתו. ההחלטה הייתה בידיי בלבד. אסכים לעשות את זה אמרתי, בתנאי שאוכל לבחור ולצרף אלי עוד איש פלי"ם, כמלווה, ומכונאי ימי. אני מסכים, אמר לי מוישל'ה והוסיף. כך בחשבון שהצוות הצרפתי יעשה ככל יכולתו לעכב את הגעת הספינה, כי על פי החוזה איתם, הם זכאים לתשלום שכר עד סוף חודש הגעתם לנמל מרסיי. כלומר, אם תגיעו נניח בראשון או שני לחודש, עדיין יקבלו שכר כאילו הגיעו בסופו.

סוכם שנצא לדרך בתוך כמה ימים ובינתיים ישלחו לספינה את כל הציוד והאספקה הדרושה להפלגה לפי רשימה שנכין יחד עם רב החובל של האונייה. באותו אחר הצהריים עלינו על הספינה, שם הוצגתי בפני רב החובל וצוותו כנציג הבעלים.

למחרת, התחלתי לחפש שותף להפלגה ועליתי על ידידי, "הטרק הגדול" (ראובן אשכנזי), איש פלי"ם ובוגר קורס חובלים 5 . גם לראובן לא הייתה בעיה להסכים וגם הוא כמוני התלבט בקשר להמשך פעילותו. למכונאי שהצטרף אלינו קראו "ג'ימי". מכונאי מחונן ונעים הליכות שרכש את ניסיונו המקצועי בצי הסוחר.

ה MARIE ANICK, נרכשה על ידי המוסד לעליה ב' ב 1947 בצרפת ודצמבר 1947 הגיעה לארץ כספינת מעפילים בשם הפורצים". הספינה, על 167 מעפיליה, הצליחה לפרוץ את המצור הימי הבריטי, הורידה את המעפילים על חוף יד מרדכי, וחזרה לאחר מכן, לצרפת. הגעתה השנייה של ה MARIE ANICK לארץ, הייתה לאחר הקמת המדינה לנמל חיפה.

ה- MARIE ANICK שהושקה בצרפת ב1927, נבנתה מעץ וצוידה במפרשים ובמנוע דיזל בעל 100 כוחות סוס. למעשה, ספינה די קטנה באורך 28 מטר ובעלת מהירות של 8 קשר (מייל ימי לשעה). צוות הספינה היה צרפתי וכלל את רב החובל - וויל, את הקצין ראשון – כריסטיאן ועוד ארבעה מלחים, מכונאי וטבח.

את היומיים שנותרו לנו עד להפלגה, ניצלתי לפרידה מהחברים ומהמשפחה.

לפי חשבוני, עם שמונה קשר של ה MARIE ANICK, קצת יותר ממהירותה של ה "לקוממיות" ובלי סערות, היינו אמורים להגיע למרסיי תוך עשרה ימים. בפועל נמשכה הנסיעה למעלה משישים יום. איך זה קרה?, הנה הסיפור.

60 יום בים התיכון

מצוידים בתעודת ימאי "מפוברקת", אקדח וערימת דולרים, עלינו, "הטרק הגדול", "ג'ימי" ואני על הספינה, מוכנים להפלגה. את האקדח, חגרתי ביום הראשון בגלוי, עדיין בהשפעת האווירה של "המערב הפרוע". למחרת, "עשיתי חושבים" והבנתי שאני חסר טקט לחלוטין ושאינני יכול להסתובב על הספינה כמו "קאובוי". החבאתי את האקדח במקום נגיש וחשבתי שזה בכל זאת לא מזיק שידעו שיש לי אקדח. את הדולרים, חילקתי בין שלושתנו והחזקנו אותם, "רחמנא לצלן", בנעליים.

בשעות הבוקר, עזבנו את נמל חיפה והפלגנו בנתיב שתוכנן לעבור מדרום לקפריסין. אחר הצהריים כשהתקרבנו לאי, אמר לי רב החובל שיש לנו נזילה בדופן הספינה והוא רוצה לעגון באחד המפרצים, סמוך ל"לרנקה", ולתקנה. בשלב זה, לא הייתה לי סיבה שלא להאמין לו וזרמתי איתו. לקראת ערב, נכנסנו למפרץ קטן ושקט, זרקנו עוגן, והתארגנו ללינה.

בבוקר, ראיתי את המלחים והקצין הראשון מרכזים את הציוד ומוכנים להתחיל בעבודה. התרשמתי שזו עבודה רוטינית בספינת עץ שמתחילה "להזדקן". להזדקן – תרתי משמע. הגיל מצד אחד ו"הזקן" (הצטברות שכבות של רכיכות ואצות ים על דופן הספינה, מתחת לקו המים), מצד שני. לסתימת הנזילה צריך היה לצלול ולדפוק "קנפאט" (סיבי קנבוס, בסלנג), בחריצים שבין לוחות הדופן של הספינה. אחרי יומיים של עבודה היינו מוכנים להמשיך בדרכנו. עד היום אינני יודע בוודאות אם סיפור הנזילה היה אמיתי, או שהצרפתים רצו פשוט למשוך את הזמן ולהשתעשע קצת במי המפרץ הקיציים.

כך, או כך, כעבור יומיים, הרמנו עוגן ויצאנו לדרך. עכשיו היו לנו 3-4 ימי הפלגה ללא יבשה, בדרך לכרתים. מזג האוויר היה יפה והים שקט וחלק – "כמו תחת" בסלנג של הפל"ים.

הנתק החד עם מה שקורה בארץ, הפריע לי. הצטערתי שלא צרפתי אלינו אלחוטאי שיהיה בקשר עם הארץ שהרי הרדיו ומכשיר האלחוט ששירתו את ההפלגות הקודמות, היו על הספינה. כשנכנסתי לחדר האלחוט לשמוע רדיו, עלה בדעתי רעיון. החלטתי לשחק את האלחוטאי שעומד בקשר עם המוסד לעליה, מעסיקו של הצוות הצרפתי ומידי יום להיכנס לחדר האלחוט וליצור כביכול קשר עם הארץ. היה לי חשוב, שהצרפתים ידעו שיש לי קשר שוטף עם הארץ, דבר שייתן לי עמדת כוח כלפיהם.

תרנגול בלב ים

מידי פעם,כשהייתי מתבונן בצרפתי ומנסה לאפיין אותם, היו עולות במוחי תמונות של מלחים שיכורים שנחטפו בסמטה חשוכה או מי שברחו מהחוק. רב החובל שכולם קראו לו "קפיטן ווייל", היה קצין בדרגת אלוף משנה בדימוס מהצי הצרפתי. הוא נראה בשנות השישים לחיו, גבוה, צנום ובעל שער סיבה. לעיתים נראה בוהה ומרוחק ולעיתים, ערני וידידותי. הקצין הראשון, CRISTIAN, שהצוות קרא לו " LE PREMIER", (קיצור של (PREMIER OFFICIRE היה איש צעיר, חייכן ואינטליגנטי. די מהר, התברר לנו שרב החובל חי על מורפיום שהקצין הראשון היה מזריק לו מידי פעם. שאר הצוות היו אנשים די מחוספסים, בעלי עגה דרומית, ישירים וידידותיים. לטבח, קשה להאמין, הייתה רגל מעץ, ממש כמו בסרט שודדי הקארי ביים.

בלב ים, ביום השני לעזיבתנו את קפריסין, ניגש הטבח אל כלוב התרנגולות שהיה על הספון והוציא שני תרנגולים לארוחת הצהריים. תוך כדי סגירת הכלוב, חמק אחד התרנגולים מידיו והתחיל להתרוצץ על הסיפון. זה היה מחזה משעשע. הטבח, עם הקב הצמוד, ניסה לתפוש את התרנגול הסורר ולא הצליח. בניסיון הבא, חמק התרנגול לקצה החרטום ובעוד הטבח מושיט את ידו לתפוש אותו, קפץ התרנגול מעל הדופן הישר לתוך המים. הקצין הראשון, שחזה כמונו במרדף, לא חשב הרבה, פשט את חולצתו וקפץ למים. מה? צרפתי שוחר "קוק או וין" (תרנגול ביין), יוותר על התרנגול וייתן לו ככה סתם לטבוע בים ? זה היה מחזה שלא רואים כל יום. בלב ים, מחזיק CRISTIAN את התרנגול בידו האחת ובשנייה, בגלגל ההצלה שזרקנו לו מיד אחרי שקפץ למים. הספינה, על אף שהפסיקה את פעולת המדחף, עדיין התקדמה בכוח התאוצה. לרגע, היה נדמה שנאבד גם את הקצין וגם את התרנגול, אבל אחרי תמרון קטן שעשה רב החובל, שבמזל היה בשליטה, חזרנו לראות את השניים. התקרבנו אליהם באיטיות והעלינו אותם לסיפון.

הרקליון HERAKLION

יומיים אחרי טראומת התרנגול, שוב דרש רב החובל להיכנס לנמל הקרוב בטענה שהנזילות חזרו ושהמנוע מתחמם. שלא כמו בפעם הקודמת, ירדתי עם ג'ימי לבדוק את הדברים ואכן מצאנו גם נזילות וגם בעיה במנוע. נכנסנו לנמל הרקליון שבאי כרתים.

נמל הרקליון של 1948 היה נמל מוזנח וכמעט ללא כלי שיט. העיר, שהיא בירתה של כרתים, נראתה גם כן בשיממונה. העוני היה מורגש בכל פינה והגיע לכדי כך שכשזרק אחד המלחים בקבוק ריק למים, מיד קפצו כמה נערים לשלותו. כרתים והרקליון, ידעו ימים טובים יותר לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה וכיבושה על ידי הגרמנים. ההיסטוריה המוכרת של האי מתחילה בתקופה המינואית לפני 3000 שנה ואחריה באו הרומאים, הבזנטים, הונציאנים, התורכים והיוונים.

שלטונות הנמל קיבלו אותנו יפה ועזרו לנו, ככל שיכלו. אינני יודע אם הקשר הטוב שהתפתח בין מפקד משטרת הנמל לביני, הושפע מהמתנות שטפטפתי לו, כמו יין צרפתי, שוקולד שוויצרי וסבון "עדין", או סימפטיה למדינת ישראל הצעירה. כך, או כך, מי יכול היה לנחש שיום יבוא, ושוב אגיע להרקליון לבקש את עזרתו. מוישל'ה מהמוסד, ידע כנראה את נפשם של הצרפתים כשאמר שהם בודאי ינסו למשוך את הזמן כמה שיותר. אף על פי שהתחלנו לחשוד בהם שהם "מפברקים" או מעצימים את הבעיות ומושכים את זמן התיקונים, לא יכולנו לעשות הרבה בעניין.

בערבים שקטים, היינו פותחים שולחן על הסיפון ונהנים ממטעמי הטבח המוכשר שלנו ויין הצרפתי טוב. רב החובל, "בימים הטובים" שלו, אהב לספר אגדות מהמיתולוגיה היוונית.

בין דברי דואר ישנים שנאגרו באחת ממגירותיי, מצאתי גלויה עם תמונת בית העירייה של הרקליון שלחתי לרבקה אחותי בארץ.

התיקונים הפעם נמשכו שבוע ואנחנו ניצלנו את הזמן לטיולים באי. עד היום אני זוכר את הביקור בחורבות הארמון המרשים של המלך מינוס השני. בחצר הארמון, הראה לנו מדריך הסיור את תעלת מי הביוב שהתגלתה שם בחפירות הארכיאולוגיות וציטט את החוקרים שטענו כי אלה הן תעלות הביוב הקדומות ביותר שנמצאו עד אז, ושהן מוכיחות את הישגיהם של המינואים. מישהו מהמשתתפים בסיור התבדח ואמר. אולי אפילו הייתה להם תקשורת אלחוטית, שהרי לא מצאו שם חוטים.

לפי המיתולוגיה, מלך מינוס הראשון היה בנם של זאוס מלך האלים ואירופה - ביתו של מלך צידון. האגדה מספרת, שזאוס אשר חשק באירופה, ירד לארץ בדמות פר וכשעלתה על גבו, דהר איתה לכרתים.

ג'ימי, שליווה את העבודה על המנוע, בה נעזרנו גם במכונאי מקומי, דיווח לי שמצב המנוע לא טוב ושנצטרך לעשות לו תיקון מקיף בהזדמנות הקרובה. אחרי התייעצות עם רב החובל, הקצין הראשון והמכונאי סוכם שנעשה זאת בנמל קלמטה שביוון. בשלב הזה היינו מוכנים ליציאה לים. ירדתי מהספינה להיפרד מידידי החדש בתחנת המשטרה ומסוכן האוניות שדאג לנו לאספקה. כשחזרתי לספינה, אמר לי רב החובל שהוא חושש לצאת אחר הצהרים לים כי הולכת להיות סערה. מה גורם לך לחשוש שאלתי. השמים הרי, נראים די בהירים. על סמך החדשות ששמעתי ברדיו אמר. טוב, אמרתי לו. אלך להאזין לתחנת מלטה, המשדרת באותות מורס את תנאי מזג האוויר בים התיכון. כמנהגי מידי יום, נכנסתי לחדר האלחוט להאזין כביכול לשידור. עד אותו יום, לא הייתה לי בעיה "לנחש" את מזג האוויר שלא הדאיג אף אחד. הפעם התלבטתי. חשבתי שעלי להיות זהיר, שמא הוא צודק ומאידך חששתי שהוא מנסה שוב לעכב את ההפלגה. החלטתי לאשר שיהיה מזג אוויר לא נוח אבל גם לא סוער כל כך ובזה דחפתי אותו להסכים לצאת.

לפנות ערב, התנתקנו מהמזח ויצאנו לדרך. ביציאה מהנמל,היו לנו קצת גלים אבל המשכנו. משירד החושך, הלכה והתחזקה הרוח, הגלים גברו והספינה התחילה להתלתל. ראיתי שרב החובל כעוס, מחליף דברים עם הקצין הראשון, אבל עדיין לא אמר לי דבר. ככל שהמשכנו, הלכה הסערה והתחזקה והבנתי שהמצב לא טוב. בשלב זה, קרוב לשעה 20:00 פנה אלי רב החובל ואמר. אין ברירה חייבים לחזור לנמל. הספינה עם המנוע הבעייתי שלה לא תוכל לעמוד בסערה הזו. בדלית ברירה ובהרגשת אשמה, הסכמתי איתו. הוא סובב את הספינה והפליג בחזרה לנמל, עכשיו, עם הרוח. קרוב לחצות נכנסנו שוב לנמל הרקליון וקשרנו את עצמנו למזח.

למחרת, אחרי שרב החובל שתה את קפה הבוקר שלו ונרגע, פנה אלי והתנצל על טון הדיבור שלו מאמש ואמר שאיננו מאשים אותי אלא את תחנת מלטה. בגלל מצב המנוע אמר, לא נוכל יותר להפליג בלילות ונצטרך לתכנן נתיב הפלגה קרוב לחוף ובלילות לעגון במפרצים שלאורכו. לא היה טעם להתווכח. אחרי הכול, הוא היה רב החובל, וזו הייתה החלטתו.

נשארנו בהרקליון שלושה ימים נוספים ובשוך הסערה יצאנו לדרך. נתיב ההפלגה מהרקליון לקלמטה עבר דרך מפרץ סודה (SOUDA BAY) שבכרתים וקיטרה (CYTHERA) שבאי פוטמוס (POTAMOS).

סודה ביי SOUDA BAY

הים לאורך החוף הצפוני של כרתים היה רגוע ולעת ערב נכנסנו למפרץ סודה לחניית לילה. למחרת בבוקר, ממש לפי הרמת העוגן, עלה המכונאי וצעק, יש נזילה מהמנוע. אי אפשר לצאת כך לים. צריך לפרק את הראש ולאטום אותו היטב. שוב צרות חשבתי, מה יהיה? ההפלגה הזאת לא תיגמר.

למזלי, היה לי את ג'ימי שיכול היה גם לעזור וגם לדעת מה באמת קורה. לא הייתה ברירה, הרמנו עוגן ונכנסנו למעגן לתיקון. הכניסה למעגן מזכירה את מה שארע שישה חודשים יותר מאוחר, כשליוויתי את ה- "טמפה", שנגררה בעקבות קריאת ה- S.O.S. שלנו לסודה ביי בעקבות קריאת ה- S.O.S. ממנה. איזה צרוף מקרים ותעתועי גורל.

עוד חמישה ימים עברו. המנוע תוקן , ויצאנו לדרך. הפלגנו בכיוון צפון מערב כשפנינו לאי פוטמוס. בשעות הערב, נכנסנו למפרץ קיטרה וזרקנו עוגן. במפרץ, התקרבה אלינו סירת דייגים סקרנים שהציעו לנו דגים וגבינות. התמקחנו והצענו להם עסקה. דגים וגבינות תמורת שימורי בשר, שעועית ואננס. את הגבינות אכלנו כבר בבוקר והדגים חיכו לצהריים. זמן מה אחרי ארוחת הבוקר, כשכבר היינו בים, חשתי כאב בטן שהלך והתגבר מרגע לרגע. התפתלתי מכאבים ולא ידעתי מה לעשות. היו לי בעבר, כמו לכל אדם, קלקולי קיבה עם כאבי בטן, אבל כאבי תופת כאלה, טרם חוויתי. מה עושים? היינו בלב ים וחזרה לפוטמוס לא הייתה עוזרת. פתרון. העיר הקרובה בה אוכל לקבל טיפול כלשהוא הייתה קלמטה, אליה היינו אמורים להגיע בערב. בעוד אני נאנק מכאבים ניגשו אלי רב החובל והקצין הראשון, השכיבו אותי על השולחן שעל הסיפון ואמרו לי: הטיפול שנעשה לך יכאב מאוד ברגע הראשון, אבל אחרי זמן קצר תרגיש יותר טוב. אנחנו נשים לך תחבושת חמה מאוד על הבטן. זה ישרוף לך ואולי גם יעשה לך כוויה, אז תתכונן. שכבתי על גבי על השולחן, הטרק וג'ימי החזיקו אותי בידיים וברגליים, הטבח הביא סיר עם מים חמים (ישר מהכירה) והקצין הראשון טבל מגבת במים הרותחים, סחט ושם לי על הבטן. זה ממש שרף לי את הבטן. אילולא החזיקו אותי, לא הייתי מסוגל לשאת את המגבת החמה הזאת על בטני. פעמיים-שלוש, הוחלפה המגבת החמה עד שהתחלתי להרגיש הקלה. כשעה אחרי הטיפול, פג רובו של הכאב ויכולתי לחזור לעשתונותיי. הנה למדתי על בשרי, עוד פרק ב"ימאות". למותר לציין שאת הדגים שהוגשו בצהריים, הפסדתי.

קלמטה

בשעות הערב הגענו לקלמטה. קלמטה, העיר השנייה בגודלה בפלופונז. כמו בכרתים, גם היא נראתה ענייה ומוזנחת, בתקופה זו שאחרי מלחמת העולם השנייה, היה המצב הכלכלי והפוליטי ביוון ובמיוחד בפלופונז שבדרומה, קשה ביותר. מלחמת האזרחים שהתחילה ב 1946 בין הקומוניסטים בעידודם של יוגוסלביה ובולגריה לבין הצבא המלוכני שנתמך על ידי בריטניה וארצות הברית. כבר, בלילה הראשון לעגי נתינו בקלמטה, שמענו את הדי היריות של כוחות הגרילה שישבו על ההרים סביב העיר בראשותו של הגנרל מרכוס.

למחרת בבוקר, אחרי שסיימנו את הסידורים הפורמאליים לעגינה בנמל, יצאנו לבקש את עזרת המספנה המקומית. הפעם סוכם על תיקון מקיף ויסודי של המנוע ושל דפנות הספינה. הרבה לא היה מה לעשות בעיר ולטייל בסביבה היה מסוכן. צוות האונייה היה עסוק בתיקונים ואנחנו חילקנו את הזמן בין מעקב ופיקוח על העבודה לבין שמירה על הספינה.

מדי פעם יצאנו, העירה, עם או בלי אנשי צוות לקפה או לטיול בעיר. התמונה האופיינית לעיר ים-תיכונית, מוכת אבטלה נראתה גם כאן. אנשים יושבים בבתי הקפה, סביב שולחנות נמוכים ומשחקים שש-בש או דומינו. התקרובת האופיינית לצד הקפה הייתה, גבינת חלומי מטוגנת, זיתי קלמטה עסיסיים ותאני דבש.

פעם או פעמיים, יצאנו לסרט. זה היה בית הקולנוע קיצי שכונתי על גג אחד הבניינים עם כסאות ברזל ופלסטיק בערבוביה. הצרפתים אנשי הצוות, נהגו לפקוד את בתי הזונות המקומיים מידי פעם. הם עשו זאת בחיפה, בהרקליון וגם כאן בקלמטה.

אחרי כשלושה שבועות של "ביחד" על הספינה ובים, הרגישו כנראה שהם מספיק קרובים אלינו, והזמינו אותנו לבוא איתם. התחמקנו ואמרנו שזה לא מעניין אותנו, והם בשלהם. אתם חייבים לראות איך הדבר הזה מתנהל. אתם לא חייבים להשתתף. תהיו אורחים שלנו . אחרי שסירבנו כמה פעמים, החלטנו, בכל זאת, לרצות אותם ולהתלוות אליהם. המחזה היה משעשע. בסלון המרווח עמד שולחן שהיה עמוס במשקאות ותקרובת. ה "בנות" המארחות, ישבו על גבי ספות שהיו צמודות לקיר. התיישבנו באחת הפינות והתבוננו. המשחק התחיל. הצרפתים שלנו התגודדו ונערכו להגרלה. לתוך כובעו של אחד המלחים, שם כל אחד כמה "דרכמות" – חלקו במימון הנאתו של הזוכה. הזוכה בקופה, בחר לו בת זוג ויצא איתה לבלוי. שאר הצוות, שמחים וטובי לב הרימו את כוסות האוזו, ושתו לחיי הזוכה בהגרלה.

הברחת חשיש

עברו כמעט שבועיים מאז נכנסנו לקלמטה. העבודות על הספינה התקדמו, הדלק והמצרכים שהזמנו כבר היו על הספינה, והיינו קרובים ליציאה. ישבתי עם רב החובל והקצין הראשון לתכנן את נתיב ההפלגה בקטע, קלמטה – מיצר מסינה שבין איטליה לסיציליה. גם הפעם, עמד רב החובל על העיקרון של הפלגה באור היום ולאורך החוף בלבד. הנתיב לכן עבר לאורך החוף המערבי של הפלופונז עד אלבניה, חצה את פתחו של הים האדריאתי בכוון דרום מערב, המשיך לאורך "המגף האיטלקי" ופנה צפונה למסינה. קטע זה, במהירות מוקטנת של שישה קשר אמור היה להמשך חמישה ימים עם ארבע חניות לילה במפרצים שבדרך.

עוד אנחנו יושבים ומקפלים את המפות, אומר לי רב החובל. "קיבלתי הצעה לעסקה שיכולה להכניס לנו הרבה כסף", "אם תסכים נתחלק ברווח, חצי לכם וחצי לנו. מה ההצעה שאלתי. הציעו לי שנעביר גלגלי הצלה מלאים בחשיש לנקודה מסוימת בים, ליד אל עריש שבסיני. זה לא מסובך ונוכל לעשות את ההובלה בתוך שבוע, אמר. הייתי בשוק. לא האמנתי למשמע אוזני. עכשיו הבנתי, מה היה קורה אם לא היינו על הספינה. החלטתי להגיב באיפוק ולא להפוך עולמות.

אמרתי לו, שמע, המלחמה בין ישראל ומדינות ערב התחדשה. מזרח הים התיכון, שורץ אוניות מלחמה והכניסה לאזור מסוכנת ביותר. בנוסף, עכשיו כשאנחנו מתקרבים לאיטליה, אני חייב ליצור קשר עם המשרד שלנו ברומא. אם יחשדו שאנחנו לא מתקדמים, הם עלולים להוציא ספינת משמר מהירה לחפש אותנו. הקשקוש הזה נועד לרמוז לו שאם אדווח על העניין יעלו עליהם מהר מאוד. תשכח מזה אמרתי לו