יצירת המזלות בחדר אוכל


2023

נראה שיצירת 12 המזלות התלויה בחדר האוכל, היא יצירת האומנות הוותיקה ביותר שקיימת עד היום בקיבוץ ובמקום מרכזי. אולי עוד יתהו, במה האמינו בני המקום, שכה עשו.


אני מניח הסיבה היתה לשם יופי וקישוט, סמלים לכל חודשי השנה, לאו דווקא מעולם מהיהדות, החקלאות או התנועות האידיאולוגיות של מקימי הקבוצה.


היו פחות ספקנים ומזלזלים באסטרולוגיה, היא וסמלי המזלות חלק מהפולקלור.


יש גם דעה שהיצירה תורמת להשכלה הכללית, שכן הילדים למשל, מסתכלים ושואלים את ההורים איזה מזל הם או אחרים, מה רואים, מתי וכך מכירים את הנושא.


על פי מה משערים המזהים, בתמונה המצורפת, משמאל איציק, מימין יגאל גרבר, ולמטה, הרוב חשבו אלכס אבנון - הוא האומן שעשה את היצירה.  צולם בפורים 1960.

 ילדים מעריצים עזרו לו במשהו בעבודה על רצפת חדר האוכל, והם גם יודעים לספר שאף על פי, שנראה שהצבעים והדמויות במסגרות ברזל, הם בעצם מעץ. הם היו שם ועזרו עם משוריות, כמובן כשאלכס האומן הראשי.


בתוך היצירה מנורות, ואם הן מופעלות, אורן בוקע דרך הצבעים - וויטראז'. מדליקים את האורות בעיקר בחגים, אווירה חגיגית, צבעונית.

איזה מכשיר חשמלי החזיק כל כך הרבה שנים ?. גם במובן עמידות החומרים מפליאה היצירה, והיותה מאומן בעל מלכה, שבנה מהתחלה עד הסוף באופן חד פעמי.


כמעט אין עבודת אחזקה, יודעים לספר שפעם אחת הורידו אותן, ניקו, החשמלאים החליפו חלק מבתי המנורה, ואת כל המנורות מהדור הישן (נקראו מנורות להט או מנורות ליבון) למנורות לד. הסתבר שהמנורות מהדור הקודם חרכו מעט בחומן חלק מהתמונה, ניתן לראות בכמה מקומות.


בעבר מורים ומורות מבחוץ נדרשו לגור פה ולהיות חלק מהקיבוץ, אם היה להן בן זוג גם הוא, ילדיהם התחנכו יחד עם ילדי הקיבוץ כולל לינה משותפת. רבים מהם על כל משפחתם זכורים לטובה וזכרון עמוק כולל זיהוי תמונות יותר מ50 שנה אחרי.

 אלכס היה נשוי למורה, אסתר,ילדיהם, שמות כל בני המשפחה מתחילים באות א', גם הילדים אורנה ואלון. ו? 

כמו שרואים בתמונה שותף, הוא עשה תפאורות לחגים, המורים ובני משפחתם תרמו באופן ממשי.

מה היה קורה, אילו מסורת כזו היתה ממשיכה ?

-

אסתר, היתה המורה בכיתה של בוקי, רמי לבנה ויוסי ברקאי.

 

תמונות נוספות צולם בטו בשבט  2023.

סרטון כללי האווירה והמזלות לפני החג - שיטוט

https://youtube.com/shorts/7uAof5IpbYU

 לחובבי זיהוי השמות: מלפנים רואים את תום, שחר ב.א, יסמין, אריאל ק, יאיר, איתי, אורי ושחר ב.

 

תמונות נוספות

 

חדר אוכל נשמר השרון בטו בשבט עם יצירת המזלות 2023

 

 

מעטים יודעים, זה המתג להדליק ולכבוד

 


עופר, ניב ומנחם לאחר החג

 

קישור לנושאים נוספים:- משמר השרון סיפורים ותיעוד