בייביון החזירון

 

ראשית, נפתח למען כל המלשינים, משגיחי הכשרות והחזירים, שמדובר בתמונות מהעבר. אין לנו כיום חזיר. כמו כן, כדאי שתדעו, כי ביהדות מותר לגדל חזיר. אסור רק לאוכלו. לא רק שמותר שיהיה חזיר על אדמת הקודש - אדמת ישראל - אלוהים בעצמו שם חזירים - חזירי בר. אלוהים ציווה בזמנו למחות את זכר עמלק, אך מעולם לא נטען כדבר הזה נגד החזירים שבארץ, ומי שטוען כך בשם אלהים הוא כופר וחוטא.

האיסור לגדל הוא חוק דתי שנחקק בממשלה של מדינה חילונית, בהשפעת אנשים שקוראים לעצמם יראי שמיים, אך לא ברור אם יש לחוק זה דבר עם מצוות האל. צדיקים גדולים גידלו חיות שאסור ליהודים לאוכלן, כמו סוס, חמור, כלב. נוח בעצמו גידל זוג מכל סוגי החזירים וגר איתם יחד עם כל משפחתו בתיבה.

ולעצם הענין:

החזירון הגיע גור ורדרד בן שישה שבועות, ממגדל פרטי, וגדל בתנאים ביתיים בהתחלה. הילדים החליטו לקרוא לו בייב - Babe, על שם החזירון מהסרט ההוליוודי.

כאמור - תנאים ביתיים

ובהמשך ניתן לו להסתובב חופשי בכל רחבי פינת החי. גם בשעות בהן פינת החי היתה סגורה, הוא היה יוצר קשר עם מבקרים מחוץ לגדר, שבדרך כלל גם נתנו לו אוכל.

חזירון הוא מאוד חכם, חמוד, מעניין, ידידותי, יוצר קשר עם אדם ומשחק איתו, כמובן בתנאי שהוא חופשי. אחרת זה עוד חיה בכלוב. כשהוא חופשי אפשר להסתכל שעות על פעילותו.

הוא מאוד תקשורתי: עושה הרבה קולות חזיריים, שקל לאדם להבינם ולפרשם: צורח - מסיבות קלות, עושה קולות כעס, פחד, עונג, סקרנות... פטפטן.

חוץ מהזמן בו הוא ישן, זנבו תדיר מסולסל כלפי מעלה.

אם הוא גדל בחברת אדם, ללא חזירונים אחרים, הוא יכול להיות קשור לאדם בדומה לכלב: בא כאשר קוראים לו, אפשר ללכת איתו לטיול. ניתן לאלפו גם לדברים אחרים.

אילוף חזיר - בשונה מכלב, מבוסס בעיקר על תגמולי אוכל, ולא כל כך על מחמאות. חזיר בשביל אוכל שאוהב - "מתנהג בחזירות" - ואת הלהט הזה ניתן לנצל לכיווני אילוף.

(מצולמות נטלי גרבר, מיקה ואילה גל)
הוא מאוד פעיל, נובר באדמה (ומקלקל את הדשא, כי אוהב לאכול שורשים). בתמונה הוא דוחף את האף לבוץ שנוצר בברז ליד בריכת הברווזים.והינה גם מתפלש בבוץ. הוא אוהב את זה, וזה חשוב לעורו.


וזה עוד כלום לעומת האתגר הזה.
לחזיר שילוב בין מצב, בו לאדם הוא נראה מלוכלך מאוד - מרוח, למשל, בבוץ, לבין מצב בו הוא חוזר לבד להיות נקי. אין לו כמעט פרווה דבר שמקל על הניקיון, כי זה לא נדבק או מסתבך בזה. נוסף על כך הוא משפשף את עצמו ונהנה מהגירוד וכך גם מתנקה.

חוסר הפרווה, העור העבה שלו, והשכיבה בבוץ, גורמים לכך שאין לו טפילים חיצוניים כמו כינים, פרעושים, קרציות, כך שמכמה בחינות הוא יותר נקי מכלב ומחתול, ואפילו מאדם (לבני אדם יש כינים אפילו אם מתקלחים כל יום ולפעמים גם פרעושים). הריח הטבעי שלו פשוט נפלא.


החזיר גדל

בתמונה "מנהיג יחידת החיסול" (במעיל השחור משמאל) עם שתי מחסלים נוספים.
(צילם: עידו כהן)

החזיר בסוף היה גדול מדי, וגרם צרות גדולות מדי כאשר הסתובב חופשי. אם החופש שלו הוגבל לכלוב, הוא סבל, וכאב הלב לראות יצור כזה פעיל סגור וסובל. סופו של החזיר, שהוא נמכר לסעודת חג המולד לתאילנדים. ולמרות שבד"כ חושבים שזה אכזרי, הרי שאני מוכן להראות לכל מי שחושב שזה אכזרי, שאני פחות אכזרי ממנו - אפילו אם הוא צמחוני.

הרבה פעמים בגידול בעלי חיים על ידי אדם, מדובר מספר סוגים של קיצוניות: או שמגדלים בתנאי תעשיה (צפיפות איומה, אוכל אחיד שנועד לפיתום, חיסכון מקסימלי, חוסר תנועה, חוסר מגע, חוסר ביכולת לפעילות כפי שנהוג במין);
השחיטה ועיבוד הבשר נעשים בסודיות, ונוצרת אשליה כאילו הבשר שאנו אוכלים יצא ממפעל לבמבה.
הסודיות של השחיטה היא אחת הדברים היחידים בחברה המערבית, שלא נותנים לה פומבי. באמצעי התקשורת רואים בכל הזדמנות נפגעי מלחמה, טרור, ואסונות טבע, לא חסרים סרטים שכוללים אכילת גופות, אונס, עינויים ומה לא. סרטי קולנוע רגילים לילדים ולמבוגרים מלאים אלימות מבויימת שנעשית במיוחד כדי לרגש את הצופים, וגם הסרטים המצויירים מלאי זוועות, אך שחיטת בעלי חיים לא מראים בשום מקום, למרות שזהו דבר יומיומי שנעשה בכמויות עצמות. טאבו. הטאבו הזה אינו לטובת החיות. תפקידו ליצור מיתוס - סיפור אגדה שכביכול הכל בסדר, וכך האדם לא מזדעזע מהאכזריות של עצמו.

לא להגיד אמת - מפנה את הדרך לאידיאולוגיות לא נכונות.

כך נוצרת קיצוניות אחרת של האנשת החיה - מתן תכונות אנושיות - חלק מהמשפחה, לא עוזבים לעולם, אפילו פוגעים באנשים אחרים כדי שהחיה לא תיפגע. זה גם לא עוזר לטבע - תחשבו לבד למה.
בהודו הקיצוניות הזו הגיע לכך שלא פוגעים ביתושים ופשפשים מוצצי דם, לא אוכלים בכלל בשר, ועוד דברים ידועים.

קיצוניות אחרת מתרחשת לא אחת בפינות ליטופים והאכלה שקיימים בגני חיות ובפינות חי, שכל דכפין מלטף ומתעסק עם החיות. כאשר זה מעבר למידה סבירה, החיות במתח מתמיד, וסובלות מתסמיניו שמתבטא בסבל, מחלות, ותקופת חיים קצרה - גם אם נדמה שהכוונה כלפיהם טובה. הרבה פעמים החיות "נחנקות מאהבה", נופלות מהידיים, אין להן אפשרות למילוט. בעיקר נוגעים הדברים לפינות ליטופים, הפתוחות לקהל הרחב, ואשר חלק גדול ממנו אינו קבוע במקום אלא, אורחים מזדמנים שלא פיתחו חוש ורגישות לחיות, הגם שהם לא יודעים מה אחרים עשו לפניהם שם.

צמחונות - גם פוגעת בבעלי חיים, ולא בטוח פחות מאכילת בשר. עצם הפיכת שטח טבעי לשדה לא טבעי כדי שיהיה אפשר לגדל בו דברים לאדם, לא משנה אם זה גידול אורגני או לא - זה פגיעה חמורה מאוד בטבע, על כל החי והצומח ששם, ובשרשרת המזון, עקב החריש, פיזור רעלים, הדברה וכן הלאה.

קיצוניות נוספת, היא התייחסות לחיות כאל לכלוך, סירחון, דבר מפחיד ומביא מחלות. משום מה הרבה מאנשים האלה רואים את עצמם כנאורים במיוחד. זוהי גם תפיסה מוגזמת ולא מציאותית. בכל תולדות האנושות אדם וחיה היו שזורים יחד, וכל גדולי העולם בכל התרבויות ובכל הזמנים, גם המודרנים מעולם לא התחנכו בתנאים סטריליים וקפדניים. המחקרים מראים, כי גידול חיות תורם לבריאות נפשית ופיזית ודווקא מפחית מחלות, מפיג פחדים ומתחים. כאשר אנשים עם קיצוניות כזו עוסקים בחינוך, הם גם נוטים להיות מרוכזים בצרכים של עצמם, ולא באלו של הילדים (שבד"כ אוהבים חיות), ומעבירים לילדים את הפחדים של עצמם.

הינה גידלנו בעל חיים בדרך לא קיצונית למחמד ולבשר. יש גיל מסויים שהוא כבר לא מתאים לילדים קטנים. קרה שמתוך סקרנות הוא הפיל ילד קטן - אומנם לא בכוונה, לא מתוך תוקפנות, אלא מתוך גודלו. לא נגרם כל נזק, אבל זה מפחיד ולא סימפטי. דווח ממקומות אחרים (אצלנו זה לא קרה) שבהגיעו של החזיר לבגרות מינית גילה תוקפנות כלפי אנשים. בעיה שקיימת בעיקר כשיש החתמה. חוץ מהבעיה הזו, הוא עשה אצלנו הרבה בורות בדשא כדי לאכול את השורשים והמשיך ביצר הזלילה ואכל את כל הביצים שהברווזים הטילו. עם חוש הריח החד שלא הוא מצא את כולן. וכן הוא טרף ברווזים צעירים... אז הגיע הזמן לסיים.

התילאנדים שרכשו את החזיר אוכלים מעט בשר יחסית. בשונה מהסטיגמה שדבקה בהם, והנה הם קונים חיה בכסף כמקובל, ולא צדים מהטבע, או אוספים חיות מחמד מהסביבה. אגב הם סירבו לקבל במתנה ברווז לבן - מטעמי דת - אסור להם לאכול לבן (לפחות לתיילנלדים הספצפיים האלה). אז מה רע ?

רגע לפני שחיטה מסורתית. קשרו אותו מהצוואר לבטן כך שלא יוכל להיחנק אם ינסה לברוח.

את השחיטה עצמה לא נראה פה וגם לא נפרט. במקום זה תמונה של ילדים שוחטים אשכולית (לא, זה לא בהשפעת האירוע):

בהתחלה עם מקפצה

העניינים מתחממים ומוציאים סכין.

וסוף הסיפור של החזיר.

 

וכשהחזיר כבר לא היה, התקשרו מהערוץ השני, ואמרו שרוצים לתוכנית של איתי שגב קטע עם חזיר, והבטיחו לשמור על סודיות ולא לגלות איפה זה צולם, אך כבר היה מאוחר מדי.

מידע נוסף בעברית על חזירי מחמד: http://www.mypet.co.il/mypet/articles/articles.asp?id=52&category=3

כתבה בוואלה (לא ממש אוהדת) על החזיריה בקיבוץ להב, תחת הכותרת: מי מרוויח מהניסויים בחזירים בקיבוץ להב ? http://news.walla.co.il/ts.cgi?tsscript=item&id=180346

את חוק איסור גידול החזיר אפשר לקרוא ב: www.nevo.co.il/Law_word/law01/016_001.doc ; ונסב את תשומת לב מרכזי פינות החי לסעיף 2(2) שאומר שחוק איסור גידול החזיר לא יכול על "מוסדות מדע ומחקר ובגני חיות ציבוריים". דומה כי ניתן לפרש את סעיף זה כי פינת חי היא סוג של גן חיות ציבורי (בלשון החוק אין הגדרה מה זה גן חיות ציבורי).
באתר של המרכז לפלורליזים יהודי - כאן: http://www.irac.org/article.asp?artid=68 מביא הכותב את הסיבות לתנגדותו לחוק.

    תרפיה באמצעות חיות מחמד - מאת הרב שלמה אבינר - מאמר הדן גם בנושא החזקת בעלי חיים טמאים לצורך טיפול. תמצית: הרב אבינר נשאל לגבי גידולי בעלי חיים לצורך תרפיה לילדים חריגים ומתיר דבר זה, וכן מתיר להשתמש בבעלי חיים אלה גם בשבת.  המאמר: http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/assia/aviner.htm


 

לתגובות: pinat_hay@hotmail.com

כמה הגיבו נגד הריגת החזיר. ושבחיית מחמד צריך לטפל כל החיים.

יובהר: חזיר לא בהכרח עונה לתואר "חיית מחמד", כאשר הוא שוקל 200 ק"ג ותוקפני.

בעוד כאשר הוא חזירון קטן, חמוד וידידותי הוא כן עונה לתואר זה.

לגיטימי לנתק קשר עם מישהו שבעבר היה אהוב, וכיום יש איתו המון צרות בין אם מדובר באדם, ובין עם בחזיר.

וכאשר מדובר בחזיר - מותר גם להעבירו למטבח ולצלחת. זה לא קניבליזם.

אם כבר לאכול בשר - אז עדיף לגדל ככה עם תנאים טובים, ולא כמו בגידולים המסחריים.

חלק מאלה שכתבו - אמרו שהם צמחוניים - אז צריך להזכיר להם שבשביל החסה והסויה שלהם, הרבה מאוד חיות נהרגות בסבל רב יותר עם מטוסים מהאוייר, ריסוסים מהקרקע, הרעלות של עכברים, נברנים חולדים ועוד ועוד. כל זה בשביל שיהיה להם אוכל צמחוני.  הרבה יותר גרוע מסיפור החזיר.

 

לגלריה הבאה

חזרה לדף הראשי

 

 

חשיפה: מותר לרסס מזון אורגני, גם בחומרים כימים

כולנו קוראים בעלוני פרסום ועל אריזות מוצרים אורגניים, שהם מצמחים ללא דשנים כימים וללא ריסוס. אולם די בעיון קצר בתקנות של משרד החקלאות, ולראות שמותרים חומרים רבים לשימוש בחקלאות אורגנית כמו: גופרת אשלגן, מגנזיום סולפט, סודיום הידרוקסיד, חומצה גופריתית, קרבונט האשלגן, כלוריד האשלגן, טרטראת הנתרן, תרכובת נחושת ועוד.

על כך ועל מיתוסים נוספים לגבי מזון אורגאני תוכלו לקרוא אם תלחצו על הקישור הבא:

מזון אורגאני - מיתוסים

 

 

 

כדאי לדעת:

מיתוסים נפוצים בתחום טבע ובעלי חיים

 

מה הקשר בין צריכת בשר לבין תוחלת חיים - תוצאות מחקר חדש

 מיתוס דו"ח האו"ם - הצל הארוך של משק החי

החלק הראשון של הספר "מיתוס הצמחונות"

מיתוס המזון האורגני

מיתוס אנונימוס - מיתוסים באתרים כמו אנונימוס בעלי חיים

מיתוס - גידול חיות משק - דומה לנאצים

מיתוס המזון המסחרי לכלבים וחתולים מדוע כן כדאי להאכיל בשאריות

האם מותר להאכיל כלבים בעצמות ?

מיתוס: צריכת בשר תורמת לרעב ולריקון משאביו הטבעיים של כדור הארץ

מיתוס: חלב או בשר - לא בריא (בטח שבריא!)

מאמר מקיף על תפיסות לא נכונות על זכויות בעלי חיים וצמחונות

מיתוס "מחקר סין" - ספר שסילף מדע -
א. הספר "מחקר סין" - טעויות והטעיות

ב. מחקר סין - המסקנות האמיתיות

דיאטת אטקינס לעומת דיאטת אורניש - סיקור מחקר(הרבה פחממות מול הרבה חלבון).

מכתב זוכי הנובל וראשי האוניברסיטאות לראש הממשלה בנושא ניסויים בבעלי חיים.

מאמרים על הנזקים מצמחונות וטבעונות- אוסף קישורים.

משרד הבריאות מודיע: ד"ר עדיאל תל אורן חשוד בהתחזות לרופא.

רשיון הרופא של ד"ר אריה אבני הותלה למשך חודש (מאי 2015).

מיתוס: צריך לאכול כפי שהאדם הקדמון אכל

מיתוסים הקשורים בעבודה עם ווטרינרים

 מקרי הרעלות ממזון בארה"ב - עשרת המזונות המסוכנים.

טבעונות ביהדות - יש דבר כזה ??

בנושא טבעונות ביהדות - יש דף פייסבוק - דע מה שתשיב לטבעוני.

 

תזונה לפי בדיקת DNA - ביקורת

 

 

 

 

 

 

 

 "הארי פוטר קבור ברמלה" אומרת כותרת בעיתון

בעיר רמלה, קבור הארי פוטר. בדומה להארי מהסיפור של ג'יי. קיי רולינג, מדובר על אדם צעיר, בריטי, שהתגייס לפעילות צעיר מהמקובל, לא סיים את בית הספר, וגם הוא לא ידע שיום אחד יהיה מפורסם (גם על הארי הזה כתבו בעיתונים ובאתרי אינטרנט).
אבל יש גם שונה. זה לא אותו אחד מהסיפור, גם לא אמרנו שזה "קבר הארי הקדוש". ובכל זאת מרגש.
הפרטים והתמונות במאמר: הארי פוטר ישראל
   

 

 

שניצל עוף או שניצל סויה ?

מי מזיק יותר לסביבה ?

 

בהרבה מקרים דווקא השניצל סויה !

 

וגם חלב סויה מזיק יותר לסביבה מחלב פרה

 

מחקר חדש: הדיילי מייל נתן לו את הכותרת: "איך צמחונות גורמת יותר נזק לסביבה מאכילת בשר", והטיימס: "טופו יכול להזיק לסביבה יותר מאשר בשר, כך מצא מחקר של WWF"