הפרק של דבורה עומר במשמר השרון

 

דבורה עומר עבדה וגרה בקיבוץ משמר השרון כשנתיים יחד עם משפחתה בשנים 19581960. עבדה כמורה מחנכת (מורה שכירה) בבית הספר המקומי בקיבוץ. בהקשר זה יש להבהיר, שבתקופה הזו, מורה מחנכת לימדה את רוב המקצועות, והקיבוץ דרש שהמורים השכירים יגורו בקיבוץ כדי להיות נוכחים בפעילות בערב.

דבורה זכורה גם בכך שעשתה לתלמידים ערבי סיפורים, טיולים, והיתה עם הכיתה בשנת הבר-מצווה שכללה את "משימות הבר-מצווה", כמו הכנת הצגה גדולה לקיבוץ ועוד. המשפחה היתה משולבת בחיי הקיבוץ ...ואנקדוטה  היא היתה בחורה יפה וגבוהה שהיתה באה ללמד בקייץ עם מכנסיים קצרים.

 לימים סיפרה דבורה עומר, שאת "דפי תמר" (מדור בעיתון "דבר לילדים", שלימים נהיה סדרת ספרים מצליחה) כתבה בין היתר על סמך דברים שקרו בקיבוצים מעוז חיים ומשמר השרון.

מתלמידיה שנשארו בקיבוץ: אמירה ינאי, רעיה פייקוב וברוריה וויזר. דבורה לימדה אותם כאשר היו בכיתות ו'-ז'. את ההצגה ביים בעלה, שמוליק (שמואל) עומר (לימים מנכ"ל הבימה).

שמוליק לימד את הכיתה שמעליהם, וביים את הצגת הבר-מצווה הן של הכיתה שלו, ושנה לאחר מכן של הכיתה של דבורה.

מהכיתה ששמוליק עומר חינך, נשארה בקיבוץ רק שרל'ה מרקוביץ', שנה מעל זכר מישהו שלימדו את הכיתה שלו גאוגרפיה.

גרו ב"צריף שוודי", שנחשב צריף משופר באזור הדרום- מערבי של הקיבוץ.

מצאתי תמונה אצל ברוריה ויזר מהימים ההם. צילמתי אותה עם הנייד, ואמירה ינאי כתבה זיהוי לשמות. 

דבורה וחיים עומר עם תלמידים משמר השרוןכותבת אמירה ינאי על התמונה:

זוהי תמונה שצולמה בסיום הצגת הבר מצווה שלנו, בסוף כיתה  ז', בשנת 1960.

לפי זכרוני שם ההצגה היה, "תינוק שנשבה" מתוך היצירה לאן של פיירנברג.

המצולמים בתמונה מימין לשמאל:

 

עומדים

שמוליק עומר (במאי ההצגה), אמירה ליבמן -ינאי,  ברוריה לימוני -וייזר,  יעקובי צ'חנובסקי - ניב,  אמנון חלפי, אהרוני צ'חנובסקי (השם שונה מאוחר יותר לרוני ניב),  רוני ניס,  דבורה עומר (המחנכת שלנו בכיתות ו-ז), מאשה גופר (המטפלת המיתולוגית מהגנון עד יב), זיווה(מחנכת שלנו בכיתה ד'), אופירה מושקט (ילדת חוץ), דבי קופלביץ'.

 

יושבים 

מירהל'ה שפירא - שגב, אסתי מילהלטר - וולף, טובל'ה מלר, צ'ילה נובק ( ילדת חוץ), רעיה טנא - פייקוב, עמליה ( ילדת חוץ), זאבי רייכמן, אריה גולדברג.

 

שוכבים

אהרון פרל (ילד חוץ), אורי אשל, דובי פלוטניק, מיקי ברין.


עמיחי, עשיתי כמיטב יכולתי לא הוספתי ז"ל לנפטרים, כדי לא להאריך יותר.---

לימים, כשהיתה כבר סופרת מפורסמת, דבורה הגיעה לקיבוץ, למפגש עם ילדי הקיבוץ, מפגש שגם אני הייתי, ואני זוכר את תלמידיה לשעבר הנרגשים, שהגיעו גם למפגש.

 

דבורה עומר שמרה גם על קשר מכתבים עם ברוריה וויזר, ואלה נמצאים  בארכיון הקבוצה.

 


--------

 

אסף וכתב: עמיחי אלינסון, אחרי שראיין בקצרה את אמירה ינאי, עידו לבנה, יצחק אלינסון, ברוריה וויזר, שרל'ה כץ, ומאוחר יותר שאל עוד אנשים, אבל כבר היה פחות מי שיזכור.

ידוע לכם עוד משהו ? יש הערות ? יש תמונות מהתקופה ?  כתבו לדוא"ל.

 

 

קישור לנושאים נוספים משמר השרון סיפורים ותיעוד