תזונה מותאמת אישית לפי דנ"א D.N.A -ספקנות וביקורת


 

תקציר: עשיתי בדיקה שמתיימרת לאבחן את התזונה המתאימה לי, לפי בדיקת DNA במעבדה בחו"ל. כשהגיעו התוצאות הן לא נראו לי טובות מניחוש עיוור באמצעות הטלת קוביה (הצלחה מדוייקת באבחון ביחס קרוב ל 1 מתוך 6 ועוד הצלחות של מספרים קרובים לתוצאת האמיתיות). השירות היה טוב.  מקריאת מקורות בנושא התחום לא מוסדר מבחינת רישוי (מי יכול ליעץ ולעשות אבחנות) נעשה על ידי גופים מסחריים ללא ראיות מדעיות מספקות. ללקוח שמאמין בתוצאות לא נכונות עשוי להיגרם נזק בעקבות אמונה בדברים שגויים, או חרדות מבעיות לא אמיתית, הוצאות מיותרות ועוד.

חלקו הראשון של המאמר - החוויה האישית, שכללה גם התכתבות עם החברה, היועצת המדעית שלה ותשובת החברה מחו"ל. חלקו השני הפניות לכמה מאמרים ומעט תרגום - "מה אומרים על זה בוויקיפדיה" ולהבדיל מה עמדת האקדמיה האמריקאית לתזונה ודיאטה.


 

עשיתי באחד המכונים בארץ בדיקה לפי DNA, מה התזונה המתאימה (לטענתם) עבורי.כדי לעשות את זה לוקחים דגימת רוק שלי, שולחים למעבדה בחו"ל (תחילה לא צינו איזו) ולטענתם מפוענח הDNA, ולפי הגנטיקה מתיימרים להגיד לי לפי 40 מדדים מה המצב ומה לעשות. יש אפשרות בהמשך לגשת ליעוץ תזונתי אצל אנשים שהוכשרו לך מטעם החברה.

e
 

להגיד בקיצור -האנשים היו נחמדים והשירות היה מצויין, אך לדעתי, הבדיקה היתה לא אמינה.

 

אפילו לא קיבלתי סימנים מאמתים שבאמת בדקו את הDNA שלי, יכלו למשל לתת פרטים מאמתים כמו צבע עיניים וצבע שיער (בתקווה שלא לקחו את זה למשל מהרשתות החברתיות).

 

אני לא מקבל את התוצאות של פיענוח הDNA שלי (למעט הפרשנות שלהם). זה בערך כמו שיעשו לכם צילום שיניים, אבל לא יתנו לכם את הצילום עצמו, אלא רק את פיענוח, לטענתם כדי לשמור על פרטיות, אך הדבר חשוד ובעיתי בעיניי. בכל מקום שעשינו בדיקה, צילום רטגן, אנו יכולים לקבל את הממצאים לידנו, ולגשת איתו לכל גורם שנרצה. היא היתה  יכולה גם לשמש ערובה  לכך שבכלל נבדק משהו כזה. אין אופציה לקבל את זה, גם לא בתוספת תשלום.


 

 אינני מציין את שם המכון, כי אינני רוצה להשמיץ גוף אחד על סמך בדיקה אחת, ודעה אחת (אם כי המכון לא טען שטענותיי חריגות), אך אשמח להסביר לכם, לפי מה בדקתי, וכיצד, לדעתי, כדאי לכם להיות חשדנים. אציין שלפני שעשיתי את הבדיקה, עשיתי חיפוש בגוגל לראות אם יש תגובות בעד או נגד בדיקה כזו, אבל לא מצאתי מישהו שבדק לפי משהו ממשי ורציף שהשווה למציאות, אז אני אעשה. כמו כן, בדיעבד ראיתי שמגיעים לתוצאות אם כותבים את השם המקצועי של התחום, ולא כפי שחיפשת בתחילה.


 

שימו לב, שאם מדובר כאן בתוצאות הדומות לניחוש, הדבר עשוי להיות רע מאוד, למי שמיישם אותן. מי שלמשל נאמר לו, שאין לו בעיה עם כולסטרול, והוא מרשה לעצמו לאכול הרבה או לעשות תפריט מושכל, לפי הבנתו, שכולל הרבה מוצרים מהחי, ומעט פחמימות אם כך לפי התזונה המותאמת אישית, גנטית שלו. הוא הוא עושה זאת כשאין זה כלל המצב  הוא עשוי להגיע למחלה קשה, סבל ומוות. הוא יקנה את המזון ואת תוספי התזונה הלא נכונים, ויגש ל"מומחים לתזונה גנטית" שיתנו לו את העיצות הלא נכונות. ישקיע בקריאה איך להשלים מחסור ב x כשבכלל זה יש לו בעודף, אבל y  חסר לו, והוא לא יודע. זה רע מאוד.


 

אני מסתכל על הדברים בגישה מדעית, ומהבחינה הזו, צריך להיות משהו מדוייק, ניתן להשוואה עם המציאות. לכאורה עושים את זה, אומרים במפורש עם ציון העומד ב6 דרגות מהשלילי ביותר עד החיובי ביותר אם לפי המבנה הגנטי שלכם אתם למשל נוטים להשמנה או צריכים יותר/פחות ויטמין או מינרל מסויים.


 

אם יאמרו לכם בדיוק מדהים 6-7 דברים נכונים רק באמצעות דגימת הרוק או באמצעות הורוסקופ, בדיקת כתב היד, אתם עשויים להידהם ולזכור במיוחד את ה"נס", אבל שימו לב שכשיש 40 מדדים שבודקים ולכל אחד נותנים ציון בין 1 ל6, הסיכוי להגיע להצלחה כזו בהתאם לתוצאה מזריקת קוביה - דומה מאוד.
 

באופן יותר מעשי, נניח שהתוצאה שלכם אומרת שאתם נוטים להשמנה, זקוקים לתוספת סלניום, אשלגן, ברזל וחומצה פולית חילוף החומרים שלכם בפירוק לקטוז (סוכר החלב) לא יעיל, ורמת הסוכר שלכם גבוהה.

אתם משווים את זה למציאות, ובפועל אתם דווקא נוטים לרזון, בבדיקות הדם השגרתיות שלכם מראות בדם רמה תקינה של חומצה פולית, אשלגן. בברזל בדיקת הדם מראה שאתם מעט מעל לנורמה ולגבי סלניום אינכם יודעים, אינכם רגישים לסוכר החלב, להיפך גם עם כמויות גדולות אתם מסתדרים.


 

אתם מתקשרים לחברה בארץ, שלה שילמתם עבור הבדיקות, ואומרים להם, שהבדיקות אינן תואמות את מה שבפועל, אבל הם אומרים לכם שככה זה. התוצאות הן תוצאות אמת, לא יתכן שהחליפו את הבדיקה שלכם עם אחר,  נטיה להשמנה לא חייבת להיות עכשיו, בעיה עם רגישות ללקטוז יכולה להיות בהמשך וכו'. אומנם יתכן, אבל יש גם אפשרות של טעות (את זה הם לא  אומרים). בנוסף הדו" ח שלהם אמר שהבעיה בהווה, רק אחרי שפונים ואומרים שזה לא נכון, זה משתנה לעתיד.


 

אני יכול להגיד על אדם שמעולם לא קיבלתי מידע עליו, על סמך ניחוש שהוא נוטה להשמנה, רגישות לסוכר החלב זקוק לעוד ויטמינים ומינרלים כאלה ולכאלה כו', ולהראות צודק, אם גם יתברר שהוא רזה ובדיקות הדם שלו תקינות, בהנחה שתשובה כמו "זה יתברר בהמשך" או הסביבה השפיעה…. אלה תשובות לגיטימיות. כמובן יתכן שמקרה צדקתי במשהו, וזה יזקף לזכותי.


בנוסף, בתוצאות הבדיקה ממליצים לי למשל, כמה ברזל, חומצה פולית או אשלגן לצרוך,
ולטענתם לפי הגנים אני ברמה הגנטית השלילית ביותר. אבל אם בדיקת הדם שלי תקינה, וברזל יש לי עם עודף זעיר מעל הנורמה, פרטין (נגזרת של  ברזל) גם תקין, למה שאקח תוסף או אשנה משהו מהותי בתזונה? אם כבר אני מעל לנורמה, תוספת רבה עשויה לסכן.


 

כדי להגיע לכמות החומצה פולית שהם ממליצים,

צריך או לאכול כמות גדולה של כבד, וכמות כזו עשויה להיות בעייתית מבחינות אחרות. אפשר גם כמות של 2-3 כוסות קיטניות, אבל גם זה עשוי להיות בעייתי בגלל בעיות עיכול, ובגלל שזה הרבה קלוריות. אפשר ליטול תוסף, אבל אם בדיקת הדם מראה שהרמה תקינה, למה תוסף ? אולי הם פשוט טעו.


 

תוצאות בדיקה צריכות להיות טובות ממה שאפשר לקבל באקראי בהטלת קוביה


אם הם מחלקים את התוצאות על סקלה של 6 הנמוך ביותר לגבוהה ביותר,  בהשוואה לניחוש עיוור קלאסי (למשל, סתם לזרוק מספר באקראי או לנחש באמצעות הטלת קוביה), כל אחד יכול לנחש בהסתברות 1 ל6. אבל כאן זה לא נגמר, כי מה באמת יחשב תוצאה נכונה ? מי שנניח אומרים לו שהברזל שלו נמוך - אם בדיקת הדם שלו מראה חוסר, זה נכון, אם בדיקת הדם שלו תקינה, אבל הברזל בגבול הנמוך, זה גם עשוי להיחשב נכון, מי שפעם היה לו חסר בבדיקת דם, אבל מאז הקפיד לאוכל יותר בשר  וקטניות, ועכשיו הברזל שלו אפילו גבוה, עשוי אף לומר שבדיקת הDNA היתה נכונה, גם אם היא אמרה שאתם על רצף השלילי ביותר, או הכמעט שלילי ביותר, או אף הבינוני. פרטין, שהוא מעין נגזרת של ברזל, גם נבדק בבדיקת דם שגרתית, ואם בו היתה תופעה מהסוג זה עתה תארתי - שוב ניתן לומר ש"צדקו". אם כך, להערכתי בניחוש עיוור אפשר להגיע ללכאורה הצלחה בשליש עד חצי מהמקרים, ובדיקת הDNA, לפחות במקרה שלי לא נתנה תוצאה טובה יותר, לפחות במה שיכולתי להשוות עם מדדים אחרים שנחשבים אמינים.

 

גם אם כרגע אין שום סימן הדומה למה שהתוצאות אומרות, אבל אפשר להגיד שאולי יתגלה בעתיד, או שבגלל השפעת הסביבה לא רואים שום אז אפשר להגיע ל100% "תשובות טובות" גם בניחוש.


 

החברה כמובן לא טענה לניחוש, אלא הסבירה את שזה גם יכול להיות בעתיד. או הסבר אחר לגבי מינרל מסויים שהכמות שלו בבדיקת הדם שלי הפוכה ממה שציינו, אמרו בחברה כי יש גם השפעה סביבתית ואני משלים את זה באמצעות תזונה. הבעיה בכך אינה רק באבחון, אלא גם בכך שבדו"ח שלהם המליצו לי לצרוך מהמינרל יותר, בזמן שעם תזונה רגילה הוא כבר נמצא אצלי מעט מאוד מעל לנורמה.

 

דוגמה נוספת, אמרו על בעיה נוספת - סיכון לפתח משקל עודף, שאצלי היא ב14% מעל לאוכלוסיה. במבט ראשון זה נראה מלחיץ. הם נותנים גם המלצות מה לעשות נוכח המצב הגנטי שנראה בעייתי. אך במבט שני אין לי את הבעיה הזו, לפחות עד כה.כשאמרתי שלנציגי החברה שהמצב אחר, אמרו שהסיכון באוכלוסיה למצב כזה הוא 15%, ולי יש ב14% יותר סיכון מכלל האוכלוסיה, כלומר 21% סיכון לסבול מהבעיה. לדבריהם רק 1 מ5 עם גנים כמו שלי יסבול מזה. הבנתם ? הם נתנו אבחנה, ביודעם שקיים סיכוי של 79% שזה לא יקרה, בלי להגיד זאת באופן בולט.

* כ80% שלא אסבול מהשמנת יתר - האין זה בכלל חדשות טובות? (הם הציגו זאת כבעיה).

* רק 15% סיכון לעודף משקל באוכלוסיה הכללית ? מעניין לפי מה קבעו זאת.

בנוסף, בהטלת מטבע אפשר "לדעת" בסיכוי של 50%. הם נותנים  ניבוי  בסיכוי נמוך מניחוש בהטלת מטבע.

מגוחך להחליט לפי הטלת מטבע, והם נתנו אבחון מגוחך יותר.


אינני טוען שהמכון אינו ישר עד כי עשה פשוט ניחוש וגבה על זה כסף. יתכן בהחלט שבדק על סמך דברים שנמצאים בספרות. זה קורה אצל מומחים מסוגים שונים. דוגמאות ידועות הם מנהלי תיקי השקעות בבורסה, שבאמת למדו, והם באמת חכמים, ופועלים לפי ספרות מקצועית, אבל הם לא מצליחים לאורך זמן להצליח יותר מקוף שסימן באקראי רשימת מניות, כלומר לא מצליחים יותר מבחירה אקראית. כך גם פרשנים פולטייים שהם באמת חכמים, קוראים, שומעים אנשים בכירים, גם דברים שהם אומרים שלא למקרופון, וחשופים לידע רב יותר מהציבור הרחב, אבל כאשר עוברים על רשימת ההערכות שלהם לגבי אירועים עתידיים, רואים שהסבירות שצדקו היה נמוך מניחוש באמצעות הטלת מטבע (ובכל זאת אנחנו ממשיכים להקשיב להם...). מדע טוב אומר גם את אחוז האפשרות לשגיאה, והם כמעט תמיד לא מציינים מה רמת הוודאות.


אם כך, להערכתי אולי מדובר במדע מבטיח, אבל הוא עדין בתחילת דרכו, יש לקחת הבטחות של גורמים מסחרים בערבון מוגבל. חשוב שתהיה עליו ביקורת למען התפתחותו, ולמען זהירות מהבטחות שטרם מומשו. נוסיף על החוויה האישית שלי, שעדין לא בודקים ככה בגופי רפואה גדולים ומקובלים כמו קופות החולים בארץ, אין המלצות של גופי בריאות עולמיים כמו משרד הבריאות בארץ או בארץ כלשהי, למיטב ידיעתי, כך גם בכמה מדעיים שקראתי - קישורים למטה.אני אעשה אולי בדיקה חוזרת במקום אחר בעוד כמה שנים. מעניין היה לראות, אם בכלל התוצאות יהיו זהות/דומות, והרי הDNA לא משתנה.


 

בשלב זה יצאתי מאוכזב - התוצאות שיכולתי להשוות למציאות לא היו תואמות, ואם כך, לא יכולתי לסמוך על הבדיקה גם בדברים שלא היה לי איך להשוות.


 

אומר לטובתם שהשירות היה מצויין, האנשים היו נחמדים, ענו לשאלות, הציעו שיחה עם היועצת המדעית, פנו לחברה בחו"ל ושלחו לי את תשובתה, מגיע שליח  עד הבית להביא ערכה לדגימה ובהמשך לאסוף אותה. אבל העיקר התוצאות.


 

אוגוסט, 2017.

אם יש לכם הערות, תגובות, תוספות, ספקנות, אתם מוזמנים לכתוב לדוא"ל.


 

* פניתי לחברה בארץ עם טיוטת המאמר, בטרם פירסומו כדי לקבל את תגובתם, אך משנודע להם על כך, לא השיבו.


 

לקריאה נוספת:

המונחים המקצועיים לתזונה המבוססת על הפרופיל הגנטי הם Nutrigenomic, שמתמקד יותר בדברים בגנים שעשויים לגרום למחלות או להשפיע על התזונה וכן Nutrigenetics שמתמקד באיך אוכל משפיע על פעילות הגנים. הינה כמה מאמרים


 

כולם יודעים שתזונה נכונה ופעילות גופנית הם מתכון לחיים בריאים יותר. האם ניתוח ה-DNA שלנו יוכל לומר לנו איך להתאמן ומה לאכול       ? – מאמר מהאתר של מכון דוידסון.

    Nutrigenomics: A controversy


 

Risks of nutrigenomics and nutrigenetics? What the scientists say


 

Nutrigenomics – Nt Ready for Prime Time

 

הערך Nutrigenetics בוויקיפדיה האנגלית.


 

נייר עמדה בנושא של האקדמיה האמריקאית לתזונה ודיאטה, 2013: השימוש במבחני נוטריגנטיק כדי לתת עיצות תזונתיות אינן בשלות ליעוץ תזונתי שגרתי.


 

הערך Nurtigenomics בוויקיפדיה האנגלית - הינה מה שכתבו לגבי תקפות הבדיקה, הציטוט מ5/8/2017, ובהמשך התרגום

 

Do we know enough? A scientific and ethical analysis of the basis for genetic-based personalized nutrition

 


 

Validity of nutrigenomic tests]

Nutrigenomics is the study of interactions between a person's genetics and nutrition. In order to make accurate interpretations of genetic test results, sufficient genetic and nutritional knowledge is necessary for the practitioner. However, there are currently no regulations limiting who can perform these tests. As well, nutrigenomics is not currently a licensed profession. Therefore, there are concerns regarding the validity of consultation provided by private companies on genetic test results.[18] In other words, there are concerns about how well the companies (who sell this services, and therefore have a profit motive) interpret test results.


 

תרגום: התקפות של מבדקים נוטריגנומים


 

Nutrigenomics היא מחקר של קשרים בין הגנים של האדם ותזונה. כדי לעשות פירוש מדוייק לתוצאות המבדקים הגנטיים, יש צורך בידע גנטי ותזונה כדי לעסוק במקצוע. עם זאת אין כיום תקנות והסדרה מי יכול לעשות מבדקים כאלה. כמו כן נוטריגנטיקה אינה עדין מקצוע המצריך רישיון. לכן ישנה דאגה לגבי תקפות הייעוץ המסופק על ידי חברות פרטיות על בסיס התוצאות הגנטיות. במילים אחרות, ישנה דאגה עד כמה החברות (אשר מוכרות שירותים, ולכן יש להם מניע של רווח) מפרשות את תוצאות המבדקים נכונה.


 

יש באותו ערך בוויקיפדיה גם סעיף על אתיקה ועוד. שבין היתר מדברים על כך שהתהליך מבוצע כיום ביידי חברות מסחריות ויש בעיה לא רק של עד כמה התוצאות תקפות, אלא גם בחרדה של לקוחות ובעיות חברתיות, במחיר גבוה דברים שאינם מוכחים רפואית ואפשרות להוליך שולל לקוחות יעשו החלטות שגויות, על בסיס ידע לא נכון.